Jak poznać, że terapeuta jest zły i trzeba go zmienić?

Kiedy zmienić terapeutę: 22 oznak jak poznać złego terapeutę

2024-01-05 (ostatnia aktualizacja: 2024-01-22)
Kiedy zmienić terapeutę? W poniższym artykule pokazujemy ranking 22 największych czerwonych flag świadczących o złej terapii i wskazówek że należy zmienić terapeutę, psychologa, seksuologa czy psychoterapeutę. Ranking szeregujemy od tylko uwierających oznak złej terapii do takich w których praktycznie od razu powinieneś zmienić terapeutę.

W tym artykule dowiesz się:

Zmiana terapeuty jest trudna. Znowu szukanie po portalach, pytanie znajomych i potencjalny zawód. Wiele osób, albo decyduje się zostać w złej terapii, albo ją porzuca (razem z nadzieją) i nigdy nie wraca do psychologa, seksuologa, czy psychoterapeuty. Tymczasem jeśli w zupełnie innej sferze życia, fryzjer utnie nam zbyt krótko lub nierówno włosy to nie porzucamy wiary we fryzjerów tylko szukamy innego salonu. Nie zostajemy też u tego fryzjera na zawsze - szukamy nowego. Zatem kiedy zmienić terapeutę? Jak rozpoznać, że nasz terapeuta jest zły? Poniże prezentujemy ranking 22 czerwonych flag terapii.

22. Psycholog jest przez większość czasu zatopiony w notatkach

Kontakt wzrokowy i język ciała to jedna z głównych korzyści terapii osobistej. Jeśli twój terapeuta spędza znaczną część sesji kreśląc w notatniku, tracisz tę korzyść - na którą mogłeś wydać dużo pieniędzy.

21. Psychoterapeuta nie poddaje się superwizji. 

Superwizja to regularne spotkania psychoterapeuty z innym, zazwyczaj dużo bardziej doświadczonym psychoterapetą mającym certyfikat superwizora. Uważa się, że dzięki niej terapeuta ciągle może doskonalić i korygować prowadzoną przez siebie psychoterapię (superwizja jest przede wszystkim popularna wśród psychoterapeutów, choć inne specjalności powoli też się do niej przekonują). Zatem jeśli psychoterapeuta korzysta z superwizji to jest to duży plus.

20. Psycholog, seksuolog, dietetyk lub psychoterapeuta odbiera telefon w czasie sesji.

Pomijając fakt, że płacisz za czas konsultacji psychologicznej, czy psychoterapii, a specjalista nie wypełnia warunków umowy i marnuje Twoje pieniądze to takie przerwy mogą naprawdę zakłócić psychoterapię. Załóżmy, że jesteś w trakcie opowiadania o swoich emocjach (co nigdy nie jest łatwe), a psychoterapeuta odbierze telefon. Jak bardzo skłonny/skłonna będziesz wrócić do wypowiedzi po przerwie? No właśnie.

19. Psycholog, seksuolog, dietetyk lub psychoterapeuta często odwołuje sesje lub się na nie spóźnia. 

Możemy przymknąć oko, jeśli takie sytuacje zdarzają się raz na jakiś czas, ale źle rokują psychoterapii częste spóźnienia lub odwołania 


18. Psychoterapeuta lub psycholog raptem odwołuje kilka sesji, bo za tydzień rozpoczyna długie wakacje. 

Terapeuta powinien informować nas o wszystkich przerwach w naszej terapii z dużym wyprzedzeniem, tak abyśmy mogli przygotować się na jej brak, lub znaleźć nowego terapeutę na zastępstwo (zwłaszcza jeżeli wyjazd jest naprawdę długi).

22 oznaki złej terapii: 19) Psycholog odwołuje spotkania z dnia na dzieńJeśli psycholog odwołuje spotkania z dnia na dzień jak Serena z Gossip Girl, nie rokuje to dobrze Twojemu zdrowiu psychicznemu

17. Psychoterapeuta czy psycholog dewaluuje potwierdzone naukowo nurty terapeutyczne, oraz innych terapeutów. 

W terapii nie ma jeszcze bezwzględnie najlepszej metody, ale też właśnie z tego względu terapeuta nie powinien uważać siebie, czy swojej metody za 100% lepszą od innych.

16. Psycholog czy psychoterapeuta wymijająco odpowiada na pytania o kompetencje

Chodzi przede wszystkim o szczegóły dotyczące wykształcenia (zwłaszcza lata wykształcenia), czy wykorzystywaną metodykę terapeutyczną. Może się zdarzyć, że nie odbył na przykład 4-letniego szkolenia psychoterapeutycznego, a mówi, że prowadzi psychoterapię lub mimo że mówi, że jest psychologiem klinicznym (dodatkowe 5 lat SPECJALIZACJI po magisterce  z psychologii) to zrobił tylko SPECJALNOŚĆ „psychologia kliniczna” podczas studiów magisterskich z psychologii (popularna specjalność na psychologii na SWPS - dobrej uczelni nauk społecznych). 

22 oznaki złej terapii i kiedy zmienić terapeutęUpewnij się że na 100% znasz edukację swojego terapeuty


15. Psycholog ma zwyczaj opowiadać Ci o swoim życiu prywatnym bez żadnego związku z Tobą, czy terapią 

Tego możesz spodziewać się w rozmowie ze swoją przyjaciółką, czy mamą - ludzie nie są przystosowani do wylewania na nich emocji i odpowiadają na ogół nawiązując do siebie. Między innymi po to wydajesz 100-300 zł za godzinę terapii, aby móc mówić i słuchać tylko o sobie. Jeśli psychoterapeuta, czy psycholog marnuje Twój czas mówiąc niezwiązane rzeczy o sobie to zwyczajnie zachowuje się nieprofesjonalnie.

14. Psychoterapeuta twierdzi, że jego metoda leczenia jest niezawodna, cudowna i skuteczna dla każdego przypadku 

Psycholog, czy psychoterapeuta, który tak twierdzi najprawdopodobniej nie wie co mówi - doświadczony terapeuta wie, że każdy pacjent jest inny i nie ma jednej skrojonej dla wszystkich metody. To może być dobry wyznacznik do wczesnego zmienienia psychologa lub psychoterapeuty - z dużym prawdopodobieństwem taki terapeuta będzie starał się podążać sztywną ścieżką i nie dopasuje się do Ciebie. Tańsza jest książka o zdrowiu psychicznym niż taka terapia, a (nie uogólniając) nie jest dużo bardziej efektywna

13. Terapeuta traktuje cię z góry 

Jeżeli psycholog lub psychoterapeuta widzi Cię tylko jako “przypadek”, a nie jako osobę, będzie raczej podążał schematami nie starając się zrozumieć Cię dogłębnie. Oczywiście nie służy to terapii. Psychoterapeuta też nie powinien Cię szufladkować, lub traktować ze zbyt chłodnym podejściem profesora. Jeśli właśnie wyjawiłeś swoje najgłębsze emocje dotyczące traumy z dzieciństwa, pierwszą reakcją terapeuty nie powinno być: „Zobaczmy, co Freud miałby do powiedzenia na ten temat

12. Pośpiesznie stawia diagnozy lub nadmierne diagnozowanie

Nie każdy problem wymaga klinicznego określenia. Czasami pospieszne diagnozowanie może prowadzić do fałszywej diagnozy lub nadmiernego diagnozowania.

Może to być także dehumanizujące. Terapeuta powinien traktować cię najpierw jako osobę, a dopiero potem skupiać się na twoich problemach ze zdrowiem psychicznym. O ile nie poprosisz o diagnozę natychmiast, nie powinna być to pierwsza część twojego doświadczenia terapeutycznego.

11. Psychoterapeuta zawstydza Cię z powodu choroby psychicznej

Jeśli masz chorobę psychiczną, twój terapeuta powinien zaakceptować tę część twojej tożsamości. Nie powinien traktować jej jak coś, z czego należy się wstydzić. Oto przykład terapeuty, który postąpił inaczej, mówiąc osobie z chorobą afektywną dwubiegunową, że nie powinna jej nikomu ujawniać:

"W stanie manii opowiadanie wszystkim o swojej chorobie afektywnej dwubiegunowej byłoby takie, jak parada równości. Super, jeśli jest organizowana w Nowym Orleanie [tolerancyjne duże miasto], ale bardzo ryzykowne w konserwatywnych miejscach. " - Mike Leary, psychoterapeuta, który jest także osoba nietolerancyjną i mamy nadzieję nie pracuje z klientami homoseksualnymi.

10. Psycholog, czy psychoterapeuta ma zdanie na temat Twoich wyborów (i dzieli się nim z Tobą). 

Jeśli psycholog, czy psychoterapeuta mówi Ci jakie studia wybrać, czy zmienić pracę, lub czy się rozwieść oraz narzuca swoją opinię to nie wróży to dobrze terapii.

9. Psychoterapeuta, czy psycholog nie daje zauważyć Ci dostrzec Twojego udziału w problemie

Jeśli całość winy zrzuca na osoby trzecie (zwykle rodziców, byłych przyjaciół czy partnera) to masz niskie szanse na zmianę zachowań, myślenia czy naukę adaptacji i komunikacji, które są elementem terapii. Wyjątkiem jest oczywiście trauma - jeśli leczysz rany po wydarzeniach traumatycznych to kwestionowanie winy osób trzecich byłoby bezzasadne. Z kolei przeciwnie, jeśli obwinia tylko Ciebie, to terapia może być dla Ciebie nawet szkodliwa.

8. Psycholog, czy psychoterapeuta nie szanuje Twojego światopoglądu 

Jeśli psycholog lub psychoterapeuta nie potrafi uszanować Twoich poglądów, czy to religijnych, czy politycznych, czy w jakiejkolwiek innej sferze życia albo co gorsza próbuje skłonić nas do przejęcia swojego światopoglądu, to nie jest dobrze.

7. Psycholog lub psychoterapeuta Cię nie słucha. 

Czujesz, że psycholog, czy psychoterapeuta jest rozkojarzony? Co chwilę patrzy na telefon? Ogląda swoje paznokcie? Kolejny raz pyta o coś co przed chwilą powiedziałeś? Znowu gubi wątek? Nie będzie sensownej terapii, jeśli psycholog Cię nie słucha.

6. Psycholog lub psychoterapeuta Cię do czegoś przymusza.

Nie czujesz się jeszcze na siłach, aby zagłębić się w tematy, które wywołują w Tobie silne emocje, ale terapeuta naciska tak czy inaczej? Albo przeciwnie: pomija te tematy? W pierwszej sytuacji, taki psycholog może Ci zaszkodzić, a w drugiej nie pomoże.

5. Psycholog, czy psychoterapeuta umniejsza Twoje problemy 

Nie jest empatyczny, nie potrafi zrozumieć, czemu Twoje problemy tak wiele dla Ciebie znaczą i czemu Twoje rany Cię tak bolą.

4. Psycholog nie potrafi przyznać się do błędu

Jeśli coś Ci się nie spodoba w zachowaniu swojego terapeuty i go o tym poinformujesz to powinien się zachować dojrzale. Zły terapeuta zareaguje emocjonalnie i zacznie udowadniać, że nie masz racji.

3. Twój psycholog Cię ocenia. 


22 oznaki złej terapii. 3) Terapeuta Cię ocenia

W gabinecie psychologicznym, seksuologicznym czy psychoterapeutycznym nie ma miejsca na ocenę. To nie za to płacisz, nie po to tam chodzisz. Terapeuta, który ocenia to zły terapeuta.

2. Psycholog, czy psychoterapeuta proponuje Ci kontakty towarzyskie lub seksualne. 

Terapeuta to osoba, która jest Ci bliska, ale nie uczestniczy w Twoim życiu. Nie może zostać Twoją przyjaciółką, nie może Cię prosić o przysługi. Najlepiej byłoby też nie mieć wspólnych znajomych, albo o nich przynajmniej nie wiedzieć. Dlatego też lepiej nie wiedzieć wiele o terapeucie i vice versa. Trudniej byłoby Ci opowiadać terapeucie o swoich problemach, gdybyś wiedziała / wiedziała co ona lub on sam przeżył w swoim życiu. Lub gdybyś nie miał/miała pewności czy nie powtórzy tego co omawiacie waszym wspólnym znajomym (świat jest mały). Gdybyście się spotkali towarzysko, ciągle byś się zastanawiał / zastanawiała jak zinterpretuje to co mówisz w kontekście tego co przechodzicie na terapii. W relacji seksualnej miałby/miałaby psychiczną przewagę i to mogłoby Ci zwyczajnie zaszkodzić. I to dodatkowo byłoby szkodą za którą sama zapłaciłaś / zapłaciłeś! Dlatego mimo że mogłoby się wydawać, że skoro dobrze Wam się rozmawia to moglibyście utrzymywać bliskie stosunki - naprawdę lepiej dla Ciebie jeśli postawisz jasną granicę.

1. Psycholog lub psychoterapeuta łamie zasadę poufności

Tego chyba nie trzeba tłumaczyć. Taki psycholog jest na pewno dla Ciebie szkodliwy i zły. Już nigdy więcej mu 100% nie zaufasz (i słusznie).


Czy artykuł był dla Ciebie pomocny? Twoja opinia pomoże nam ulepszyć nasze treści
Co moglibyśmy poprawić? (opcjonalnie)
zdjęcie Piotr Kowalczyk autora postu o zły terapeuta
Piotr Kowalczyk
Psycholog
Doświadczenie w psychologii zdobywałem w Niemczech (5 lat) i w Polsce (22 lata). Chcę dobrze poznać pacjenta - skupiamy się na tym aby dotrzeć do jego problemów w sposób, który nie wyrządzi mu/jej szkody.

Znajdź specjalistę od Twojego problemu!

Zdiagnozuj się, a my znajdziemy Ci terapeutę, który specjalizuje się w Twoim problemie!
Zdiagnozuj się!
Czytaj więcej:

X
Daj nam szansę pomóc Ci w znalezieniu najlepszego terapeuty
Opisz Twoją sytuację w minimum 60 znakach, a my pomożemy Ci znaleźć terapeutę dopasowanego do Twojego problemu
Już ponad 1250 osób skorzystało z naszej pomocy