Pierwsza wizyta u psychiatry. Czego się spodziewać i jak się przygotować?

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry?

2023-02-11 (ostatnia aktualizacja: 2023-04-07)
Czy hasło „psychiatra” wywołuje u Ciebie negatywne skojarzenia? Zupełnie niepotrzebnie. Społeczeństwo bardzo często błędnie i fałszywie interpretuje zawód psychiatry – a przecież psychiatria to dziedzina medycyny. Powstała i funkcjonuje przede wszystkim po to, aby przywrócić zdrowie psychiczne osobom borykającym się z różnymi trudnościami. Czym różni się od psychologa i na co zwraca uwagę psychiatra?

Pierwsza wizyta u psychiatry

Na pierwszej wizycie, psychiatra spyta się Ciebie o Twoje dotychczasowe zmagania z chorobą psychiczną. Wybada jak się czujesz i od jak dawna walczysz z problemami. Spyta się, czy już byłeś leczony i jak przebiegała terapia z psychologiem jeśli chodziłeś wcześniej do psychologa (większość osób idzie do psychiatry dopiero po sesjach u psychologa. Jeśli jest taka potrzeba to postawi diagnozę i przepisze leki lub zaleci jakąś formę psychoterapii, albo przełoży to na następne spotkanie. 

Psycholog a psychiatra

Zasadniczą różnicą między tymi dwoma specjalistami jest zdobyte uprawnienie zawodowe. W związku z tym, że psychologia to dziedzina nauk społecznych, psychologiem jest osoba, która ukończyła co najmniej stopień magistra w dziedzinie psychologii, a także odpowiednie kursy kwalifikacyjne. Bardzo często psychologowie kształcą się na studiach III stopnia, dzięki czemu zyskują tytuł doktora nauk społecznych. Psychologowie nie są uprawnieni do prowadzenia terapii, wypisywania recept ani wystawiania zwolnień lekarskich. Udzielają za to pomocy psychologicznej, udzielają opinii i diagnozują pod względem psychologicznym.

<span>Podstawowa różnica między psychologiem a psychiatrą to studia medyczne.Psychiatra to lekarz (w przeciwieństwie do psychologa). Aby zostać psychiatrą należy ukończyć 6-letnie studia medyczne i 5-letnią specjalizację z psychiatrii.


Psychiatria to dziedzina nauk medycznych. W związku z tym psychiatra jest lekarzem medycyny z zakresu psychiatrii: może diagnozować i leczyć choroby psychiczne (takie jak depresja, nerwica, uzależnienia czy zespoły stresu pourazowego). Psychiatra posiada także uprawnienia do wystawiania recept na leki, których przyjmowanie pomaga w zwalczaniu zaburzeń psychicznych. Żeby zostać psychiatrą trzeba ukończyć 6-letnie studia medyczne i egzamin państwowy.

Kiedy udać się do psychiatry?

Zastanawiasz się, czy po pomoc zgłosić się do psychologa czy do psychiatry? Do któregokolwiek z tych dwóch specjalistów się udasz, otrzymasz profesjonalne wsparcie. Jeśli po spotkaniu z psychologiem stwierdzi on, że pacjent potrzebuje pomocy psychiatrycznej, od razu zostanie tam skierowany.

Pierwsza wizyta u psychiatry - jakie symptomy?

  • stany lękowe i depresyjne
  • zaburzenia odżywiania (możliwa anoreksja lub bulimia)
  • myśli samobójcze
  • utrzymujące się problemy ze snem
  • ciągłe uczucie napięcia
  • poczucie bezradności
  • nie ulegający poprawie obniżony nastrój, stały smutek, apatia czy stałe zmęczenie fizyczne
  • fobie i natrętne czynności, których nie jest się w stanie kontrolować
  • objawy psychosomatyczne (np. przyspieszone bicie serca o podłożu emocjonalnym, uderzenia gorąca, drżenie i potliwość rąk wywoływane silnym stresem)

Jeśli zauważasz u siebie któryś z powyższych objawów lub towarzyszą Ci podobne stany, nie wahaj się skontaktować ze specjalistą w celu umówienia się na pierwszą wizytę i podjęcia planu leczenia, jeżeli okaże się, że będzie to konieczne.

Znajdź najlepszego psychiatrę dla siebie!

Zdiagnozuj się, a my wskażemy Ci najwłaściwszego psychiatrę dla Ciebie.

Rozwiąż test diagnostyczny i dowiedz się jakie masz opcje leczenia.
Zaproponujemy Ci psychiatrów, którzy najlepiej się sprawdzili dla osób podobnych do Ciebie.
Wybierzesz sobie tego psychiatrę, którego sposób terapii będzie Ci najbardziej odpowiadał!
Znajdziesz psychiatrę, który Cię wyleczy!
pierwsza wizyta u psychiatry Zdiagnozuj się i znajdź psychiatrę!

Psychiatra może prowadzić terapię farmakologiczną. Zatem warto do niego pójść przede wszystkim wtedy gdy czujesz, że psycholog nie wystarczy Ci w walce z depresją, nerwicą albo innymi chorobami.Psychiatra może prowadzić terapię farmakologiczną. Zatem warto do niego pójść gdy psycholog nie wystarczy Ci w walce z depresją, nerwicą albo innymi chorobami


Przygotowania do wizyty u psychiatry

Wiele osób zastanawia się: czy do spotkania z psychiatrą trzeba się odpowiednio przygotować; jakie pytania zadaje psychiatra i jakiej odpowiedzi może oczekiwać? Otóż szykując się do takiej wizyty nie jest wymagane żadne wcześniejsze przygotowanie. Oczywiście, jeśli pacjentowi pomoże uprzednie przygotowanie wypowiedzi, nic nie stoi na przeszkodzie, aby na przykład na kartce zapisać sobie trudności i myśli, z którymi boryka się na co dzień, jak i wszystko to, co zaprząta jego psychikę. Psychiatrzy jednak prowadzą rozmowę w umiejętny sposób, aby jak najwięcej dowiedzieć się o problemie, z którym przychodzi do nich osoba potrzebująca pomocy.

Pierwsza wizyta u psychiatry: Jak wygląda rozmowa z psychiatrą?

Na wizytę u psychiatry możesz umówić się samodzielnie. Często także do psychiatry zostają skierowane osoby przychodzące do psychologa, jeśli ten uzna taką potrzebę. Jak przebiega pierwsze spotkanie u psychiatry i czego się na niej spodziewać?

Przede wszystkim warto pozostawić stres i niepokój poza murami gabinetu. Zadaniem psychiatry jest wysłuchanie naszych problemów i trudności, które – choć nam mogą wydawać się nic nieznaczące – są ważne do postawienia dobrej diagnozy i prowadzenia dalszego leczenia. 

O co pyta psychiatra na pierwszej wizycie?

Pierwsza wizyta u psychiatry ma charakter rozmowy-konsultacji. To przede wszystkim czas dla pacjenta, kiedy może on swobodnie i szczerze opowiedzieć o tym, co go trapi i z czym sobie nie radzi. Być może zastanawiasz się, jakie pytania zadaje psychiatra podczas pierwszego spotkania. Lekarz dobiera je w taki sposób, aby umożliwić sobie bliższe poznanie pacjenta i jego życia oraz zbadanie źródła jego problemów. 

Na początku psychiatra pyta o okoliczności i przyczyny zgłoszenia się pacjenta do gabinetu psychiatrycznego – co go skłoniło do skorzystania z tego rodzaju pomocy. Kolejne pytania mogą odnosić się do aktualnego nastroju oraz do objawów, o jakich wspomniał pacjent (na przykład: od kiedy trwają, czy nasilają się, czy przeszkadzają w codziennym życiu). Mogą one dotyczyć także obecnej pracy, sytuacji materialnej, relacji z innymi, a także przeszłości czy dzieciństwa. Dzięki temu psychiatra buduje wstępny obraz psychiki swojego pacjenta, aby trafnie dobrać leczenie i pomóc mu w powrocie do pełni zdrowia psychicznego.

Pierwsza wizyta u psychiatry: Czego nie mówić u psychiatry?

Wszystko, o czym pacjent rozmawia z psychiatrą, zostaje między nimi (poza przestępstwami karalnymi). Psychiatra jest zobowiązany tajemnicą lekarską i nie może przekazać dalej żadnej informacji uzyskanej od pacjenta. Dlatego nie trzeba obawiać się nieodpowiedniego doboru słów czy zbyt dużej ilości informacji podanej podczas wizyty – czas spędzony z psychiatrą powinien przebiegać w atmosferze pełnej komfortu i docelowo ma służyć poprawie samopoczucia. Dlatego pacjent może w pełni zaufać swojemu psychiatrze i mówić o wszystkim, co odczuwa. 

Nie ma rzeczy której nie powinieneś mówić u psychiatry. W pełni zaufaj swojemu psychiatrze. Nie może zdradzić niczego z wyjątkiem przestępstw.Nie ma rzeczy której nie powinieneś mówić u psychiatry. Nie powinieneś tylko kłamać, udawać że masz się lepiej niż się masz i wychwalać nadmiernie terapii.

Nie powinno się jedynie kłamać, w szczególności na temat swoich uczuć. Nie udawaj, że czujesz się lepiej niż się czujesz - psychiatra jest tu po to by Ci pomóc. Nie mów też, że czujesz się gorzej niż się czujesz żeby dalej pozostać na terapii - jeśli uważasz, że jest lepiej ale że nie jesteś gotowy opuścić terapii to po prostu to powiedz.

Pierwsza wizyta u psychiatry: Efekty pierwszej wizyty

Podjęcie decyzji o leczeniu u psychiatry to pierwszy i niezwykle ważny krok w kierunku poprawy zdrowia psychicznego. Psychiatra skrupulatnie dobierze plan leczenia, a w razie konieczności przepisze leki. Ma także uprawnienia do wystawienia zwolnienia lekarskiego, jeśli wymaga tego sytuacja. Jednak wszystko, o czym zadecyduje, będzie stopniowym procesem leczenia. Jako specjalista w dziedzinie medycyny psychiatra wie, jak ważne jest staranne opracowanie planu powrotu do zdrowia. 

Psychiatra pierwsza wizyta u psychiatry depresja memPsychiatra w przeciwieństwie do innych metod walki z chorobami psychicznymi działa długoterminowo. Dawka słońca zadziała na chwilę (jeśli zadziała), ale terapia i antydepresanty będą działać skutecznie i na długo, choć nie od ręki i niekoniecznie po pierwszej wizycie.

Jeśli zastanawiasz się, czy na pierwszej wizycie u psychiatry dostaje się leki, to nawet, jeśli lekarz zdecyduje się na to, nie musisz się obawiać ich przyjmowania. Nieczęsto zdarza się, aby pacjent już na pierwszej wizycie dostawał receptę; zazwyczaj dzieje się to na kolejnych spotkaniach. Warto pamiętać, że współczesne leki psychiatryczne, przyjmowane w sposób podany przez lekarza, są bezpiecznymi preparatami: nie uzależniają i nie wpływają na zmianę osobowości.

Pierwsza wizyta u psychiatry: Kontynuacja - czyli co ile wizyta u psychiatry?

Jeśli po pierwszej wizycie psychiatra uzna, że potrzebne są dalsze wizyty, wspólnie z pacjentem ustala ich częstotliwość. Co ile wizyta u psychiatry powinna się odbywać? Zazwyczaj odstęp między kolejnymi spotkaniami wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy. Na co zwraca uwagę psychiatra podczas ustalania częstotliwości wizyt? Przede wszystkim kieruje się stanem zdrowia psychicznego pacjenta. Regularne wizyty pozwalają określić, czy istnieje potrzeba częstszych spotkań. Jeśli jednak stan pacjenta pogorszy się i wskazuje na potrzebę wcześniejszej wizyty, warto zgłosić się do psychiatry szybciej niż przewiduje ustalony termin.

Po pierwszej wizycie psychiatra może także stwierdzić, że podłoże problemu, z którym zgłosił się pacjent, jest inne, niż psychiatryczne (na przykład endokrynologiczne czy neurologiczne). Wówczas lekarz może zlecić wykonanie badań – hormonalnych, morfologicznych bądź innych. Może także okazać się, że potrzebne jest rozpoczęcie psychoterapii. W każdej z takich sytuacji psychiatra dokładnie tłumaczy, gdzie leży źródło trudności pacjenta i skierowuje go do odpowiedniego specjalisty. 

Zaburzenia psychiczne u dzieci, czyli pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego

Z uwagi na coraz szybsze tempo życia, szeroki dostęp do nowoczesnych technologii i zmieniającą się mentalność społeczeństwa, pomocy psychiatrycznej potrzebują także dzieci i młodzież. Nie trzeba jednak bać się wizyty u psychiatry dziecięcego – im szybciej zostanie zdiagnozowany problem, z którym boryka się dorastający człowiek, tym skuteczniej zostanie rozwiązany, a jego szansa na odzyskanie pełni zdrowia psychicznego znacząca wzrasta. 

O odwiedzeniu psychiatry dziecięcego warto pomyśleć, jeśli u dziecka zauważymy zmianę jego zachowania. Przykładowo, jeśli do tej pory wesoły i towarzyski nastolatek, który nie mógł zbyt długo usiedzieć na jednym miejscu z powodu wielu aktywności, nagle zamyka się w pokoju i nie chce z nikim rozmawiać, powinno to wzbudzić czujność u rodziców. Stany depresyjne i myśli samobójcze są coraz częstsze wśród polskiej młodzieży, dlatego niezwykle ważne jest uważna obserwacja zachowania dziecka, rozmowa i pomoc, gdy zajdzie taka potrzeba.

Powodem do odwiedzenia psychologa dziecięcego jest również podejrzenie u pociechy ADHD, zaburzeń lękowych lub zaburzeń psychotycznych. Jeśli dziecko jest nader aktywne, ma problemy z koncentracją, jest zbyt impulsywne oraz zapomina o oczywistych rzeczach, jest to alarm, by zgłosić się do specjalisty, który zdiagnozuje małego pacjenta i wdroży odpowiednie leczenie. Innymi symptomami są brak wykazywania chęci kontaktu z rówieśnikami, ukrywanie się przed innymi czy zaniedbywanie higieny osobistej.

Na co zwraca uwagę psychiatra dziecięcy?

Jeśli pacjentem psychiatry jest dziecko lub nastolatek, którego zachowanie zupełnie się zmieniło, lekarz próbuje znaleźć przyczynę tego problemu. Ponieważ wizyta u psychiatry dziecięcego odbywa się w obecności rodziców (lub opiekunów prawnych), lekarz sięga opinii także ich samych, aby dowiedzieć się o trudnościach dziecka zarówno z perspektywy samego pacjenta, jak i najbliższych mu osób.

Czy warto skorzystać z pomocy psychiatrycznej?

Wizyta u psychiatry to znaczący krok w kierunku poprawy własnego samopoczucia i zdrowia. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy specjalisty: brakuje Ci motywacji i chęci do życia, towarzyszy Ci ciągłe uczucie napięcia, a może przeżyłeś trudną sytuację, z którą nie potrafisz sobie poradzić, nie wahaj się umówić na wizytę. Pomoc psychiatryczna może okazać się niezbędna w powrocie do wewnętrznego spokoju i pełnego zdrowia psychicznego. Nawet jeżeli okaże się, że problem nie dotyczy psychiki, psychiatra skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty, który pomoże Ci w rozwiązaniu trudności.

Nie zastanawiaj się za bardzo czy Twój problem jest wystarczająco poważny - lepiej chuchać na zimne. Ludzie często mają problem z wykonaniem tego pierwszego kroku i sięgnięciem po pomoc, gdyż wpojono im, że to jest oznaka słabości. Nie daj się na to nabrać!

Pierwsza wizyta u psychiatry [mem]: Możesz się zastanawiać czy Twoja depresja jest wystarczająco poważna aby się wybrać do psychologa, ale nie wahaj się - znalezienie se chłopa Ci raczej nie pomoże (a poza tym jest skomplikowane).Najbardziej poszkodowane takimi wypowiedziami są sami mówcy, bo jeśli dotknie ich depresja mają dużo większy problem z poradzeniem sobie z nią jako że np. nie chcą pokazać słabości idąc do psychologa.

zdjęcie Anna Wójcik autora postu o pierwsza wizyta u psychiatry dziecięcego
Anna Wójcik
Psycholog
W 2018 roku skończyłam studia psychologiczne. Koncentruję się na terapii behawioralnej i rodzinnej. To co mnie przede wszystkim interesuje to człowiek i jego motywy. W życiu przede wszystkim chcę być szczęśliwa.

Znajdź dobrego psychiatrę!

Zdiagnozujemy Cię i dobierzemy Ci psychiatrę!
Znajdź dobrego psychiatrę!
Czytaj więcej: