Przewodnik terapeutyczny. Odcinek 3: Po co jest coaching i jak poprawia jakość życia?

Po co jest coaching? Znajdź swój cel w życiu z coachem!

2024-03-02 (ostatnia aktualizacja: 2024-03-13)
Coaching to bardzo dobra opcja dla osób, które przeżywają spadek motywacji lub samooceny, albo nie są pewne w którą stronę ich życie powinno zmierzać. Tłumaczymy jaki są opcje coachingu i gdzie znaleźć dobrego coacha (online i na żywo).

Po co jest coaching?

W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się świecie, kiedy wymagania zawodowe i osobiste często są powtarzającymi się wyzwaniami, coaching stał się niezwykle popularną metodą wsparcia. Na czym tak naprawdę polega?

Coaching definiowany jest jako proces, który pomaga zazwyczaj pojedynczym osobom osiągnąć dane cele poprzez kierowanie uwagi na konkretne obszary życia, tak osobiste, jak i zawodowe. Jest to rodzaj partnerskiej relacji, w której coach wspiera klienta w wyznaczaniu celów, identyfikacji przeszkód oraz opracowaniu planu działania.

Coraz popularniejszą formą coachingu jest coaching online. Nie ma żadnych przeciwskazań, aby coach działał online - wszystkie informacje, które przekazuje są werbalne. Taka forma współpracy jest coraz popularniejsza, jako że odnosi bardzo wymierne skutki. Tutaj znajduje się lista bardzo dobrych coachów działających online - zachęcamy do umówienia się z jednym z nich.

Coaching przykłady i rodzaje

Istnieje wiele rodzajów coachingu, które skupiają się na różnych potrzebach i celach klientów. Nazywane są różnie, w zależności od obszaru, wokół którego się koncentrują i/lub celu, do którego dąży coach wraz z klientem. To z kolei wpływa na to, jak działa coaching u danej osoby.

Coaching przykłady:

  • coaching biznesowy – pomaga w osiąganiu celów biznesowych, rozwoju umiejętności przywódczych, zarządzaniu zespołem, budowaniu strategii w biznesie i realizacji dalekosiężnych planów oraz codziennych wyzwań;
  • coaching sportowy – to wsparcie sportowców w osiąganiu ich celów sportowych, doskonaleniu umiejętności, radzeniu sobie ze stresem przed zawodami i podczas nich, motywacji do treningów oraz zarządzaniu wydajnością sportową;
  • coaching finansowy – koncentruje się wokół pomocy klientom w osiąganiu stabilności finansowej, zarządzaniu budżetem, oszczędzaniu czy inwestowaniu;
  • life coaching – związany m.in. z utrzymaniem równowagi w różnych obszarach życia osobistego, o którą w dzisiejszym pędzącym świecie niełatwo.

Na szczególną uwagę zasługuje life coaching: co to jest i w jaki sposób wspiera jednostkę w społeczeństwie?

Life coaching co to jest?

Ten rodzaj coachingu skupia się na wsparciu klienta w osiąganiu i utrzymaniu równowagi między życiem osobistym a zawodowym. W przeciwieństwie do coachingu biznesowego, który koncentruje się głównie na celach związanych z karierą i biznesem, life coaching obejmuje szeroki zakres tematów: rozwój osobisty, zdrowie, karierę, relacje z innymi, a także techniki coachingu radzenia sobie ze stresem.

Umów się do coacha!

Umów się do coacha z naszej bazy wykwalifikowanych coachów

Weź życie w swoje ręce
Umów się do coacha
Rozpocznij zmiany w swoim życiu
Wykwalifikowany coach pomoże Ci poukładać swoje życie
Coaching Umów się do coacha!

Life coaching co to jest i dla kogo? Z tego typu coachingu może skorzystać każdy, kto poszukuje zmian w życiu lub staje przed ważną zmianą dotyczącą np. zbudowania marki osobistej, wspólnego życia z partnerem czy odnalezienia drogi życiowej.

Kim jest coach i w czym może pomóc?

Coach to profesjonalista, który specjalizuje się w motywowaniu i wspieraniu innych ludzi w osiąganiu ich celów oraz spełnianiu marzeń. Stosując różnorodne techniki coachingu i wykorzystywanie konkretnych umiejętności, pomaga odkryć i wykorzystać pełen potencjał tkwiący w kliencie, prowadząc go do sukcesu i realizacji życiowych aspiracji.

Coach patrzy w przyszłość.

Coaching to proces, który różni się od innych form pracy z drugim człowiekiem, takich jak mentoring, doradztwo, psychoterapia czy mowy motywacyjne. W przeciwieństwie do tych metod, coach nie udziela rad ani nie podaje gotowych rozwiązań. Nie dzieli się również swoją opinią czy osobistymi doświadczeniami, nie wytyka błędów ani nie udziela nagany. Coaching skupia się na teraźniejszości i przyszłości.

Coach jest partnerem.

Coach służy jako partner, który pomaga klientowi odkryć własne potencjały, zasoby oraz ścieżki rozwoju. Dzięki różnym technikom i narzędziom, klient może lepiej zrozumieć swoje potrzeby, wyzwania oraz możliwości, co prowadzi do skuteczniejszego działania i realizacji zamierzeń.

Coach nie jest terapeutą.

Trzeba zaznaczyć, że coaching nie jest formą terapii, a coach nie działa jako terapeuta. Zatem po co jest coaching? Otóż coach pomaga w obraniu właściwej ścieżki do wcześniej wyznaczonego celu osobom, które chcą osiągnąć sukces w danej dziedzinie, rozwinąć umiejętności przywódcze, poprawić relacje międzyludzkie czy odnaleźć równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Coach nie jest doradcą zawodowym.

Niekiedy mylnie kojarzy się coacha z doradcą zawodowym. Choć czasem coaching i doradztwo zawodowe mogą się na siebie nakładać, to jednak są to dwie różne metody wsparcia rozwoju kariery. Podczas, gdy coaching skupia się na wspieraniu klienta w odkrywaniu i rozwijaniu własnego potencjału, doradztwo zawodowe polega na udzielaniu konkretnych porad dotyczących kariery zawodowej, pomocy w pisaniu CV czy przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej.

Czy każdy może być coachem?

Zawód coacha powinni rozważyć ci, którzy lubią pracę z ludźmi, są komunikatywni, a zakres ich zainteresowań obejmuje psychologię i interakcje międzyludzkie. Coaching to profesjonalna dziedzina, która wymaga zarówno umiejętności komunikacyjnych, jak i wiedzy o procesach rozwoju osobistego i zawodowego.

Jeśli chodzi o wykształcenie, coach jest zazwyczaj magistrem studiów psychologicznych lub studiów podyplomowych z kierunków takich jak: coaching, neuropsychologia czy psychologia w biznesie.

Ile kosztuje godzina pracy coacha?

Koszt sesji coachingowych może się różnić w zależności od doświadczenia i wykształcenia coacha, lokalizacji oraz rodzaju sesji. 60 minut pracy z coachem kosztuje średnio 250-350 zł. Niekiedy specjaliści prowadzą pierwszą konsultację bezpłatnie. W wielu przypadkach wybór pełnego pakietu kilku sesji skutkuje niższą ceną za jedno spotkanie.

Coaching Warszawa: ceny za jedną sesję w stolicy mogą sięgać nawet 500 zł.

Kiedy iść do coacha?

Wiedząc, po co jest coaching, warto zastanowić się, kiedy dobrze jest skorzystać z wsparcia coacha. Decyzja ta może zależeć od różnych czynników i sytuacji życiowej. Istnieje jednak wiele momentów, kiedy warto rozważyć konsultację i pracę z coachem.

Coaching przykłady sytuacji:

  • Chęć rozwoju zawodowego. Jeśli czujesz, że od dłuższego czasu tkwisz w tym samym miejscu na polu zawodowym lub chcesz osiągnąć wyższy poziom kariery, coach może pomóc w zdefiniowaniu celów w pracy oraz opracowaniu strategii osiągnięcia sukcesu.
  • Przejście przez zmianę życiową. Podczas ważnych zmian w życiu, takich jak przeprowadzka, zmiana pracy czy rozwód, coaching może być wsparciem w adaptacji do nowej sytuacji.
  • Poprawa relacji osobistych. Jeżeli masz trudności w nawiązywaniu relacji międzyludzkich i utrzymywaniu ich, pomoc coacha może obejmować zrozumienie i techniki coachingu radzenia sobie z przełamaniem się w budowaniu nowych znajomości, wychodzeniem z konfliktów czy stawianiu granic w relacjach.
  • Brak balansu w życiu. Przy odczuwaniu przewlekłego stresu czy trudności w zarządzaniu czasem i priorytetami, coach może pomóc w opracowaniu strategii radzenia sobie z frustracją oraz znalezieniu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
  • Poszukiwanie pasji. Jeśli czujesz, że brakuje Ci celu życiowego lub nie wiesz, jaką drogą podążać, coach może pomóc odkryć pasje, wartości oraz predyspozycje, co prowadzi do większej satysfakcji z życia i poczucia spełnienia.

Powyższe przykłady to odpowiedź na pytanie: jak działa coaching? Jeśli czujesz potrzebę wsparcia, motywacji lub znalezienia kierunku w swoim życiu, warto rozważyć coaching jako narzędzie do osiągnięcia swoich celów i przezwyciężenia wyzwań.

Dlaczego warto skorzystać z coachingu?

Powyższe przykłady tego, jak działa coaching, w czym pomaga i co można uzyskać dzięki wsparciu coacha jasno wskazują, że pomoc tego specjalisty może być impulsem do poprawy jakości życia, zmiany funkcjonowania w wielu jego obszarach, wyznaczenia celów na miarę swoich możliwości i odnalezienia pełnego spełnienia.

Coaching może przynieść szereg korzystnych rezultatów, jeśli klient jest otwarty na proces rozwojowy i współpracę oraz gotowy do działania.

Niezwykle ważne jest znalezienie odpowiedniego coacha i zaangażowanie się w proces coachingowy z otwartym umysłem oraz determinacją. Ze względu na rosnącą popularność coachingu w ostatnich latach, na rynku pracują różni specjaliści. Wybór odpowiedniego, wykwalifikowanego coacha może mieć ogromne znaczenie dla rezultatów osiąganych przez klienta. Techniki coachingu są efektywne tylko wtedy, gdy ta forma pracy jest odpowiednio prowadzona i dostosowana do możliwości, potrzeb i celów klienta.

Gdzie znaleźć dobrego coacha?

W MindMatch dbamy o to, abyś nie musiał ryzykować współpracą z wątpliwym coachem. Nasza platforma gwarantuje wysoką jakość usług coachingowych poprzez staranne dopasowywanie wykwalifikowanych i profesjonalnych coachów do klienta.

Korzystając z naszej bazy coachów możesz znaleźć specjalistę prowadzącego coaching onlineWarszawa, Szczecin, Koszalin i wiele innych. Popraw jakość swojego życia i skorzystaj z coachingu prowadzonego poprzez coachów z MindMatch!

Zapraszamy do przeczytania następnego odcinka portadnika terapeutycznego o terapii Dialektyczno Behawioralnej.

Czy artykuł był dla Ciebie pomocny? Twoja opinia pomoże nam ulepszyć nasze treści
Co moglibyśmy poprawić? (opcjonalnie)
zdjęcie Andrzej Stępień autora postu o Doradztwo zawodowe
Andrzej Stępień
Logopeda
Pracuję z dziećmi i dorosłymi głównie nad wadami wymowy i zaburzeniami płynności (jąkanie), ale pomagałem też poradzić sobie z afazją i dyzartrią. Pracuję w zawodzie od 2005 roku.

Umów się do coacha!

Umów się z coachem z naszej listy coachów!
Umów się do coacha!
Czytaj więcej:

X
Daj nam szansę pomóc Ci w znalezieniu najlepszego terapeuty
Opisz Twoją sytuację w minimum 60 znakach, a my pomożemy Ci znaleźć terapeutę dopasowanego do Twojego problemu
Już ponad 1250 osób skorzystało z naszej pomocy