Pierwsza wizyta u psychologa: Jak się przygotować?
Pierwsza wizyta u psychologa. Czego się spodziewać?
2023-02-13 (ostatnia aktualizacja: 2023-07-11)
Pierwszą wizytę u psychologa może poprzedzać stres, niepokój i obawy związane z tym, jak wygląda rozmowa z psychologiem i czego się po niej spodziewać. Lęk ten jest jak najbardziej uzasadniony – człowiek boi się wszystkiego, co nowe, a przed pierwszym tego typu spotkaniem nie do końca wie, czego się spodziewać. Zatem jak wygląda i ile trwa pierwsza wizyta u psychologa? Kiedy się do niego udać?
Pierwsza wizyta u psychologa to wywiad lekarski. Psycholog głównie zadaje pytania. Chodzi o to, byś udzielił szczerych odpowiedzi i opowiedział o swoich objawach i emocjach. Psycholog może też zapytać o przeszłość i oczekiwania wobec wizyty. Czas trwania pierwszej wizyty wynosi zazwyczaj 50 minut. Nie musisz odpowiadać na każde pytanie
Pierwsza wizyta u psychologa: O co pyta psycholog na pierwszej wizycie?
Zasada, o której trzeba wspomnieć na samym początku to fakt, że psychologowie pracują po to, aby pomóc nam zmierzyć się z trudnościami i problemami, które nam towarzyszą i nie pozwalają swobodnie i w pełni cieszyć się życiem. Krótko mówiąc dzięki pomocy psychologa ulegnie poprawie Twoje samopoczucie i będziesz umiał lepiej radzić sobie z trudnościami. Ile trwa pierwsza wizyta u psychologa? Zazwyczaj jest to około 50 minut.
Pierwsza wizyta służy psychologowi do wybadania gruntu. Psycholog pyta o twoją przeszłość i tło aby znaleźć przyczyny Twoich problemów
Pierwsza wizyta u psychologa ma na celu zebranie informacji udzielanych przez pacjenta. Dla psychologa ważne jest, aby osoba, która się do niego zgłosiła, w sposób swobodny i nieskrępowany, a także szczery opowiedziała o tym, co ją dręczy. To jest właśnie to, o co pyta psycholog na pierwszej wizycie: przede wszystkim chce poznać swojego pacjenta, dowiedzieć się o objawach i emocjach, jakie mu towarzyszą i od kiedy. Mogą pojawić się także pytania o to, co działo się w życiu pacjenta zanim pojawił się dany problem i jak on obecnie wpływa na codzienność. Psycholog może także zapytać o podobne doświadczenia z przeszłości, a nawet o oczekiwania względem wizyty.
Pierwsza wizyta u psychologa: Przykładowa rozmowa z psychologiem.
Przykładowa rozmowa z psychologiem może być porównana do wywiadu lekarskiego. Im więcej szczegółowych informacji zostanie przekazanych specjaliście, tym trafniej postawi on wstępną diagnozę i zaplanuje dalsze spotkania. Mimo to warto pamiętać, że najważniejsze jest komfortowe i swobodne poczucie pacjenta – jeśli nie chcesz, nie musisz odpowiadać na każde z pytań psychologa. Poniżej znajduje się kilka przykładowych pytań jakie może Ci zadać psycholog na pierwszej wizycie:
Jak się czujesz?
Czy masz problem z jakimiś uczuciami? Czy coś Ci przeszkadza?
Jakie masz objawy tego problemu?
Kiedy po raz pierwszy zacząłeś odczuwać te uczucia? Czy to pierwszy raz, czy może już kiedyś występowały wcześniej ale udało już Ci się sobie z nimi poradzić?
Jakie wydarzenia w twoim życiu mogłyby być związane z tymi uczuciami? Co się działo w Twoim życiu przed wystąpieniem tych problemów?
Które z tych wydarzeń odgrywa zasadniczą rolę?
Jak sobie na ogół radzisz z tymi uczuciami?
Jak wyglądają twoje relacje z innymi ludźmi?
Wszystkie te pytania mają pomóc psychologowi dobrze zrozumieć Twój problem - z czego wynika i jak wygląda dokładnie. Z tego względu psycholog może Cię też pytać o Twoją historię i Twoje dzieciństwo, jako że to jest okres który najmocniej wpływa na Twoje postrzeganie świata.
O czym można rozmawiać z psychologiem?
Nie bez powodu psycholog jest nazywany specjalistą od słuchania. Dlatego podczas pierwszej wizyty warto opowiedzieć mu o wszystkim, co dotyczy psychiki i utrudnia codzienne życie. Może są to zmienne nastroje, napady agresji, brak oczekiwań wobec życia czy utrata nadziei na lepsze. Nawet jeśli problem wydaje się być zbyt błahy – psycholog jest od tego, aby pomóc i żadna trudność, z jaką zmaga się pacjent, nie może zostać zignorowana.
Znajdź najlepszego psychologa dla siebie!
Zdiagnozuj się, a my wskażemy Ci najwłaściwszego psychologa dla Ciebie.
Rozwiąż test diagnostyczny i dowiedz się jakie masz opcje leczenia
Zaproponujemy Ci psychologów, którzy najlepiej się sprawdzili dla osób podobnych do Ciebie
Wybierzesz sobie tego psychologa, którego sposób terapii najbardziej będzie Ci odpowiadał.
A czy jest coś, czego nie mówić u psychologa? Zdecydowanie nie. Psycholog jest zobowiązany tajemnicą zawodową. Dlatego też wszystko, co zostaje powiedziane w gabinecie psychologicznym, nie wychodzi poza jego ściany. Pacjent zachęcany jest do tego, aby czuł się swobodnie i mówił to, czego sam chce i potrzebuje. Psycholog zbierając te wszystkie informacje tworzy grunt, dzięki któremu może skutecznie pracować z pacjentem, by ostatecznie pozbawić go ciążącego problemu. Jedyne rzeczy których nie powinieneś mówić o psychologa to kłamstwa, udawanie że masz się lepiej niż się masz (albo gorzej niż się masz) oraz nadmierne pochwały co do efektów terapii (choć możesz czuć się lepiej to nie wiadomo jeszcze na jak długo się utrzyma efekt)
Pierwsza wizyta u psychologa: Od czego zacząć rozmowę z psychologiem?
Pierwszym krokiem jest ustalenie intencji rozmowy z psychologiem. Czemu chcesz z nim porozmawiać? Czy masz jakiś konkretny cel? Powiedz psychologowi, jakie masz zdanie na temat tego, jakiego rodzaju pomocy potrzebujesz, oraz jakie wątpliwości i obawy masz w związku z kontaktem z psychologiem. Psycholog wsłucha się w twoje potrzeby i odpowiednio dobierze metody leczenia.
Dobrze, panie… psychologu?
Być może zastanawiasz się, jak zwracać się do psychologa podczas wizyty. Z pewnością nie jest to kwestia, która powinna przysparzać stresu. Choć psycholog posiada co najmniej tytuł magistra (a wielu z nich nawet tytuł doktora), forma grzecznościowa „pan” lub „pani” w zupełności wystarczy. Zapewne na wizytówce lub na drzwiach gabinetu dostrzeżesz przed nazwiskiem psychologa skrót jego stopnia naukowego. Jeśli jest to „dr” możesz spokojnie używać tego tytułu podczas rozmowy.
Pierwsza wizyta u psychologa młodzieży i dzieci
Ponieważ okres dojrzewania jest jednym z najtrudniejszych czasów w życiu dorastającego człowieka, rodzicom niełatwo jest ocenić, czy trudności, z jakimi zmaga się ich pociecha, są skutkiem młodzieńczego buntu czy zaburzeniem psychicznym. W każdej sytuacji pomoc psychologa może okazać się nieoceniona. Jak wygląda rozmowa z psychologiem, jeśli uczestniczy w niej dziecko?
Psycholog zada Twojemu dziecku pytania takie jak każdej innej osobie ale w sposób bardziej przystępny, delikatny i cierpliwy.
Pierwszą wizytę u psychologa nastolatek odbywa w towarzystwie rodzica lub swojego prawnego opiekuna. Jednak w trakcie spotkania opiekun na pewien czas opuszcza gabinet, aby psycholog mógł sam na sam porozmawiać z młodym pacjentem i dokładniej zdiagnozować jego problem.
Jakie pytania zadaje psycholog dziecku?
Przede wszystkim pyta o to, co jest dla niego trudne i co mu tych trudności przysparza. Psycholog, formułując pytania, używa prostego języka, aby nie dodawać stresu młodemu pacjentowi.
Później następuje zamiana i do gabinetu zostaje zaproszony rodzic. Wówczas psycholog zadaje pytania na temat tego, jakie zachowania rodzic zaobserwował u dziecka i w jakich sytuacjach występują. Może także zapytać o towarzyszącemu temu objawy. Na koniec do gabinetu zostaje poproszony nastolatek i rodzic. Psycholog podsumowuje spotkanie i proponuje dalsze działania, jakie warto podjąć.
Pierwsza wizyta u psychologa: cena
Koszt pierwszej wizyty u psychologa zależy od wielu czynników – chociażby od miasta, w którym przyjmuje specjalista. Aktualnie ceny za jedną wizytę u psychologa wahają się od ok. 100 do 150 zł.
Oczywiście, cena może być niższa lub wyższa w zależności od doświadczenia i specjalizacji. Istnieją również psycholodzy, którzy oferują sesje wirtualne, w których ceny są niższe niż w przypadku konsultacji twarzą w twarz. Psycholodzy często oferują pakiety kilku sesji, które są tańsze niż pojedyncze wizyty. Oprócz tego, wiele gabinetów psychologicznych oferuje zniżki dla studentów, osób poszukujących pracy i seniorów. Niektóre gabinety oferują również bezpłatne konsultacje lub sesje grupowe dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na płatne sesje. W niektórych gabinetach można również skorzystać z refundacji sesji zdrowotnych przez ubezpieczenie zdrowotne. Bardzo ważne jest, aby znaleźć psychologa, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom i z którym będziesz czuł się komfortowo. Aby zaoszczędzić pieniądze, możesz również sprawdzić ceny wielu psychologów, porównując ich umiejętności, specjalizacje i styl pracy.
Czy warto skorzystać z pomocy psychologa?
Zdecydowanie! Coraz więcej Polaków cierpi na zaburzenia psychiczne, a dzisiejsze szybkie tempo życia nie ułatwia odnalezienia wewnętrznego spokoju. To wpływa na efektywność naszej pracy czy sposób prowadzenia relacji z bliskimi. Zdrowie psychiczne to podstawa do dobrego funkcjonowania, realizowania pasji i znajdowania nowych, poznawania nowych ludzi i czerpania satysfakcji z otaczającego świata. To także życie w zgodzie samego ze sobą. Dlatego warto skorzystać z pomocy dobrego specjalisty, nawet jeśli dotykające nas trudności wydają się zbyt trywialne, by komukolwiek je opowiedzieć. To właśnie one mogą być częścią złożonego problemu, który negatywnie wpływa na życie, a który może dostrzec i rozwiązać tylko specjalista.
Depresja może dotknąć każdego - niezależnie od statusu społecznego, czy pozornego humoru. Idź do terapeuty, zanim osiągnie ona rozmiary, które Cię przerosną!
Po ilu sesjach terapia psychologiczna zaczyna działać?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Skuteczność terapii psychologicznej zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj problemu, oczekiwania osoby, która przychodzi na terapię, jej wkład w pracę, a także umiejętności terapeuty. Uważa, że od pierwszego razu powinieneś chodzić na terapię co najmniej raz w tygodniu.
Po kilku sesjach powinieneś zauważyć pierwsze efekty i czy jest sens zostawać z tym terapeutą. Długość terapii będzie zależeć od problemu, z którym się zmagasz
Po kilku lub kilkunastu spotkaniach powinieneś już czuć się trochę lepiej, ale nie jest to reguła. Uważa się, że po 4-8 sesjach powinieneś umieć stwierdzić, czy terapeuta Ci pomaga. Jeśli po 2-3 miesiącach dalej nie ma żadnych skutków - rozważ zmianę terapeuty. W przypadku niektórych zaburzeń (na przykład depresji) leczenie będzie trwało dłużej.
Zrób pierwszy krok ku lepszemu życiu
Wszelkie wątpliwości (dotyczące choćby tego, jak wygląda rozmowa z psychologiem i czy naprawdę jest w stanie pomóc) z pewnością rozwieje pierwsza wizyta u specjalisty. Dlatego jeśli odczuwasz potrzebę konsultacji z psychologiem, nie wahaj się skorzystać z jego porady.
Nie daj się przypadkiem przekonać, że Twój problem nie jest wystarczający aby pójść do psychologa, albo że psychoterapia to tzw. pic na wodę. Są to częste reakcje osób nieświadomych wagi zdrowia psychicznego.
Najbardziej poszkodowane takimi wypowiedziami są sami mówcy, bo jeśli dotknie ich depresja mają dużo większy problem z poradzeniem sobie z nią jako że np. nie chcą pokazać słabości idąc do psychologa.
FAQ - często zadawane pytania
Czego nie mówić u psychologa?
Nie powinieneś kłamać lub udawać, że czujesz się lepiej (albo gorzej) niż jest naprawdę. Służy to przeciwko Twojemu interesowi. Psycholog obierze inną ścieżkę terapeutyczną (prawdopodobnie niewłaściwą) jeśli wprowadzisz go w błąd. Poza tym, psychologowi możesz powiedzieć praktycznie wszystko (z wyjątkiem przestępstw). Jest zobowiązany tajemnicą i nie może zdradzić nikomu żadnego wątku Twojej terapii (za wyjątkiem wszelkich przestępstw i innych uczynków karalnych - te wręcz ma obowiązek zgłosić policji).
Czy psycholog może się mylić?
Oczywiście, psycholog też człowiek i też może się mylić. Na ogół wynika to ze złego zrozumienia Twojego problemu. Postaraj się przekazać psychologowi najszerszy i najdokładniejszy obraz Twojej osoby podkreślając najistotniejsze aspekty. Jeśli czujesz, że nic to nie pomaga i czujesz się niezrozumiany - zmień psychologa (i lepiej wcześniej niż później).
Jak ubrać się do psychologa?
Do psychologa ubierz się przede wszystkim wygodnie - tak, żeby czuć się dobrze i komfortowo. Ubierz się tak jakbyś się ubrał w miejsce, w którym nie musisz nic udowadniać lub pokazywać że się dobrze ubierasz. Poza tym nie przejmuj się za bardzo kwestią ubioru do psychologa - przyjdź tak jak stoisz jeśli jedziesz tam z pracy / szkoły.
Czy artykuł był dla Ciebie pomocny?Twoja opinia pomoże nam ulepszyć nasze treści
Co moglibyśmy poprawić? (opcjonalnie)
Anna Wójcik
Psycholog
W 2018 roku skończyłam studia psychologiczne. Koncentruję się na terapii behawioralnej i rodzinnej. To co mnie przede wszystkim interesuje to człowiek i jego motywy. W życiu przede wszystkim chcę być szczęśliwa.
Znajdź dobrego psychologa w dobrej cenie!
Zdiagnozujemy Cię i dobierzemy Ci psychologa w dobrej cenie!