Psychodietetyk – komu i kiedy potrzebna jest jego pomoc?

Czym zajmuje się psychodietetyk i komu może pomóc?

2024-02-16 (ostatnia aktualizacja: 2024-03-06)
Psychodietetyk, to połączenie psychologa z dietetykiem. Psychodietetycy pomagają naprawić relację z jedzeniem. Jeżeli czujesz że nie radzisz sobie z podejściem do swojego ciała i jedzenia - psychodietetyk może Ci pomóc!

Psychodietetyk kto to jest i w czym pomaga?

Psychodietetyka łączy wiedzę z zakresu dietetyki i psychologii. Koncentruje się wokół problemów w diecie wynikających z trudności psychicznych, zaburzeń oraz kryzysów na tym tle.

Jeśli chodzi o wykształcenie – psychodietetyk kto to jest? Specjalistą w tym zakresie najczęściej zostaje się po ukończeniu studiów magisterskich z psychologii lub dietetyki oraz podjęciu uzupełniających studiów podyplomowych. W naszej bazie psychodietetyków znajdziesz wykształconych psychodietetyków w każdej części Polski.

Psychodietetyk - kto toPsychodietetyk podchodzi z psychologicznego punktu widzenia do problemów żywieniowych

Praca psychodietetyka skupia się na pomocy w zrozumieniu związków między jedzeniem a emocjami oraz na wspieraniu pacjenta w rozwiązywaniu problemów związanych z przyjmowaniem posiłków. Psychodietetyk identyfikuje przyczyny zaburzeń odżywiania, jakimi mogą być kompulsywne jedzenie, nadmierna konsumpcja czy niezdrowe nawyki żywieniowe, oraz pomaga osiągnąć równowagę psychiczną i fizyczną poprzez odpowiednie podejście do żywienia.

Psychodietetyk pomaga także w pokonaniu trudności i kryzysów, z jakimi zmaga się pacjent, który nie może osiągnąć sukcesu ani trwałej zmiany nawyków żywieniowych. Specjalista udziela też wsparcia podczas procesu zmiany oraz podpowiada, jak zapobiegać nawrotom trudności.

Czym się różni psychodietetyk od dietetyka?

W odróżnieniu od dietetyka, psychodietetyk koncentruje się przede wszystkim wokół emocji i przekonań pacjenta. Wpierw rozpoznaje przyczyny jego problemów żywieniowych, które tkwią w psychice. Następnie pomaga pacjentowi w postawieniu nowego celu, zbudowaniu poczucia własnej wartości i świadomości co do postrzegania własnego ciała. Psychodietetyk pomaga także przekuć negatywne przekonania w pozytywne myślenie o sobie.

Tym, czym się różni psychodietetyk od dietetyka, jest również wiedza z zakresu psychopatologii. Dzięki temu psychodietetyk jest w stanie diagnozować oraz skutecznie pracować z osobą borykającą się z anoreksją, bulimią czy napadowym objadaniem się. Ponadto, może udzielić pomocy w przypadku współwystępujących zaburzeń nastroju (np. depresji) czy zaburzeń osobowości. Niektóre z tych problemów nie tylko utrudniają trwałą zmianę nawyków żywieniowych, ale mogą również stanowić ich przyczynę.

Warto więc zapamiętać: podczas gdy dietetyk koncentruje się głównie na aspektach fizycznych żywienia, takich jak ocena stanu odżywiania i opracowywanie planów żywieniowych, psychodietetyk zajmuje się głównie aspektami psychologicznymi, towarzyszącymi trudnościami i zaburzeniami zdrowia psychicznego, które mają związek z odżywianiem.

Znajdź dobrego psychodietetyka!

Psychodietetyk pomoże Ci zarządzać swoimi emocjami i ciałem

Psychodietetyk zbada Twoje ciało i Twoje emocje
Psychodietetyk przeanalizuje Twoje nawyki i zachowania
Psychodietetyk pomoże Ci poradzić sobie z problemami żywieniowymi
Naprawisz swoją relację z jedzeniem!
psychodietetyk Baza psychodietetyków

O co pyta psychodietetyk podczas wizyty?

Konsultacja z psychodietetykiem odbywa się na zasadzie dialogu i zazwyczaj trwa od 40 do 60 minut. Można ją przyrównać do spotkania z psychologiem. Psychodietetyk w czasie wizyty chce lepiej poznać swojego pacjenta przez zadawanie mu pytań i zachęcanie do podjęcia rozmowy. To, o co pyta psychodietetyk, może dotyczyć:

 • emocji towarzyszących spożywaniu posiłków,
 • podejmowanych w przeszłości diet,
 • powiązania między nawykami żywieniowymi a samopoczuciem,
 • wcześniejszych prób utraty wagi,
 • czynników powodujących stres na co dzień,
 • aktywności fizycznej,
 • rodzaju wykonywanej pracy,
 • celu i motywacji do zmiany.

Zadawane pytania psychodietetyk może dostosowywać do indywidualnej sytuacji pacjenta. Wszystko po to, aby poznać jego trudności, powody i skutki oraz rozpocząć pracę nad nimi.

Czy psychodietetyk rozpisuje diety?

Psychodietetyk może pomóc pacjentom w opracowaniu spersonalizowanej diety, szczególnie jeśli posiada wykształcenie dietetyka. Jednak jego praca koncentruje się na zrozumieniu przyczyn problemów z jedzeniem i wspieraniu pacjenta w osiągnięciu zdrowej relacji z jedzeniem. Psychodietetyk może skierować pacjenta do dietetyka, by ten udzielił mu wskazówek co do planowania posiłków oraz opracował spersonalizowany plan żywieniowy.

Kiedy udać się do psychodietetyka?

Sygnałami alarmującymi o tym, że być może warto udać się do psychodietetyka, są:

 • nadwaga lub otyłość utrzymująca się mimo świadomości zasad zdrowego żywienia – ten problem może pojawiać się, gdy pacjent je, aby tłumić negatywne emocje lub odreagować trudne doświadczenie;
 • nieudane próby odchudzania – mogą one wynikać z braku motywacji lub nietrafnie obranego celu;
 • brak kontroli nad ilością spożywanego jedzenia;
 • spadek motywacji w prowadzeniu zdrowego stylu życia;
 • zaburzenia odżywiania ­– podejrzenie anoreksji, bulimii, napadowego głodu.

Psychodietetyka warto odwiedzić również wówczas, gdy chce się podjąć pracę nad zmianą nawyków żywieniowych, ale niewiadomo, od czego zacząć. Dzięki pomocy specjalisty, możliwe jest obranie dostosowanego do możliwości celu oraz metod dążenia do niego.

Czym zajmuje się psychodietetyk dziecięcy?

Psychodietetyk wykwalifikowany w dziedzinie specjalistycznej pomocy dzieciom pomaga małoletnim w rozwijaniu zdrowych nawyków żywieniowych i radzeniu sobie z emocjami związanymi z posiłkami. Psychodietetyk dziecięcy pracuje z młodym pacjentem nad poznaniem i wdrożeniem strategii zdrowych nawyków żywieniowych i udziela niezbędnej pomocy w przypadku zdiagnozowania niebezpiecznych zaburzeń.

Rola psychodietetyka dziecięcego jest niezwykle ważna tym bardziej, że obserwuje się sporo przypadków bulimii, anoreksji czy innych zaburzeń jedzenia właśnie u dzieci i młodzieży. Nierzadko – szczególnie u dorastających nastolatków – trudności te wynikają z presji społeczeństwa, zmian dojrzewającego ciała czy z braku samoakceptacji i niskiego poczucia własnej wartości.

Psychodietetyk dziecięcy wspiera również ich rodziny, by potrafiły budować prawidłowe stosunki do jedzenia oraz stawiały na zdrowy rozwój psychiczny i fizyczny. Dlatego też do tego specjalisty mogą zgłosić się rodzice małoletnich pociech.

W przypadku niemowląt, psychodietetyk dziecięcy udziela porad co do karmienia piersią oraz stopniowego rozszerzania diety. Rodzice dzieci cierpiących na alergie pokarmowe czy cukrzycę mogą otrzymać szereg praktycznych zaleceń żywieniowych. Z konsultacji z psychodietetykiem powinni skorzystać także opiekunowie nastolatków. Dzięki niej mają szansę uzyskać cenne informacje na temat wspierania swoich dzieci w utrzymaniu prawidłowej masy ciała oraz otrzymać praktyczne wskazówki, jak zapobiegać ryzyku wystąpienia zaburzeń odżywiania.

Czy istnieje psychodietetyk NFZ ?

W niektórych przypadkach można skorzystać z usług dietetyka refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Psychodietetyk NFZ przyjmuje jednak pacjentów, którzy potrzebują specjalistycznej opieki żywieniowej z powodu chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Chcący skorzystać na własną rękę z pomocy psychodietetyka, powinni znaleźć dobrego specjalistę przyjmującego w prywatnym gabinecie lub postawić na opcję: psychodietetyk online.

O kosztach: ile bierze dietetyk, a ile psychodietetyk za wizytę?

Cena za wizytę u dietetyka waha się w przedziale od 100 zł do 300 zł, w zależności od lokalizacji, doświadczenia i renomy specjalisty, a także długości wizyty czy zakresu świadczonych usług. Konsultacja z psychodietetykiem może być nieco droższa ze względu na specjalistyczne podejście łączące wiedzę z zakresu dietetyki i psychologii. Kwoty oscylują wokół 150 zł do nawet 500 zł za wizytę. Ostateczna stawka zależy od tych samych czynników, co w przypadku dietetyka.

Trzeba mieć na uwadze fakt, że na zdrowiu nie warto oszczędzać, i wybrać specjalistę, który skutecznie pomoże wyjść z przeżywanych trudności, aby zyskać poprawę życia na wielu jego płaszczyznach.

Psychodietetyk online czy stacjonarnie?

Decyzja należy do pacjenta. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Niektórzy preferują bezpośredni kontakt ze specjalistą, inni wolą możliwość konsultacji w zaciszu własnego domu. Niejeden psychodietetyk online, jak i w formie tradycyjnej jest dostępny w bazie MindMatch. Zadbaj o zdrowie swoje lub najbliższych i znajdź odpowiedniego terapeutę już dziś.


Czy artykuł był dla Ciebie pomocny? Twoja opinia pomoże nam ulepszyć nasze treści
Co moglibyśmy poprawić? (opcjonalnie)
zdjęcie Piotr Kowalczyk autora postu o psychodietetyk kto to
Piotr Kowalczyk
Psycholog
Doświadczenie w psychologii zdobywałem w Niemczech (5 lat) i w Polsce (22 lata). Chcę dobrze poznać pacjenta - skupiamy się na tym aby dotrzeć do jego problemów w sposób, który nie wyrządzi mu/jej szkody.

Znajdź dobrego psychodietetyka

Na MindMatch znajdziesz najlepszych psychodietetyków
Znajdź psychodietetyka!
Czytaj więcej:

X
Daj nam szansę pomóc Ci w znalezieniu najlepszego terapeuty
Opisz Twoją sytuację w minimum 60 znakach, a my pomożemy Ci znaleźć terapeutę dopasowanego do Twojego problemu
Już ponad 1250 osób skorzystało z naszej pomocy