Psycholog w Krakowie: Jak znaleźć dobrego psychologa?

Psycholog Kraków: Najlepsi psycholodzy w Krakowie

2023-01-20 (ostatnia aktualizacja: 2024-03-09)
Szukasz psychologa w Krakowie, ale spotykasz trudności, takie jak wysokie ceny, długie terminy oczekiwania na wizytę lub trudności w komunikacji z psychologiem? Ten artykuł pomoże Ci znaleźć odpowiedniego specjalistę, dostosowanego do Twoich potrzeb i sytuacji.

Psycholog Kraków: Lista

Kraków jest miastem uniwersyteckim, z wielkimi wydziałami psychologii (na przykład na Uniwersytecie Jagiellońskim), zatem psychologów jest w Krakowie dosyć dużo. Poniżej przedstawiamy kilku psychologów w Krakowie, którzy zasłużyli się:

 • Patrycja Skica-Ryżka: Psycholog oraz psychoterapeuta w trakcie szkolenia. Udziela konsultacji online oraz na Podgórzu na Warneńczyka 3/5
 • Renata Michalska: Psycholog oraz psychodietetyk i coach. Bardzo ceniona za dokładne tłumaczenie problemów żywieniowych. Pomaga online.
 • Anna Klimkowska. Pomaga przede wszystkim dzieciom i młodym dorosłym.

To jednak tylko propozycje. Po pełną listę psychologów w Krakowie zapraszamy do naszej bazy krakowskich psychologów.

Psycholog Kraków: Czym zajmuje się psycholog?

Psycholog w Krakowie zajmuje się badaniem i rozumieniem ludzkiego umysłu i zachowania. W zależności od specjalizacji, psychologowie mogą zajmować się różnymi aspektami zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia, takimi jak diagnozowanie i leczenie zaburzeń emocjonalnych i behawioralnych, pomoc w radzeniu sobie z trudnościami życiowymi, rozwijanie umiejętności radzenia sobie i samodoskonalenie, badanie procesów poznawczych i rozwoju dzieci, a także doradztwo i coaching.

Psychologowie kliniczni zajmują się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń emocjonalnych i behawioralnych poprzez terapię indywidualną, rodzinną i grupową.

Psychologowie w Krakowie mogą pracować z różnymi grupami ludzi, w tym dziećmi, dorosłymi, osobami starszymi, parami i rodzinami. Mogą pracować jako terapeuci, doradcy, nauczyciele, badacze, konsultanci biznesowi i w wielu innych rolach. Wiele różnych specjalizacji istnieje w obrębie psychologii, takich jak psychologia kliniczna, neuropsychologia, psychologia sądowa, psychologia sportu, psychologia zdrowia, psychologia pracy, psychologia edukacyjna.

Psycholog Kraków: zasady etyczne obowiązujące psychologa

Zasady etyczne stanowią integralną część pracy każdego psychologa, a tym samym ich przestrzeganie jest niezbędne do zapewnienia pacjentom najwyższej jakości usług. W Krakowie, psychologowie są zobowiązani do przestrzegania standardów etycznych określonych przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz przepisów prawnych.

Jednym z najważniejszych zasad etycznych jest zachowanie tajemnicy zawodowej. Oznacza to, że psychologowie w Krakowie są zobowiązani do zachowania w tajemnicy wszystkich informacji uzyskanych od pacjentów, z wyjątkiem sytuacji, gdy istnieje bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia pacjenta lub innych osób.

Kolejnym ważnym aspektem etyki psychologicznej jest działanie w interesie pacjenta. Oznacza to, że psychologowie w Krakowie są zobowiązani do działania w sposób, który jest najlepszy dla pacjenta i jego dobra, zapewniając mu jak najwyższy poziom ochrony prywatności i bezpieczeństwa.

Znajdź najlepszego psychologa w Krakowie!

Wskażemy Ci najwłaściwszego krakowskiego psychologa dla Ciebie.

Rozwiąż test diagnostyczny i dowiedz się co Ci może dolegać.
Dopasujemy Ci najlepszego dla Ciebie psychologa!
Wybierzesz psychologa, którego styl terapii najbardziej do Ciebie przemówi!
Znajdziesz dobrego psychologa w Krakowie w sensownej cenie!
Psycholodzy w Krakowie Znajdź psychologa

Psychologowie w Krakowie są również zobowiązani do zachowania obiektywizmu i niezależności podczas diagnozowania i leczenia pacjentów. Nie mogą oni udzielać porad ani wykonywać działań, które mogą mieć na celu wywarcie wpływu na pacjenta lub jego opinię.

Psycholodzy w Krakowie muszą nieustannie podnosić swoje kwalifikacje, biorąc udział w szkoleniach i superwizjach, aby zapewnić pacjentom usługi na najwyższym poziomie. Stanowiące obowiązek przestrzeganie etycznych zasad, jest niezmiernie ważne, gdyż gwarantuje ono komfort oraz bezpieczeństwo pacjentom, a także zachęca do ciągłego doskonalenia umiejętności psychologów. Przestrzeganie tych zasad zapewnia wysoki poziom profesjonalizmu w branży psychologicznej. Nadrzędną zasadą, którą muszą kierować się psycholodzy to dobro pacjentów, a dzięki temu pacjenci mają pewność, że ich dane są poufne i nieuprawniony dostęp jest zabroniony.

Psycholog Kraków: Jakie są najważniejsze cechy dobrego psychologa?

Każdy pacjent ma inne potrzeby i preferencje, dlatego trudno zdefiniować najważniejsze cechy dobrego psychologa w Krakowie. Jednakże, pewne cechy i umiejętności są uważane za ważne dla wykonywania zawodu psychologa:

 • Empatia: zdolność do zrozumienia i wczuwania się w perspektywę pacjenta, co pozwala na lepsze rozumienie ich trudności i potrzeb.
 • Umiejętność słuchania: zdolność do uważnego i skupionego słuchania pacjenta, co pozwala na lepsze zrozumienie ich problemów i potrzeb.
 • Umiejętności komunikacyjne: zdolność do jasnego i zrozumiałego przekazywania informacji oraz umiejętność budowania pozytywnych relacji z pacjentami.
 • Profesjonalizm: wiedza i doświadczenie w zakresie psychologii oraz przestrzeganie etycznych zasad zawodu.
 • Umiejętności terapeutyczne: zdolność do stosowania skutecznych metod terapeutycznych i umiejętność dostosowywania ich do potrzeb poszczególnych pacjentów.
 • Wiarygodność: bycie rzetelnym i skłonnym do udzielenia obiektywnych i rzeczowych informacji.
 • Dostępność: bycie dostępnym dla pacjentów i gotowym do udzielenia pomocy w razie potrzeby.
 • Należy jednak pamiętać, że nie ma idealnego psychologa w Krakowie, każdy ma swoje mocne i słabe strony. ważne jest aby pacjent czuł się komfortowo i zaufanie do osoby, która ma mu pomagać.

Dobry Psycholog Katowice: Przy wyborze terapeuty zwróć uwagę jakie ma wykształcenie. Psycholog ma tylko 5 lat studiów, psychoterapeuta musi dodatkowo zrobić około 4-letnią specjalizację. Zwróć też uwagę na wykształcenie terapeuty. Jeśli jest psychologiem - studiował 5 lat, ale jeśli jest psychoterapeutą - dodatkowo zrobił 4-letnią specjalizację.

Psycholog Kraków: Zalety wizyty 

Wizyta u psychologa w Krakowie może przynieść wiele korzyści, ponieważ psychologowie w Krakowie są specjalistami w dziedzinie zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Oto kilka przykładów:

 • Pomoc w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi: psychologowie mogą pomóc pacjentom w radzeniu sobie z trudnościami takimi jak depresja, lęk, stres, trauma, zaburzenia nastroju i inne trudności emocjonalne.
 • Poprawa relacji: psychologowie w Krakowie mogą pomóc pacjentom w rozwiązywaniu problemów w relacjach z rodziną, partnerem lub innymi ważnymi osobami, co pozwala na poprawę komunikacji i wzmocnienie więzi.
 • Rozwój umiejętności radzenia sobie: psychologowie w Krakowie mogą pomóc pacjentom w rozwijaniu umiejętności radzenia sobie z trudnościami emocjonalnymi, takimi jak radzenie sobie z lękiem, trudnościami w komunikacji i umiejętnościami asertywności.
 • Zrozumienie siebie: psychologowie mogą pomóc pacjentom w zrozumieniu swoich myśli, emocji i zachowań, co pozwala na lepsze radzenie sobie z trudnościami emocjonalnymi i osobistym rozwojem.
 • Leczenie zaburzeń: psychologowie mogą pomóc pacjentom w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń takich jak depresja, lęk, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia odżywiania, itd.
 • Poprawa jakości życia: poprzez radzenie sobie z trudnościami emocjonalnymi, rozwijanie umiejętności radzenia sobie i rozumienie siebie, psychologowie mogą pomóc pacjentom w poprawie jakości ich życia.
 • Pomoc przy podejmowaniu decyzji: psychologowie mogą pomóc pacjentom w podejmowaniu trudnych decyzji, udzielając doradztwa

Psycholog Kraków: Jak znaleźć odpowiedniego psychologa?

Szukanie odpowiedniego psychologa w Krakowie może być trudne, ale jest to kluczowe dla skutecznego leczenia trudności emocjonalnych. Oto kilka wskazówek, jak znaleźć odpowiedniego specjalistę:

 • Sprawdź specjalizację: psycholodzy specjalizują się w różnych dziedzinach, takich jak psychologia kliniczna, neuropsychologia, psychologia sądowa, psychologia sportu, psychologia zdrowia, psychologia pracy, psychologia edukacyjna itp. Upewnij się, że wybierasz psychologa, który specjalizuje się w trudnościach, z którymi borykasz się.
 • Przejrzyj opinie: przeczytaj opinie innych pacjentów na temat psychologów w Krakowie, których rozważasz. Możesz to zrobić przeglądając strony internetowe psychologów lub fora internetowe poświęcone psychologii.
 • Zwróć uwagę na płeć i pochodzenie kulturowe: niektórzy pacjenci wolą pracować z psychologiem tej samej płci lub tego samego pochodzenia kulturowego. Jeśli jest to dla Ciebie ważne, upewnij się, że wybierasz psychologa, który spełnia te kryteria.
 • Zwróć uwagę na dostępność: upewnij się, że wybrany psycholog w Krakowie ma terminy, które pasują do Twojego harmonogramu oraz że jego miejsce pracy jest dogodnie położone dla Ciebie.
 • Porozmawiaj z psychologiem: wybierz kilku psychologów, którzy spełniają Twoje kryteria, i umów się na rozmowę przed podjęciem decyzji. Porozmawiaj z nimi i sprawdź, czy czujesz się komfortowo i zrelaksowany z nimi.
 • Poproś o referencje: jeśli masz wątpliwości, poproś o referencje od innych pacjentów lub specjalistów, którzy pracowali z tym psychologiem.

Dobry Psycholog Katowice: Zmianę psychologa powinieneś rozważyć jeśli po pierwszych 4-8 sesjach nie zauważasz ŻADNEJ poprawy. Jeśli minęło już kilka miesięcy - zmień psychologa czym prędzej. Po 4-8 sesjach powinieneś wiedzieć, czy powinieneś zostać ze swoim psychologiem, czy go zmienić.

Jak możemy Ci pomóc?

MindMatch pomaga w znalezieniu odpowiedniego dla Ciebie terapeuty. Po rozwiązaniu testu diagnostycznego dopasujemy do Ciebie psychologów, którzy najlepiej sprawdzili się w leczeniu podobnych do Ciebie osób. Sam dokonasz wyboru - na podstawie krótkich filmików wrzucanych przez terapeutów, ocenisz z którym terapeutą będzie Ci się najlepiej rozmawiało i komu powierzysz swoją terapię!

Psycholog Kraków: Czemu wybór odpowiedniego psychologa jest trudny?

Wybór odpowiedniego psychologa może być trudny z kilku powodów:

 • Różnorodność specjalizacji: istnieje wiele różnych specjalizacji w psychologii, takich jak psychologia kliniczna, neuropsychologia, psychologia sądowa, psychologia sportu, psychologia zdrowia, psychologia pracy, psychologia edukacyjna, itd. Może być trudno zdecydować, która specjalizacja jest odpowiednia dla konkretnych potrzeb.
 • Osobiste preferencje: niektórzy pacjenci wolą pracować z psychologiem o określonym podejściu terapeutycznym, płci lub pochodzeniu kulturowym.
 • Dostępność: nie wszyscy psycholodzy są dostępni w danej lokalizacji, co może utrudniać wybór odpowiedniego specjalisty.
 • Koszty: ceny za usługi psychologiczne mogą się różnić w zależności od specjalisty i lokalizacji, co może być trudne do zaplanowania dla niektórych pacjentów. Bardzo ciężko jest znaleźć taniego psychologa w Krakowie.
 • Brak zaufania: niektórzy pacjenci mogą mieć trudności z zaufaniem do psychologów, co może utrudniać wybór odpowiedniego specjalisty.
 • Brak informacji: niektórzy pacjenci mogą mieć trudności z uzyskaniem odpowiednich informacji na temat poszczególnych psychologów i ich specjalizacji, co utrudnia podejmowanie decyzji.

By wybrać odpowiedniego psychologa, ważne jest, aby poznać swoje potrzeby, przeanalizować różne opcje, porozmawiać z innymi, którzy mogli mieć doświadczenie z psychologami i zasięgnąć opinii specjalisty z zakresu psychologii.

Psycholog Kraków: Terapie dostępne w Krakowie

Psycholog nie jest psychoterapeutą i z samymi studiami psychologicznymi nie może prowadzić terapii, ale jeżeli szukasz też psychologa-psychoterapeuty w Krakowie, możesz skorzystać z psychoterapii. W Krakowie dostępne są różne rodzaje terapii, w zależności od specjalizacji i preferencji psychologa. 

Terapia behawioralna

Terapia behawioralna to stosowana przez psychologów lub innych specjalistów terapia, której celem jest zmiana zachowań pacjenta, poprzez zastosowanie technik behawioralnych i edukacyjnych. Techniki te polegają na ustaleniu pozytywnych wzorców zachowania i wspieraniu pacjenta w ich wprowadzaniu w życie. Terapia behawioralna ma na celu poprawę jakości życia pacjenta poprzez pomoc w osiągnięciu konkretnych celów i zmiany zachowań. Może być stosowana w leczeniu zaburzeń psychicznych, takich jak lęk, depresja, zaburzenia odżywiania, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia zachowania, zaburzenia nastroju itp. Terapia behawioralna jest często stosowana w połączeniu z innymi metodami terapeutycznymi, takimi jak terapia poznawcza.

Terapia poznawcza

Terapia poznawcza jest podejściem psychoterapeutycznym, w którym psychoterapeuta i pacjent wspólnie pracują nad zmianą sposobu myślenia, przekonań i zachowań pacjenta. To podejście psychoterapeutyczne opiera się na założeniu, że ludzie zaangażowani w dysfunkcjonalne myślenie i zachowania mogą zmienić je poprzez zmianę ich sposobu myślenia. Terapia poznawcza jest skuteczna w leczeniu depresji, lęków, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, zaburzeń odżywiania, zaburzeń zachowania i zaburzeń nastroju. Terapia poznawcza składa się z kilku kroków: określenia problemu, wyjaśnienia wpływu myślenia i przekonań na zachowanie, oceny i testowania myśli, identyfikacji i zastąpienia myśli błędnych i zastosowania zmian w zachowaniu.

Pozostałe rodzaje terapii:

 • Terapia rodzinna: skupia się na rozwiązywaniu problemów w relacjach rodzinnych i poprawie komunikacji.
 • Terapia psychoanalityczna: skupia się na zrozumieniu podświadomości i trudności emocjonalnych poprzez analizę snów i marzeń.
 • Terapia mindfulness: skupia się na uważności i akceptacji, pomaga radzić sobie z trudnościami emocjonalnymi.

[Dobry psycholog Katowice]: W Katowicach możesz się zapisać do psychologa na większość istniejących typów terapii (na przykład CBT, psychodynamiczną, narracyją i wiele innych).Istnieje bardzo wiele typów terapii. Dobranie odpowiedniej istotnie zwiększa szanse na wyleczenie problemu. Powyżej najpopularniejsze terapie psychologiczne.

Inne terapie, które można znaleźć w Krakowie są treningi radzenia sobie ze stresem, psychologia kryzysowa i psychologia sportu. Są skuteczne w zapobieganiu stresowi i pomagają w osiągnięciu lepszego zdrowia psychicznego. Terapia par i rodzin, terapia dziecięca, terapia małżeńska, terapia uzależnień, terapia traumy, coachingu i mentoringu są skuteczne w tworzeniu zdrowych i zrównoważonych relacji. Kraków jest doskonałym miejscem, aby skorzystać z tych wszystkich technik psychologicznych i odkryć moc, jaką może ona odmienić Twoje życie. Psychologowie w Krakowie przyjmują we wszystkich dzielnicach: Śródmieście, Stare Miasto, Dąbie, Podgórze, Nowa Huta i wiele innych.

Należy pamiętać, że nie ma jednego rozwiązania dla wszystkich i różne terapie mogą być bardziej odpowiednie dla różnych osób. Warto porozmawiać o swoich potrzebach z psychologiem i wybrać terapię, która będzie dla Ciebie odpowiednia.

FAQ - często zadawane pytania

Ile kosztuje psycholog w Krakowie?

Cena usług psychologicznych w Krakowie może się różnić w zależności od specjalisty i jego doświadczenia. Wiele prywatnych praktyk oferuje sesje za cenę od 100 do 200 zł za godzinę. Niektórzy specjaliści oferują niższe stawki dla osób z niskimi dochodami lub udzielają pomocy za darmo w ramach programów rządowych lub organizacji non-profit.

Czy do psychologa na NFZ potrzebuję skierowania?

Tak, aby skorzystać z bezpłatnej opieki psychologicznej na NFZ, konieczne jest posiadanie skierowania od lekarza rodzinnego lub specjalisty medycznego. Skierowanie jest wymagane, ponieważ w ten sposób potwierdza się, że jest potrzebna pomoc psychologiczna i że leczenie jest właściwe dla danego pacjenta

Z czym do psychologa?

Można zgłosić się do psychologa z różnymi problemami emocjonalnymi, takimi jak stres, lęk, depresja, trudności w radzeniu sobie z emocjami, trudności w relacjach z innymi, traumy i urazy, trudności w podejmowaniu decyzji i wiele innych. Psycholog jest w stanie pomóc w zrozumieniu i przezwyciężeniu problemów, a także w nauce technik radzenia sobie z nimi. Zgłaszając się do psychologa, warto opowiedzieć o swoich objawach i problemach, aby uzyskać właściwą pomoc i wsparcie.

Czy artykuł był dla Ciebie pomocny? Twoja opinia pomoże nam ulepszyć nasze treści
Co moglibyśmy poprawić? (opcjonalnie)
zdjęcie Piotr Kowalczyk autora postu o Psycholog Kraków
Piotr Kowalczyk
Psycholog
Doświadczenie w psychologii zdobywałem w Niemczech (5 lat) i w Polsce (22 lata). Chcę dobrze poznać pacjenta - skupiamy się na tym aby dotrzeć do jego problemów w sposób, który nie wyrządzi mu/jej szkody.

Znajdź psychologa w Krakowie

Znajdź odpowiedniego psychologa w Krakowie
Baza krakowskich psychologów
Czytaj więcej:

X
Daj nam szansę pomóc Ci w znalezieniu najlepszego terapeuty
Opisz Twoją sytuację w minimum 60 znakach, a my pomożemy Ci znaleźć terapeutę dopasowanego do Twojego problemu
Już ponad 1250 osób skorzystało z naszej pomocy