Psychoterapia online: czy warto wybrać tę formę spotkań z psychoterapeutą?

Na czym polega psychoterapia online?

2023-10-14
Zdecydowałeś/aś się na psychoterapię, ale mieszkasz strasznie daleko od cywilizacji albo po prostu nie masz czasu przyjeżdżać do psychoterapeuty? Odpowiedzią na te rozterki jest psychoterapia online - opisujemy jej wady i zalety.

Na czym polega psychoterapia online i czym różni się od bezpośrednich sesji?

Psychoterapią określa się cykl spotkań psychoterapeuty i pacjenta z dolegliwościami na tle psychicznym, utrudniającymi codzienne funkcjonowanie. Taka terapia daje szansę odkryć wewnętrzne emocje, skonfrontować się z trudnościami i mierzyć w codzienności dzięki wsparciu specjalisty.

Psychoterapia odbywa się w gabinecie psychoterapeutycznym: indywidualnie lub grupowo, w zależności od rodzaju terapii (np. rodzinne, małżeńskie). Od jakiegoś czasu (od czasu pandemii COVID-19 w 2020 r.) popularność zyskała psychoterapia przeprowadzana w formie zdalnej. Na czym polega psychoterapia online?

Jedyną różnicą między terapią stacjonarną a prowadzoną online jest forma prowadzenia spotkania. Wówczas służy do tego komunikator internetowy wykorzystujący mikrofon i kamerę. Jak działa terapia online? Założenie jest takie samo – psychoterapeuta chce jak najlepiej poznać swojego pacjenta, by określić odpowiedni cel, trafnie dobrać metody leczenia i skutecznie prowadzić kolejne, regularne sesje.

Czy psychoterapia online jest skuteczna? Zalety i wady

Dlaczego warto zdecydować się na terapię online? Co może przeszkodzić w skutecznym przebiegu spotkań? Oto najczęstsze zalety i wady rozwiązania, jakim jest psychoterapia na odległość.

Jakie są plusy psychoterapii online?

Do zalet niewątpliwie należy oszczędność czasu oraz wygoda. Spora część społeczeństwa każdego dnia spędza mnóstwo czasu na dojazdach do pracy i powrotach do domu, pomijając inne obowiązki, które trzeba załatwić w konkretnym miejscu. Dzięki psychoterapii online nie trzeba martwić się czasem dojazdu i ewentualnym spóźnieniem spowodowanym korkami ulicznymi czy zbyt późnym wyjściem z domu. Taka forma pozwala też uniknąć czekania w kolejkach pod gabinetem.

Czy psychoterapia online ma sens, jeśli pacjent łączy się z psychoterapeutą z własnego domu? Tak i, co więcej, wielu pacjentów uznaje to za niezwykły komfort i zaletę. Rozmowa z terapeutą w ulubionym fotelu z herbatą we własnym kubku – to wszystko może pozytywnie oddziaływać na samopoczucie pacjenta i obniżać poziom stresu, gdyby miał on przebywać w obcym miejscu.

Psychoterapia online: czy warto odbywać ją w innym miejscu niż własne mieszkanie? Najważniejszą kwestią w psychoterapii jest komfort pacjenta. Z reguły najbezpieczniejszym i najwygodniejszym miejscem jest dom; jeśli jednak rozmowa nie może zostać tam przeprowadzona, warto wybrać ustronne, ciche miejsce, np. samochód.

Znajdź dobrego i odpowiedniego psychoterapeutę!

Dopasujemy Ci psychoterapeutę, który pomoże Ci rozwiązać Twój problem.

Opisz swój problem chatbotowi
Chatbot obliczy szanse występowania różnych zaburzeń
... oraz dopasuje specjalistów, którzy najlepiej się na nich znają.
Z nami znajdziesz specjalistę, który Ci naprawdę pomoże.
psychoterapia online opinie Znajdź psychoterapeutę!

Jak działa terapia online, jeśli chodzi o kwestie finansowe? Zazwyczaj psychoterapia w formie zdalnej kosztuje mniej, niż spotkania w trybie stacjonarnym. Dotyczy to nie tylko opłat za wizyty, ale także za przejazdy, których unika się korzystając z właśnie takiego rozwiązania.

Czy są jakieś minusy psychoterapii na odległość?

Nie każdemu może spodobać się psychoterapia prowadzona online – i jest to zupełnie normalne. Brak bezpośredniego, namacalnego kontaktu może niektórym utrudniać nawiązanie więzi i obdarzenie zaufaniem terapeutę, a te kwestie są niezbędne, aby sesje zostały poprowadzone z zamierzonym skutkiem. Do wad należą również możliwe problemy techniczne, np. zbyt wolne łącze internetowe uniemożliwiające swobodną rozmowę. Psychoterapia online jest nieskuteczna również wtedy, gdy w domu nie mamy odpowiednich warunków do prowadzenia spokojnej rozmowy. Wówczas, dbając o swój komfort, warto zastanowić się nad wizytami bezpośrednio w gabinecie.

Psychoterapia online czy warto skorzystać z tej opcji? Kto powinien?

Psychoterapię prowadzoną w trybie zdalnym może wybrać każdy zainteresowany. Szczególnie tę formę poleca się osobom, które mają trudności z wyjściem z domu, np. wskutek problemów z poruszaniem się lub z powodu podejmowanej opieki nad chorym członkiem rodziny. Nie da się ukryć, że dla takich osób psychoterapia w trybie online jest nierzadko jedyną możliwością spotkania się ze specjalistą i uwolnienia z uciążliwych trudności psychicznych.

Z terapii w formie zdalnej chętnie korzystają rodzice, którzy nie mogą bądź nie mają możliwości zapewnienia opieki dzieciom, aby swobodnie udać się do gabinetu psychoterapeuty.

Czy psychoterapia online ma sens, jeśli pacjent stroni od kontaktów społecznych? To właśnie terapia w trybie zdalnym może być dla niego skuteczną formą pomocy, aby krok po kroku stawić czoła introwertycznej naturze, a nawet fobii społecznej. Konsultacje z psychoterapeutą podjęte online mogą pomóc w zdiagnozowaniu problemu bez konieczności wychodzenia z domu i narażania się na stres, np. związany z poznawaniem obcego miejsca czy przebywaniem z innymi w poczekalni.

Psychoterapia online opinie: Terapia prowadzona w trybie online pozwala na regularne spotkania ze specjalistą z każdego miejsca na ziemi. Dlatego z tej opcji chętnie korzystają Polacy za granicą, gdzie dostęp do polskojęzycznych terapeutów jest utrudniony. Czy psychoterapia online jest skuteczna w takim przypadku? Tak, ponieważ pacjent może w swoim ojczystym języku wyjawić swoje problemy i trudności. Warto dodać, że to właśnie w pierwszym nabytym języku człowiek potrafi trafnie nazwać emocje, uczucia i wewnętrzne trudności.

Jak przygotować się do spotkania z psychoterapeutą online?

Przede wszystkim należy znaleźć kompetentnego specjalistę, który prowadzi terapię w trybie zdalnym. Jeszcze przed umówieniem się na konsultację warto sprawdzić swoje łącze internetowe, jakość mikrofonu i kamery, aby ze spokojem zaplanować rozmowę z terapeutą.

W dniu spotkania online warto zadbać o sprzyjający rozmowie klimat: zaciszne pomieszczenie z dobrym oświetleniem oraz komfortowy fotel lub krzesło. Wszystko po to, aby się czuć komfortowo i bezpiecznie.

Psychoterapia online opinie specjalistów: Terapeuci na pytanie: jak przygotować się do terapii online? wskazują na to, aby pacjent zadbał o duży ekran o przekątnej większej niż w ekranie smartfona. Najlepiej zatem korzystać z tabletu lub komputera. Ma to na celu lepszą obserwację rozmówcy: jego mimiki, gestów i kryjących się za tym emocji. To z kolei zwiększa szanse na skuteczną diagnozę stawianą przez psychoterapeutę.

Jak umówić się na psychoterapię online?

Wiedząc już, jak działa psychoterapia online, czas skupić się na znalezieniu wykwalifikowanego specjalisty prowadzącego e-spotkania. W bazie specjalistów MindMatch znajdziesz psychoterapeutów, którzy prowadzą sesje zarówno stacjonarnie, jak i online. Dodatkowo, możesz skorzystać z opcji: Dopasuj specjalistę. Wystarczy, że krótko opiszesz trudności, z jakimi się zmagasz, a MindMatch dobierze najlepszych psychoterapeutów, którzy mogą Ci skutecznie pomóc.

 


FAQ - często zadawane pytania

Czy psycholog online to dobry pomysł?

Podczas psychoterapii, psychoterapeuta opiera tok rozmowy na informacjach i reakcjach pacjenta - przekazywanych werbalnie. Zatem nie ma żadnego problemu z tym że psychoterapeuta nie widzi nóg pacjenta poprzez kamerę - forma online jest równie skuteczna co forma na żywo, ponieważ psychoterapeuta ma do dyspozycji wszystkie formy przekazu istotne przy psychoterapii. Po

Ile kosztuje psychoterapia online?

Psychoterapia online na naszej platformie kosztuje od 80 zł do 200 zł. W tym zakresie cenowym można u nas znaleźć dużo świetnych psychoterapeutów, którzy pomagają leczyć różne zaburzenia psychiczne.

Ile zarabia psychoterapeuta online?

Psychoterapeuci online, którzy są zarejestrowani na naszej platformie zarabiają od 80 zł do 200 zł za godzinę. W zależności od liczby pacjentów oraz swojej dostępności godzinowej mogą zarabiać mniej lub więcej miesięcznie.

zdjęcie Piotr Kowalczyk autora postu o czy psychoterapia online ma sens
Piotr Kowalczyk
Psycholog
Doświadczenie w psychologii zdobywałem w Niemczech (5 lat) i w Polsce (22 lata). Chcę dobrze poznać pacjenta - skupiamy się na tym aby dotrzeć do jego problemów w sposób, który nie wyrządzi mu/jej szkody.

Znajdź dopasowanego terapeutę

Znajdź terapeutę, który Cię zrozumie i będzie potrafił Ci pomóc!
Znajdź terapeutę
Czytaj więcej: