Dowiedz się jak długo i często należy chodzić do psychologa i jak szybko zauważysz pierwsze efekty. Tłumaczymy jak długo powinna trwać terapia w przypadku poszczególnych zaburzeń.
Ile chodzić do psychologa?
Ile trzeba chodzić do psychologa? Jeśli chcesz wyleczyć tylko krótkoterminowe problemy, 6-13 sesji powinno Ci wystarczyć. Jednak większość osób potrzebuje co najmniej 13-25 sesji - taka długość umożliwia utrwalenie się efektów terapii. Przy leczeniu ciągnących się problemów, głębokich traum i genetycznych zaburzeń psychicznych potrzebne jest na ogół kilka lat. Zaleca się też prewencyjne stosowanie długoterminowej terapii nawet przy braku konkretnych problemów.
Po kilku sesjach powinieneś zauważyć pierwsze efekty i czy jest sens zostawać z tym terapeutą. Długość terapii będzie zależeć od problemu, z którym się zmagaszPo jakim czasie działa psychoterapia?
Ile chodzić do psychologa aby ulżyło? Wielu pacjentów odczuwa ulgę już po kilku lub kilkunastu sesjach, ale nie jest to reguła. Czasem dojście do siebie może zająć dużo dłużej. Jeśli po dwóch-trzech miesiącach lub kilkunastu sesjach terapii jednak nie ma żadnych efektów, należy rozważyć zmianę terapeuty. To czy terapeuta Ci jest w stanie pomóc na ogół jesteś w stanie stwierdzić mniej więcej po 4-8 sesjach. Minusem zmiany jest startowanie od nowa z nowym terapeutą, ale nie możesz pozwolić sobie na utknięcie ze złym terapeutą na dłuższy czas. Z tego względu nie zwlekaj ze zmianą za długo (na naszym portalu masz prostą możliwość przekazania swojej historii nowemu terapeucie).
Psychoterapia jak często
Na ogół psychoterapeuci proponują 1 spotkanie tygodniowo (w szczególności w przypadku terapii krótkoterminowej). Można się jednak spotkać z propozycją 2 spotkań tygodniowo, a czasem (raczej w przypadku długoterminowej terapii) na 3 spotkaniach tygodniowo. Rzadko kiedy ktokolwiek proponuje rzadsze spotkania niż raz w tygodniu. Zdaniem większości psychologów spotkania rzadsze niż raz w tygodniu nie mają wcale sensu. Podobnie jeśli są nieregularne. Terapia to nie tylko sesje z psychologiem, ale też wdrażanie nowych metod myślenia z terapii w codziennym życiu. Zbyt długie przerwy w sesjach nie pozwalają na trwałe zakorzenienie się nowego toku myślenia w życiu, a sesje stają się tylko niepowiązanymi i nic nie wnoszącymi spotkaniami.
Ile trwa pierwsza wizyta u psychologa?
Pierwsza wizyta u psychologa trwa na ogół około godzinę. Niektóre poradnie oferują darmowe 15-20 minut pierwszej terapii. Spotkanie to służy temu, aby psycholog poznał Twoje problemy, historię i potrzeby oraz żeby mógł zaproponować Ci wstępne metody leczenia. Psycholog będzie zatem pytał Cię co Cię martwi, jakie objawy u siebie zauważyłaś/eś oraz jak długo one już trwają.
Czy terapia raz w miesiącu ma sens?
Ile chodzić do psychologa miesięcznie? Większość psychologów i psychoterapeutów zgadza się, że terapia raz w miesiącu nie ma sensu. Spotkania z psychologiem nic nie dają, jeśli nie są częste i regularne ponieważ przemyślenia, które wynosisz z terapii powinieneś wdrażać w życiu i następnie modyfikować i poprawiać z terapeutą. Jeśli będziesz chodzić na terapię tylko raz w miesiącu, zdążysz zapomnieć między sesjami o wszystkich przemyśleniach i konkluzjach do których doszliście z terapeutą i terapia nic nie da.
Ile trwa terapia poznawczo-behawioralna?
Terapia poznawczo-behawioralna ma z założenia charakter krótkoterminowy: od 8 sesji (w przypadku zaburzeń lękowych - na przykład PTSD) do 25 sesji (w przypadku depresji). Sesje odbywają się 1-2 razy w tygodniu i trwają około godziny (zazwyczaj 50 minut). Jest obecnie uznawana za jedną z najlepszych nurtów terapii - jej skuteczność jest najwyższa spośród wszystkich metod terapeutycznych.
Ile chodzić do psychologa: Ile trwa psychoterapia depresji?
Ile chodzić do psychologa przy depresji? Depresja to jedna z trudniejszych w leczeniu chorób psychicznych. Jej leczenie trwa na ogół od kilku miesięcy do kilku lat. Trudność w leczeniu depresji polega na tym, że każdy przypadek ma oddzielne tło i często jest powiązany z innymi schorzeniami takimi jak zaburzenia lękowe. W przypadku pierwszego zachorowania na depresję terapia na ogół trwa 6-12 miesięcy, a w przypadku depresji nawracającej zazwyczaj od roku do kilku lat.
Ile trwa psychoterapia nerwicy?
Ile chodzić do psychologa w wypadku depresji? W zależności od typu nerwicy - jej leczenie może nawet trwać całe życie, ale można istotnie poprawić jej objawy. Zazwyczaj minimalny okres trwania psychoterapii nerwicy do zauważenia istotnej poprawy to sześć miesięcy. Jeśli twoja terapia trwa już kilka miesięcy - rozważ zmianę terapeuty.
Czy warto iść na psychoterapię?
Większość chorób i zaburzeń psychicznych ma to do siebie, że samo nie przechodzi - albo przechodzi po bardzo długim czasie. Im później też wybierzesz się na terapię, tym dłużej będziesz potem swoje zaburzenie leczyć.
Najbardziej poszkodowane takimi wypowiedziami są sami mówcy, bo jeśli dotknie ich depresja mają dużo większy problem z poradzeniem sobie z nią jako że np. nie chcą pokazać słabości idąc do psychologa.Wiele ludzi ma problem z pójściem na psychoterapię, ponieważ wpojono im, że jest to oznaka słabości (zwłaszcza jeśli są mężczyznami). Nie daj się przypadkiem przekonać, że Twój problem nie jest wystarczający aby pójść do psychologa, albo że psychoterapia to tzw. pic na wodę. Są to częste reakcje osób nieświadomych wagi zdrowia psychicznego.
Kiedy iść do psychologa?
Decyzja o skorzystaniu z pomocy psychologa może być trudna, jednak istnieją pewne sygnały, które mogą wskazywać na potrzebę wsparcia specjalisty. Oto niektóre z nich:
- Przedłużające się trudności emocjonalne: Jeśli przez dłuższy czas zmagasz się z uczuciem smutku, lęku, złości, apatii lub innymi negatywnymi emocjami, które wpływają na twoje codzienne życie, może to być sygnał, że warto skonsultować się z psychologiem
- Problemy w relacjach: Jeśli dostrzegasz, że relacje z rodziną, partnerem czy przyjaciółmi są napięte, pełne konfliktów lub niezrozumienia, psycholog może pomóc znaleźć przyczyny tych trudności oraz sposoby na ich rozwiązanie. Wyleczenie problemów podczas terapii par w większości przypadków zajmuje istotnie mniej czasu niż samoistne ich zniknięcie.
- Trudności w pracy lub nauce: Jeśli zauważasz, że twoja wydajność w pracy lub nauce spada, masz problemy z koncentracją, czy odczuwasz presję i stres, warto rozważyć wsparcie psychologa.
- Nawracające myśli samobójcze: Jeśli doświadczasz nawracających myśli samobójczych, natychmiast skontaktuj się z profesjonalistą. W takiej sytuacji wsparcie psychologa czy psychoterapeuty jest niezwykle ważne.
- Problemy ze snem: Jeżeli borykasz się z bezsennością, koszmarami, częstymi przebudzeniami w nocy lub nadmierną sennością, może to być sygnał, że warto skorzystać z pomocy specjalisty.
- Zmiany w zachowaniu: Gwałtowne zmiany w zachowaniu, nastrój, preferencjach, nawykach żywieniowych lub innych sferach życia mogą być powodem do konsultacji z psychologiem.
- Przeżywanie traumy lub stresujących wydarzeń: Jeśli doświadczyłeś traumy, utraty bliskiej osoby, rozwodu czy innego stresującego wydarzenia, wsparcie psychologa może pomóc Ci w procesie przystosowania się do nowej sytuacji i radzenia sobie z trudnym okresie. Traumatyczne przeżycia wymagają na ogół dłuższego czasu chodzenia do psychologa. Wtedy trzeba chodzić do psychologa dłużej i bardzo regularnie.
- Uzależnienia: Jeśli zauważasz, że stajesz się uzależniony od alkoholu, narkotyków, hazardu, jedzenia czy innych zachowań kompulsywnych, wsparcie psychologa może być niezbędne.
- Potrzeba samopoznania i rozwoju: Jeżeli masz ochotę lepiej poznać siebie, swoje potrzeby, wartości czy cele życiowe, psycholog może pomóc w tej refleksji i dalszym rozwoju osobistym.
Powyższe objawy mogą sugerować zaburzenie psychiczne - udaj się po pomoc specjalistyczną bo same nie znikną (im szybciej tym lepiej).
Warto pamiętać, że nie ma "złego" powodu, aby udać się do psychologa. Konsultacja z psychologiem może pomóc Ci zrozumieć przyczyny swoich uczuć i zachowań, nauczyć się radzić sobie z trudnościami oraz znaleźć skuteczne strategie radzenia sobie ze stresem czy innymi problemami. Psycholog może również wspierać Cię w procesie zmiany, wzmacnianiu relacji z innymi ludźmi oraz odkrywaniu i rozwijaniu swojego potencjału.
Pamiętaj, że szukanie pomocy psychologicznej to nie wyraz słabości, ale raczej dowód odpowiedzialności za swoje zdrowie psychiczne i dobrostan. Nie krępuj się zwrócić się o pomoc, gdy tego potrzebujesz. Im wcześniej zaczniesz pracować nad swoimi trudnościami, tym większe szanse na skuteczną terapię i poprawę jakości życia.
(do mężczyzn) Chłopaki też płaczą - i psychoterapia to oznaka siły
W ostatnich latach coraz więcej uwagi poświęca się kwestiom zdrowia psychicznego. Niemniej jednak, istnieje problem, który wciąż pozostaje niewystarczająco eksponowany, a mianowicie dyskryminacja mężczyzn w tej dziedzinie. Przez długi czas zdrowie psychiczne było tematem tabu, szczególnie w przypadku mężczyzn. Wzorowani na stereotypie, że "chłopaki nie płaczą", wielu z nich ukrywa swoje emocje i obawy, często czując lęk przed poszukiwaniem pomocy psychologicznej.
Za wyższy wskaźnik samobójstw wśród mężczyzn odpowiada całe społeczeństwo podejściem "chłopaki nie płaczą".
Mężczyźni boją się pójść na psychoterapię, co jest wynikiem społecznych oczekiwań i nacisków, jakie na nich ciążą. Utrzymujące się stereotypy dotyczące męskości prowadzą do tego, że wielu z nich nie chce przyznać się do swoich problemów i zamiast szukać wsparcia u specjalistów, woli zmagać się z nimi samodzielnie. Niestety, taka postawa może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak depresja czy nawet samobójstwo.
Statystyki dotyczące samobójstw są niepokojące – istotnie więcej mężczyzn decyduje się na tak drastyczny krok, co wynika między innymi z trudności w porozumieniu się z otoczeniem i oczekiwań, że powinni być silni i nie okazywać słabości. W konsekwencji mężczyźni częściej zmagają się z problemami zdrowia psychicznego w ciszy, co nie tylko wpływa na ich jakość życia, ale także na relacje z bliskimi.
Podejście "chłopaki nie płaczą" może być niezwykle szkodliwe, zwłaszcza dla mężczyzn, którzy w rzeczywistości potrzebują wsparcia psychologicznego. Szukanie pomocy u psychologa czy psychoterapeuty nie powinno być oznaką słabości, a raczej odpowiedzialności za własne zdrowie i dobrostan psychiczny.
- Jednym z ważnych aspektów w walce z tym problemem jest zwiększenie dostępności usług psychoterapeutycznych dla mężczyzn, a także zmiana społecznego postrzegania psychoterapii. Psychologowie i psychoterapeuci powinni być gotowi na to, że mężczyźni mogą mieć inne potrzeby i oczekiwania w terapii, co wymaga indywidualnego podejścia i dostosowania metod pracy.
- Edukacja i promocja świadomości zdrowia psychicznego wśród mężczyzn to również ważny element, który może pomóc zmienić ich podejście do psychoterapii. Im więcej mężczyzn będzie wiedzieć, jak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne, tym większa szansa, że zaczną szukać pomocy specjalistów, gdy tego potrzebują. Warto zatem organizować kampanie społeczne, warsztaty i szkolenia skierowane do mężczyzn, które uświadamiają im istotę psychoterapii oraz zrywają z mitami na jej temat.
- Rola bliskich, przyjaciół i partnerów również jest nie do przecenienia. Wsparcie ze strony najbliższego otoczenia może być kluczowe w zachęcaniu mężczyzn do skorzystania z pomocy psychologów czy psychoterapeutów. Ważne jest, aby nauczyć się słuchać, zrozumieć potrzeby drugiej osoby i nie oceniać jej za uczciwe wyrażanie emocji.
Nie ma wstydu w poszukiwaniu pomocy psychologicznej. Zdrowie psychiczne jest równie ważne jak fizyczne, a psychoterapia może być kluczowym narzędziem w jego utrzymaniu. Wspólne działania społeczeństwa, specjalistów, rodziny i przyjaciół mogą przyczynić się do zmniejszenia dyskryminacji mężczyzn w kwestii zdrowia psychicznego, co z kolei może prowadzić do zdecydowanej poprawy jakości życia i mniejszej liczby tragedii.
W miarę jak społeczeństwo staje się bardziej świadome potrzeb zdrowia psychicznego, warto zwiększać wysiłki na rzecz zrozumienia i wsparcia mężczyzn w tym obszarze. Wzajemne zaufanie, otwartość i empatia mogą przyczynić się do powstania przestrzeni, w której mężczyźni będą czuli się swobodnie, by szukać pomocy psychoterapeuty czy psychologa i dbać o swoje zdrowie psychiczne bez lęku przed sądem czy odrzuceniem.
FAQ - często zadawane pytania
Ile trwa terapia psychologiczna?
Terapia psychologiczna może trwać krócej lub dłużej w zależności od zaburzenia, na które chorujesz oraz jego przyczyn. W przypadku depresji i nerwicy jest to na ogół minimum pół roku, ale powinieneś zauważać efekty już po kilku tygodniach. Jeżeli nie ma efektów, a minęło już kilka miesięcy, rozważ zmianę terapeuty.
Czego nie mówić u psychologa?
U psychologa przede wszystkim nie należy kłamać oraz udawać że czuje się lepiej (lub gorzej) niż się czuje w rzeczywistości. Może to skutkować dobraniem niewłaściwej terapii. Poza tym psychologowi można mówić praktycznie wszystko (pamiętaj jednak, że psycholog ma obowiązek zgłosić przestępstwa na policję).
Czy terapia raz w miesiącu ma sens?
Nie, terapia raz w miesiącu nie ma sensu. Staje się bezużytecznymi spotkaniami niepołączonymi ze sobą. Terapia może działać tylko przy odpowiednio bliskim odstępie między spotkaniami. Wtedy psycholog może przepracować myśli i zachowania których pacjent doświadcza w międzyczasie.