Statystyki samobójstw w Warszawie w 2023 roku

Statystyki samobójstw 2023 w Polsce: Warszawa

2024-01-11 (ostatnia aktualizacja: 2024-01-25)
Dzięki uprzejmości Stołecznej Komendy Policji w Warszawie, dzielimy się danymi na temat samobójstw w Polsce w Warszawie w 2023 roku.

Ile osób popełniło samobójstwo w 2023 roku w Warszawie?

W 2023 roku, w Warszawie i aglomeracji samobójstwo usiłowało popełnić aż 671 osób. Niestety aż 399 z nich skutecznie popełniło samobójstwo, reszcie udało się ujść z życiem.

Samobójstwa w Polsce 2023: WarszawaPonad 2/3 osób, które popełniło próbę samobójczą w 2023 roku w Warszawie zmarło.


Ile kobiet, a ile mężczyzn próbowało popełnić samobójstwo w 2023 roku w Warszawie?


220 kobiety oraz 451 mężczyzn próbowało popełnić samobójstwo w 2023 roku w Warszawie. Jest to zgodne z typowymi statystykami - mężczyźni średnio częściej targają się na swoje życie. 

Poza tym, więcej kobiet wykonało nieudaną próbę samobójczą (128), niż udaną (92). U mężczyzn, statystyka jest odwrócona. Istotnie więcej mężczyzn popełniło skutecznie samobójstwo (307) niż nieskutecznie (144).

Samobójstwa w Polsce 2023: Warszawa. Rozkład płciowy kobiety/mężczyźniOkoło 3 razy mniej kobiet skutecznie popełniło samobójstwo w 2023 w Warszawie niż mężczyzn.


Statystyki dotyczące prób samobójczych i samobójstw różnią się między płciami z kilku powodów.

  1. Metody: Mężczyźni często wybierają bardziej śmiertelne metody samobójstwa, takie jak użycie broni palnej, powieszenie się, lub skok z wysokości. Kobiety natomiast częściej wybierają metody mniej śmiertelne, jak przedawkowanie leków. Metody wybrane przez mężczyzn częściej prowadzą do natychmiastowej śmierci, co ogranicza możliwości interwencji i ratowania życia.
  2. Kwestie kulturowe i społeczne: W niektórych społeczeństwach mężczyźni mogą mniej skłonni do szukania pomocy w przypadku problemów psychicznych lub emocjonalnych, co może wynikać z kulturowych norm dotyczących męskości i wyrażania emocji. To może prowadzić do sytuacji, w której mężczyźni nie otrzymują wsparcia, którego potrzebują, aż do momentu, kiedy ich sytuacja staje się krytyczna.
  3. Alkohol i substancje psychoaktywne: Mężczyźni są bardziej skłonni do nadużywania alkoholu i innych substancji, co może wpływać na ich zdolność do radzenia sobie ze stresem i problemami życiowymi, a także zwiększać impulsywność, co może prowadzić do bardziej śmiertelnych prób samobójczych.
  4. Problemy psychiczne i emocjonalne: Chociaż kobiety częściej zgłaszają problemy z depresją i próbują samobójstwa, mężczyźni również doświadczają problemów psychicznych, które często pozostają nierozpoznane i nieleczone. To może prowadzić do bardziej ekstremalnych form zachowań samobójczych.

Kultura Macho, a samobójstwa mężczyznJeśli jesteś mężczyzną i to czytasz - pamiętaj, że pójście na psychoterapię to oznaka siły


W jakim wieku najczęściej popełniano samobójstwa w Warszawie w 2023?


Najwięcej samobójstw w 2023 w Warszawie próbowały popełnić osoby w wieku 19-24 lat (58) oraz 13-18 lat (49). Z kolei najwięcej skutecznych samobójstw (zakończonych zgonem) popełniły osoby średnim wieku, a przede wszystkim w przedziale 40-44 lat (46) oraz 45-49 lat (42). 


Samobójstwa Polska 2023: Warszawa; grupa wiekowa

Dane te jednak wcale nie pozwalają stwierdzić w jakim wieku najczęściej popełniano samobójstwa w 2023 roku. Aby móc tak stwierdzić wzięliśmy pod uwagę liczbę osób w każdej grupie wiekowej i porównaliśmy do niej liczbę samobójstw. Po takiej analizie okazuje się, że najczęściej samobójstwa popełniali młodzi dorośli oraz nastolatkowie. W grupie wiekowej 19-24 lata, średnia liczba prób samobójczych na 100 000 mieszkańców wynosi aż 39, z czego aż 15 udanych prób. Jest to bardzo niepokojąca informacja. Osoby w tym wieku w Warszawie i aglomeracji istotnie częściej popełniają samobójstwa, niż w jakiejkolwiek innej grupie wiekowej.


Samobójstwa Polska 2023: Warszawa; grupa wiekowaNajczęściej zamachów samobójczych w Warszawie dokonują młodzi dorośli


W jakich miesiącach podejmowano próby samobójcze w 2023 roku?


Najmniej prób samobójczych w Warszawie podejmowano w lutym (46) i wrześniu (49), zaś najwięcej w styczniu (69) - z czego aż 42 udane próby oraz w pażdzierniku (60) - z czego aż 38 udanych prób. Zbieżność tych miesięcy z końcem wakacji zgadza się z kontrowersyjnymi, pseudo-naukowymi teoriami Holiday Blues oraz Blue Monday, które określają najbardziej depresyjne okresy w roku.


Samobójstwa w Polsce 2023 w kolejnych miesiącach - WarszawaNajwięcej prób samobójczych zostało popełnionych w styczniu i pazdzierniku 2023

Czy artykuł był dla Ciebie pomocny? Twoja opinia pomoże nam ulepszyć nasze treści
Co moglibyśmy poprawić? (opcjonalnie)
zdjęcie Zofia Smoleń autora postu o
Zofia Smoleń
Statystyk
Ukończyłam studia statystyczne w Szkole Głównej Handlowej i studiuję Data Science na Ecole Polytechnique w Paryżu. Interesuję się pierwszą pomocą dla osób w kryzysie zdrowia psychicznego. W wolnym czasie podróżuję.

Samobójstwa Polska 2023 [Raport]

Przeczytaj raport dotyczący samobójstw w całej Polsce w 2023
Przeczytaj raport
Czytaj więcej:

X
Daj nam szansę pomóc Ci w znalezieniu najlepszego terapeuty
Opisz Twoją sytuację w minimum 60 znakach, a my pomożemy Ci znaleźć terapeutę dopasowanego do Twojego problemu
Już ponad 1250 osób skorzystało z naszej pomocy