Statystyki samobójstw w województwie zachodniopomorskim w 2023 roku

Statystyki samobójstw 2023 w Polsce: Województwo Zachodniopomorskie

2024-01-23 (ostatnia aktualizacja: 2024-01-25)
Dzięki danym uzyskanym w drodze zapytania o informację publiczną od Komendy Policji w Szczecinie, publikujemy zestawienie statystyk dotyczących samobójstw w 2023 roku w województwie zachodniopomorskim.

W 2023 w Polsce, w wojewódzwie zachodniopomorskim popełniono 682 próby samobójcze. 255 z nich zakończyły się śmiercią (37%), reszta osób uszła z życiem. Daje to 41,56 prób samobójczych na 100 000 mieszkańców województwa zachodniopomorskiego i 15,54 śmierci samobójczych.

Samobójstwa Polska 2023: Zachodniopomorskie (Szczecin)

Mężczyźni popełnili najwięcej samobójstw w zachodniopomorskim w 2023

Na całym świecie mężczyźni popełniają więcej samobójstw niż kobiety. Uważa się, że przede wszystkich wynika to z kultury macho, czy po polsku "chłopaki nie płaczą", która zrównuje prośbę o pomoc ze słabością. Toksyczna męskość powoduje, że mężczyźni boją się poprosić o pomoc i częściej zostają ze swoim problemem sami.

Samobójstwa Polska 2023: Zachodniopomorskie

Również i w zachodniopomorskim możemy zaobserwować ten wzór. Mimo, że liczba 'nieudanych' prób samobójczych, czyli niezakończonych zgodem jest bardzo podobna i dla kobiet i dla mężczyzn, to mężczyźni biją na głowę kobiety jeśli chodzi o liczbę prób samobójczych zakończonych zgonem. Mężczyźni w województwie o stolicy w Szczecinie popełnili aż 208 samobójstw, podczas gdy kobiety 47.

Różnica w statystykach samobójstw między mężczyznami a kobietami wynika z kilku czynników. Po pierwsze, mężczyźni często wybierają bardziej śmiertelne metody popełniania samobójstw, takie jak strzelanie z broni palnej lub powieszenie, podczas gdy kobiety częściej wybierają metody, które dają większe szanse na przeżycie, np. przedawkowanie leków.

depresja memy depresja dyskryminacja mężczyzn chłopaki nie płacząJeśli jesteś mężczyzną i to czytasz - pamiętaj, że pójście na psychoterapię to oznaka siły

Po drugie, istnieją różnice kulturowe i społeczne w sposobie wyrażania bólu emocjonalnego i szukania pomocy. Mężczyźni mogą mniej chętnie szukać pomocy psychologicznej lub dzielić się swoimi problemami ze względu na społeczne oczekiwania dotyczące maskulinizmu i samowystarczalności. To może prowadzić do tego, że mężczyźni są mniej skłonni do szukania wsparcia w trudnych czasach, co zwiększa ryzyko samobójstwa.

Inne czynniki mogą obejmować różnice w występowaniu chorób psychicznych, nadużywaniu substancji oraz w dostępie do środków umożliwiających samobójstwo. Ponadto, problemy ekonomiczne, społeczne i rodzinne mogą mieć różny wpływ na mężczyzn i kobiety, co również może wpływać na statystyki samobójstw.

Nastolatkowie najczęściej popełniali próby samobójcze, ale to 40-latkowie najczęściej popełniali samobójstwa

Najwięcej prób samobójczych niezakończonych zgonem w zachodniopomorskim w 2023 popełnili nastolatkowie w wieku 13-18 lat (aż 70 osób). Z kolei jednak najwięcej samobójstw (prób samobójczych zakończonych zgonem) popełnili czterdziestolatkowie (aż 42).

Samobójstwa Polska 2023: Zachodniopomorskie

Aby jednak dowiedzieć się kto najczęściej popełniał próby samobójcze i samobójstwa, musimy przyrównać dane do wielkości grup wiekowych. W Szczecinie jest mniej nastolatków niż 40-latków, zatem okazuje się, że popełniali oni samobójstwa częściej niż początkowo się wydawało.

Samobójstwa Polska 2023: Zachodniopomorskie - rozkład wiekowy

Po analizie danych można stwierdzić, że nastolatkowie w zachodniopomorskim wykonywali więcej prób samobójczych, ale więcej samobójstw zakończonych zgonem popełniły starsze osoby.

Najbardziej depresyjne miesiące roku 2023 w zachodniopomorskim

Najwięcej prób samobójczych łącznie w 2023 w województwie zachodniopomorskim wykonano w maju (aż 74). Podobnie, maj to też miesiąc największej liczby samobójstw zakończonych zgonem. Najwięcej prób samobójczych niezakończonych zgonem zostało popełnionych w listopadzie.

Samobójstwa w Polsce 2023: Zachodniopomorskie
zdjęcie Zofia Smoleń autora postu o samobójstwa Polska 2023
Zofia Smoleń
Statystyk
Ukończyłam studia statystyczne w Szkole Głównej Handlowej i studiuję Data Science na Ecole Polytechnique w Paryżu. Interesuję się pierwszą pomocą dla osób w kryzysie zdrowia psychicznego. W wolnym czasie podróżuję.

Samobójstwa Polska 2023 [Raport]

Przeczytaj raport dotyczący samobójstw w całej Polsce w 2023
Pełen raport
Czytaj więcej: