Dobry psycholog NFZ: Jak znaleźć odpowiedniego w krótkim czasie oczekiwania?
Dobry psycholog NFZ: Polecane przychodnie i czas oczekiwania
2023-02-21 (ostatnia aktualizacja: 2023-07-11)
Nie dasz rady zapłacić za psychologa prywatnie i decydujesz się na psychologa NFZ? I dobrze! Przerwanie terapii ze względu na brak pieniędzy jest gorsze niż psycholog NFZ. Przeczytaj jak znaleźć dobrego i jaki jest czas oczekiwania
Chcąc skorzystać z pomocy psychologicznej, możesz znaleźć specjalistę w sektorze prywatnym – w prywatnych gabinetach psychologicznych – jak i publicznym (poradnia psychologiczna NFZ). Obydwie opcje mają swoje zalety jak i wady. Różnica leży przede wszystkim w kosztach i czasie oczekiwania na wizytę. Czy warto skorzystać z pomocy darmowego psychologa? Ile czeka się na psychologa z NFZ? I jak rozpoznać, że potrzebuję się do niego udać?
Kiedy udać się do psychologa NFZ?
Zacznijmy od tego, jakie objawy i stany powinny być powodem sugerującym udanie się do specjalisty w dziedzinie psychologii. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – to, co dla jednych jest niewiele znaczącym problemem, drugich może w zupełności przerastać. Dlatego zawsze, kiedy osoba czuje potrzebę podzielenia się z kimś swoimi problemami, nie jest w stanie poradzić sobie z utrapieniami głęboko tkwiącymi w jego myśleniu lub przeżyła trudną sytuację (mogły to być przykładowo śmierć bliskiej osoby czy rozwód), warto udać się do specjalisty w trosce o swoje zdrowie psychiczne.
Do najczęstszych objawów, z którymi pacjenci zwracają się po pomoc psychologiczną, należą:
trudności z koncentracją,
wahania nastroju lub jego zauważalny spadek,
niskie poczucie własnej wartości, którego skutkiem jest brak aktywności społecznej,
wybuchy emocjonalne,
ataki paniki,
bezsenność,
brak poczucia satysfakcji z rzeczy, które wcześniej sprawiały radość.
Wszystkie te symptomy mogą sugerować zaburzenia psychiczne i konieczność konsultacji z psychologiem. Dobry specjalista pomoże w odkryciu źródła problemu i wskaże możliwości jego skutecznego rozwiązania.
Dlaczego ludzi boją się korzystać z pomocy psychologa?
Przed wizytą u psychologa – czy jest to poradnia psychologiczna NFZ czy też prywatna – przyszły pacjent może odczuwać stres, lęk, a nawet wstyd. Jest to objaw zupełnie normalny i bardzo często spotykany u osób zgłaszających się po pomoc psychologiczną. Obawy wynikają z faktu, że o swoich osobistych, wręcz intymnych problemach, trzeba będzie opowiedzieć zupełnie obcej osobie.
Dodatkowo pacjentowi może towarzyszyć strach, że zostanie przez psychologa wyśmiany i oceniony. To bardzo złe podejście. Psychologowie nie bez powodu nazywani są specjalistami od słuchania – ich zadaniem jest przywrócenie wewnętrznego spokoju i przezwyciężenie trudności. Każdy, nawet najbardziej błahy problem, może okazać się częścią bardziej złożonego problemu, który może zostać dostrzeżony tylko przez psychologa. Co więcej, psycholog jest zobowiązany tajemnicą zawodową. Nic, co zostaje wypowiedziane podczas rozmowy z pacjentem, nie wychodzi poza gabinet psychologiczny. Dlatego osoba, która zgłasza się po pomoc specjalisty, może w pełni zaufać psychologowi i bez skrępowania opowiedzieć o wszystkim, co nurtuje jej psychikę.
Poza tym, ludzie często mają problem z przełamaniem stereotypu wpojonego im przez babcie, wujków i rodziców - że wizyta u psychologa to wstyd lub oznaka słabości.
Znajdź dobrego psychologa NFZ!
Zdiagnozuj się, a my wskażemy Ci dobrego psychologa NFZ dla Ciebie!
Rozwiąż test diagnostyczny i dowiedz się jakie problemy mogą Ci dolegać!
Zaproponujemy Ci terapeutów, którzy najlepiej się sprawdzili w leczeniu osób podobnych do Ciebie!
Wybierzesz tego, który sposób leczenia przedstawiony na krótkim filmiku najbardziej Ci odpowiada.
Znajdziesz darmowego i dobrego psychologa dla siebie!
Najbardziej poszkodowane takimi wypowiedziami są sami mówcy, bo jeśli dotknie ich depresja mają dużo większy problem z poradzeniem sobie z nią jako że np. nie chcą pokazać słabości idąc do psychologa.
Jak wyglądają wizyty u psychologa?
Spotkania z psychologiem mają charakter rozmowy lub wywiadu. Podstawą dobrego przebiegu wizyty jest swobodna i szczera atmosfera – pacjent powinien czuć się komfortowo, aby bez skrępowania opowiedzieć o trudnościach, jakie mu towarzyszą. Najczęściej to psycholog zadaje pytania, które – można odnieść niekiedy takie wrażenie – nie dotyczą problemu, z jakim pacjent udał się na wizytę. Specjalista może zapytać o aktualną sytuację życiową, pracę zawodową czy relacje z innymi, jeśli uzna, że dany czynnik może mieć wpływ na obecny stan pacjenta. Nie należy się tym przejmować, ale szczerze odpowiedzieć. W myśl zasady dotyczącej swobodnej atmosfery pacjent nie musi odpowiadać na wszystkie pytania, jeśli nie czuje się na to gotowy. Pytania, jakie zadaje psycholog, mają na celu przybliżenie go do postawienia trafnej diagnozy i wyprowadzenie pacjenta z trudnej sytuacji psychicznej, w jakiej się znalazł.
Wizyta u psychologa to przede wszystkim czas dla pacjenta – czas, który przybliża go do odzyskania pełni zdrowia psychicznego i nowych chęci do życia. Dlatego również pacjent ma prawo zadawać pytania i nawiązać rozmowę ze swoim psychologiem.
Pierwsza wizyta u psychologa zazwyczaj trwa około 50 minut. Podczas niej psycholog stawia wstępną diagnozę pacjenta i proponuje dalsze działania, jakie należy podjąć. Może zasugerować kolejne wizyty w gabinecie psychologicznym lub udanie się do innego specjalisty, który rozwiąże źródło trudności, z jakimi zmaga się pacjent.
Psycholog prywatny vs psycholog NFZ dla dorosłych
Psychologowie zarówno w gabinecie prywatnym jak i NFZ charakteryzują się profesjonalizmem w podejściu do pacjenta. Czym jednak kierować się w wyborze między tymi dwoma opcjami?
To, co przede wszystkim odróżnia psychologów przyjmujących w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia oraz niosących pomoc w gabinecie prywatnym, to – jak już wspomnieliśmy – koszty wizyty i czas oczekiwania. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak to wygląda w praktyce.
Psycholog NFZ – jak to działa?
W ramach krajowej bezpłatnej opieki medycznej funkcjonują poradnie psychologiczne Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki temu osoba, która jest ubezpieczona i potrzebująca pomocy psychologicznej udzielonej przez specjalistę, może skorzystać z niej bezpłatnie. Poradnie psychologiczne licznie funkcjonują w każdym województwie, dlatego potrzebujący tego typu pomocy nie powinni mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniej placówki. W sumie w Polsce w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia działa ponad 1000 poradni psychologicznych, do których można się udać.
Jak dostać się na wizytę?
Przede wszystkim, aby móc zapisać się do poradni psychologicznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, potrzebujesz skierowania. Bez tego nie możesz umówić się na wizytę do psychologa na NFZ. Kto wystawia skierowanie do psychologa? Zazwyczaj jest to lekarz rodzinny, choć takie zaświadczenie może wystawić każdy praktykujący lekarz (choćby endokrynolog czy kardiolog), jeśli zauważa taką potrzebę. Nie jest możliwe, by otrzymać skierowanie „na żądanie”. Lekarz sam stwierdza – na podstawie objawów lub rozmowy z pacjentem – czy istnieje potrzeba konsultacji z psychologiem.
Ile czeka się na psychologa z NFZ?
Choć skorzystanie ze specjalistycznej pomocy psychologicznej NFZ jest bezpłatne, to wiąże się ze znacznie dłuższym czasem oczekiwania, niż w przypadku wsparcia udzielanego w gabinecie prywatnym. Wizytę na Narodowy Fundusz Zdrowia często trzeba umawiać nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Zdarza się jednak, że „darmowy psycholog” ma wolne terminy w przeciągu miesiąca. Ostatecznie wiele zależy od placówki, w której chcemy umówić się do specjalisty, czy miasta, w jakim znajduje się poradnia psychologiczna NFZ.
Odległe terminy dotyczą nie tylko umówienia się na pierwszą wizytę, ale także na każdą kolejną. Systematyczne spotkania z psychologiem w ramach NFZ mogą być problematyczne ze względu na dużą liczbę osób korzystających z pomocy psychologów i zbyt małej liczby psychologów pracujących w poradniach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Długie kolejki do psychologa NFZ, ale…
Choć psychologia w ramach NFZ przegrywa starcie dotyczące czasu oczekiwania na wizytę, to nie można zapomnieć o kosztach. Podczas, gdy pacjenci za prywatne wizyty płacą ok. 100 zł, świadczenia NFZ są darmowe. Kalkulując koszty, za wizyty u psychologa w gabinecie prywatnym możesz zapłacić nawet kilka tysięcy. Należy jednak pamiętać, że zdrowie jest bezcenne i nie warto na nim oszczędzać. Jeśli potrzebujesz pomocy specjalisty, umów się z psychologiem lub lekarzem rodzinnym, który może wystawić skierowanie, i zadbaj o swoje zdrowie psychiczne.
Psycholog NFZ online – czy to możliwe?
Czy w dobie zdalnej pracy, zakupów online i załatwiania spraw urzędowych bez wychodzenia z domu jest możliwe skorzystanie z pomocy psychologicznej także w ten sposób?
Nie można otrzymać pełnej pomocy psychologicznej nie spotykając się ze specjalistą w sposób bezpośredni. Jednak w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia funkcjonuje całodobowe telefoniczne wsparcie psychologiczne, które swoją działalność rozpoczęło po wybuchu pandemii koronawirusa. Osoby potrzebujące pomocy mogą skontaktować się z dyżurującymi psychologami. Dzięki temu można otrzymać drobne wskazówki czy porady dotyczące niektórych trudności, z którymi mierzy się dzwoniący. Należy wziąć pod uwagę, że to nie zastąpi wizyty w gabinecie lekarskim, a już na pewno nie da się w ten sposób w pełni zregenerować zdrowia psychicznego pod okiem specjalisty.
Psycholog dziecięcy NFZ
Jeśli myślisz, że Twoje dziecko potrzebę skorzystania z pomocy psychologa dziecięcego NFZ, skontaktuj się z dowolnym lekarzem, na przykład z Twoim lekarzem pierwszego kontaktu, i opowiedz o dziecka dolegliwościach. Jeśli zadecyduje on o potrzebie wizyty u psychologa dziecięcego NFZ, otrzymasz potrzebne skierowanie, dzięki któremu możesz bezpłatnie skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego NFZ. Pamiętaj, że dla psycholog dziecięcy NFZ nie zna zbyt trywialnych ani zbyt skomplikowanych problemów. Psycholog dziecięcy NFZ rozumie, że jego zadaniem jest przywrócenie dziecku wewnętrznego spokoju i wsparcie w pokonywaniu trudności nękających psychikę.
Psycholog NFZ - jakość i czas oczekiwania w poszczególnych miastach
Koszt psychologa jest niedostępny dla wielu kieszeni. Cena wizyty u psychologa zależna jest od konkretnego miasta, usługi, formy i renomy oraz doświadczenia psychologa, ale zasadniczo jest stosunkowo wysoka. Nic dziwnego zatem, że wiele osób decyduje się trochę poczekać i pójść do psychologa z NFZ.
Psycholog NFZ Warszawa
Na psychologa NFZ w Warszawie średnio czeka się około 250-300 dni. Najdłuższe kolejki mogą nawet liczyć 1500 dni, ale przy odrobinie szczęścia da się znaleźć psychologa nawet na jutro. Najdłużej na psychologa NFZ czeka się w Śródmieściu, Sielcach, Woli i Pradze Południe. Trochę łatwiej jest na Ursusie i Kabatach oraz Młocinach.
Psycholog NFZ Kraków
Średni czas oczekiwania na psychologa NFZ w Krakowie to 110-140 dni. Najdłużej można czekać nawet rok ale zazwyczaj jest wolny jakiś psycholog NFZ Kraków w ciągu najbliższego tygodnia lub zaledwie kilku. Najgorsza sytuacja jest na Bronowicach, Nowym Kleparzu i Starym Mieście, trochę krótszy czas oczekiwania na psychologa NFZ jest na Dębnikach (z wyjątkiem Ruczaju i Skotnik) i Nowej Hucie a istotnie lepiej jest na Bielanach.
Psycholog Poznań NFZ
Poznaniacy na ogół muszą czekać około 120-160 dni aż przyjmie ich psycholog Poznań NFZ. Rekordy długości oczekiwania to 3 lata, ale na ogół psycholog NFZ Poznań przyjmie Cię istotnie wcześniej. Najdłużej będziesz czekać na psychologa w dzielnicach Poznań Stare Miasto i Poznań Wilda, a trochę mniej w dzielnicach Jeżyce, Grunwald i Nowe Miasto.
Psycholog NFZ Lublin
Psycholog NFZ Lublin na ogół może przyjąć po około 40-60 dniach po rejestracji. Najdłuższy czas oczekiwania to rok ale na ogół można znaleźć terminy w tym samym tygodniu. Najdłużej na psychologa będziesz czekać w dzielnicach Wieniawa, Rury, Kalinowszczyzna, Czechów Południowy i Czechów Północny.
Psycholog NFZ Wrocław
3 miesiące oczekiwania to standard przy czekaniu aż przyjmie Cię psycholog NFZ we Wrocławiu. Psycholog NFZ Wrocław ma największe czasy oczekiwania w osiedlach Karłowice, Grabiszyn, Ołbin oraz Pilczyce-Kozanów-Popowice. Na rekordowo zajętego psychologa NFZ Wrocław czeka się 1.5 roku, ale można spokojnie znaleźć psychologa NFZ dostępnego na przestrzeni miesiąca.
Czy artykuł był dla Ciebie pomocny?Twoja opinia pomoże nam ulepszyć nasze treści
Co moglibyśmy poprawić? (opcjonalnie)
Anna Wójcik
Psycholog
W 2018 roku skończyłam studia psychologiczne. Koncentruję się na terapii behawioralnej i rodzinnej. To co mnie przede wszystkim interesuje to człowiek i jego motywy. W życiu przede wszystkim chcę być szczęśliwa.