Kiedy zdecydować się na zmianę terapeuty?

Przerwanie terapii: Kiedy rzucić terapeutę?

2023-06-20 (ostatnia aktualizacja: 2024-03-29)
Kiedy zdecydować się na przerwanie terapii? Kiedy zmienić terapeutę? Jak zrezygnować z terapii? Jakie skutki może mieć przerwa w terapii? Na te pytania odpowiadamy w poście.

Przerwanie terapii przez pacjenta

Przerwanie terapii przez pacjenta to niestety dosyć popularne zjawisko. Według badań, aż 70% pacjentów rzuca terapię przedwcześnie, czyli przed osiągnięciem planowanych wyników terapii (Garfield 1994). Z tego aż około 20% nigdy nie wraca po pierwszym spotkaniu, a aż 47% rzuca terapeutę przed trzecią wizytą. Zdecydowana większość pacjentów rzuca zaś terapię ponieważ nie polubili terapeuty, albo nie czują, żeby ten terapeuta mógł im realnie pomóc (Gibbons et al, 2008).

Kiedy zmiana terapeuty Ile pacjentow rzuca terapieWedług badań, aż 70% pacjentów rzuca terapię przed jej zakończeniem. Większość ze względu na niedopasowanego terapeutę


Dlaczego pacjenci rzucają terapię?

Na ogół uważa się że, gdy pacjent osiągnie swoje cele terapeutyczne, może zakończyć leczenie. Jednak tu pojawiają się pierwsze problemy:

  1. Jak ustalić odpowiednie cele?
  2. Jak rozpoznać, czy zostały spełnione?
  3. Jak poznać, czy dany terapeuta potrafi doprowadzić mnie do spełnienia celów terapeutycznych?

Ten ostatni punkt budzi najwięcej emocji.  Pacjenci często się poddają (i zresztą trudno im się nie dziwić) gdy nie widzą efektów terapii, lub nie czują, że dany terapeuta, może rzeczywiście im pomóc. Na przyczyny rzucenia terapeuty składa się wiele czynników.

Powód 1: Relacja pacjent-terapeuta

Relacja między klientem a terapeutą nazywana jest relacją terapeutyczną, a jej znaczenie jest nie do przecenienia. Wielu badaczy uważa, że jest to najważniejszy czynnik decydujący o powodzeniu terapii. Ta perspektywa jest zrozumiała, ponieważ pacjenci dzielą się ze swoimi terapeutami bardzo osobistymi, a czasem bolesnymi i traumatycznymi rzeczami. Muszą czuć się komfortowo, będąc wrażliwymi wobec profesjonalistów. Dlatego też, gdy pacjent nie odnosi się dobrze do stylu lub osobowości terapeuty, osiągnięcie postępów jest niezwykle trudne. Tutaj opisujemy 22 powody dla których można uznać, że o dobrą relację będzie trudno.

Powód 2: Specjalizacja terapeuty

Terapeuci często specjalizują się w określonym obszarze lub metodzie praktyki. Na przykład, niektórzy profesjonaliści mogą specjalizować się w pracy z dziećmi, małżeństwami, nastolatkami lub osobami starszymi. Terapeuci mogą specjalizować się na przykład w terapii poznawczo-behawioralnej lub terapii krótkoterminowej. Gdy klienci nie rozumieją specjalizacji terapeuty lub czują, że jest ona słabo dopasowana, mogą stracić wiarę w relację terapeutyczną. Specjaliści mogą pomóc uniknąć takich sytuacji, upewniając się, że strony internetowe i drukowane materiały reklamowe wyraźnie określają wszelkie specjalne kompetencje i obszary zainteresowania.

Powód 3: Nierealistyczne oczekiwania

Klienci, którzy dopiero rozpoczynają terapię, mogą mieć nierealistyczne oczekiwania co do tego, co mogą osiągnąć w terapii, ile czasu to zajmie i ile pracy może to wymagać. Kiedy zdają sobie sprawę, że wyleczenie się z traumy, radzenie sobie z diagnozami zdrowia psychicznego i zmiana niezdrowych zachowań może wymagać czasu, wysiłku i powodować ból emocjonalny, mogą się poddać i nie wrócić do terapii. Uczucia te mogą jednak nie trwać wiecznie. Możesz poczuć się bardziej gotowy w przyszłości i powrócić do leczenia z bardziej realistycznym poglądem na to, czego się spodziewać. 

Znajdź terapeutę, który Cię zrozumie!

Opisz naszemu chatbotowi swoje problemy, a dopasuje Ci terapeutów którzy się na tych problemach znają

Opisz chatbotowu swoje problemy, dolegliwości i emocje
Chatbot oszacuje prawdopodobieństwo zaburzeń psychicznych oraz ich tła
Następnie dopasuje Ci specjalistów, którzy najlepiej się znają na tych problemach.
W końcu znajdziesz właściwego terapeutę, wyspecjalizowanego w Twoich problemach.
Porozmawiaj z chatbotem!

Powód 4: Koszt i harmonogram

Dwa z bardziej praktycznych czynników, które powstrzymują klientów przed pozostaniem na terapii, to koszty i czas. Jest to bardzo trudne w szczególności w przypadku psychoterapii długoterminowych takich jak psychoterapia psychodynamiczna.

Kiedy przerwać terapię?

Decyzja o zakończeniu terapii jest skomplikowana i nie ma prostej formuły, która zadziała u wszystkich. Niektórzy klienci odczuwają znaczną poprawę po jednej sesji; inni mogą korzystać z tych samych terapii przez lata i nadal czuć, że robią postępy. Klienci z bardziej złożonymi problemami emocjonalnymi lub diagnozami zdrowia psychicznego mogą potrzebować wielu lat leczenia, podczas gdy radzenie sobie z bardziej konkretnym tematem, takim jak fobie, może zostać rozwiązane w ciągu kilku tygodni. Oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, zastanawiając się, czy nadszedł czas, aby zakończyć terapię.

Otwarta komunikacja na temat postępów

Utrzymuj otwartą linię komunikacji z terapeutą na temat postępów w terapii i Twoich potrzeb. Profesjonalni doradcy rozumieją, że sesje terapeutyczne nie powinny trwać wiecznie. Podobnie jak klient, są świadomi, że każda sesja powinna zmierzać w kierunku uzgodnionych celów terapeutycznych. Gdy cele te zostaną osiągnięte, terapia może nie zakończyć się od razu. Terapeuta może zalecić zmniejszenie liczby wizyt. Na przykład wizyty mogą zmienić się z cotygodniowych na comiesięczne.

Zaufaj planowi terapeuty

Pacjent nie powinien być pod presją, by szybko rozpocząć terapię, rozwiązać wszystkie swoje problemy i zakończyć sesje w określonym czasie. Czasami klienci rozpoczynają terapię z jednegopowodu i odkrywają dodatkowe, głębsze problemy, których leczenie może zająć więcej czasu. O ile zarówno terapeuta jak i klient zgadzają się, że sesje przynoszą poprawę, dobrze jest je kontynuować, nawet jeśli trwa to dłużej niż przewidywano. Żaden lekarz nigdy nie pospieszyłby pacjenta z leczeniem złamanej nogi; proces gojenia trwa tyle czasu, ile trzeba. To samo dotyczy terapii psychologicznej.

Pamiętaj, że terapia nie jest propozycją typu "wszystko albo nic". W miarę postępów w osiąganiu celów leczenia, klienci mogą zrobić sobie tymczasową przerwę w terapii i wznowić sesje później. Wielu klientów rozpoczyna i kończy terapię w zdrowy sposób kilka razy w ciągu swojego życia.


Źródła:

  1. Garfield SL. Research on client variables in psychotherapy. In: Bergin AE, Garfield SL, editors. Handbook of psychotherapy and behavior change. New York: Wiley; 1994. pp. 190–228.Barrett MS, Chua WJ, Crits-Christoph
  2. P, Gibbons MB, Casiano D, Thompson D. EARLY WITHDRAWAL FROM MENTAL HEALTH TREATMENT: IMPLICATIONS FOR PSYCHOTHERAPY PRACTICE. Psychotherapy (Chic). 2008 Jun 1;45(2):247-267. doi: 10.1037/0033-3204.45.2.247. PMID: 19838318; PMCID: PMC2762228.

FAQ - często zadawane pytania

Czy można wrócić do terapii po przerwie?

Tak, wiele osób decyduje się na ponowne rozpoczęcie terapii po przerwie. Terapeuta jest zazwyczaj gotów przyjąć pacjenta z powrotem i kontynuować pracę nad problemami. Ważne jest jednak, aby otwarcie omówić przyczyny przerwania terapii i wypracować strategie, które pomogą uniknąć kolejnej przerwy.

Czy istnieją sytuacje, w których przerwanie terapii jest konieczne?

Tak, istnieją sytuacje, w których przerwanie terapii może być uzasadnione, na przykład gdy pacjent nie czuje się komfortowo z terapeutą lub jeśli terapeuta nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego wsparcia. Jednak w takich przypadkach warto rozważyć znalezienie nowego terapeuty lub skonsultowanie się z obecnym terapeutą w celu rozwiązania problemów.

Dlaczego ludzie przerywają terapię psychologiczną?

Przerwanie terapii psychologicznej może wynikać z wielu powodów, takich jak brak czasu, koszty, brak zaufania do terapeuty, poczucie, że terapia nie przynosi rezultatów, czy też po prostu zmiana priorytetów życiowych.

Czy artykuł był dla Ciebie pomocny? Twoja opinia pomoże nam ulepszyć nasze treści
Co moglibyśmy poprawić? (opcjonalnie)
zdjęcie Zofia Smoleń autora postu o
Zofia Smoleń
Statystyk
Ukończyłam studia statystyczne w Szkole Głównej Handlowej i studiuję Data Science na Ecole Polytechnique w Paryżu. Interesuję się pierwszą pomocą dla osób w kryzysie zdrowia psychicznego. W wolnym czasie podróżuję.

Znajdź dopasowanego terapeutę z chatbotem

Nasz chatbot AI dopasuje Ci terapeutę, który zna się na Twoich problemach
Znajdź terapeutę
Czytaj więcej:

X
Daj nam szansę pomóc Ci w znalezieniu najlepszego terapeuty
Opisz Twoją sytuację w minimum 60 znakach, a my pomożemy Ci znaleźć terapeutę dopasowanego do Twojego problemu
Już ponad 1250 osób skorzystało z naszej pomocy