O tym, jaką rolę odgrywa pedagog w wychowaniu i edukacji dzieci i w życiu rodziców
Kim jest pedagog? O jego roli i wsparciu nie tylko dzieci
2024-02-15 (ostatnia aktualizacja: 2024-02-16)
Wszyscy wiemy kim jest pedagog szkolny - rezyduje koło psychologa i pomaga uczniom, którzy mają trudności w dostosowaniu się do szkoły lub mają prolemy rodzinne. Czy jednak wiesz, że pedagodzy pracują nie tylko w szkole, ale też bezpośrednio z dziećmi? Czy wiesz, że pedagog, może pomóc Ci rozwinąć swoje rodzicielskie zdolności?
Pedagog to specjalista biorący udział w wychowaniu, edukacji i rozwoju dziecka na różnych etapach życia. Podejmuje pracę w miejscach, jakimi mogą być szkoły, instytucje opiekuńcze, ośrodki pomocy społecznej czy organizacje pozarządowe.
Głównym zadaniem pedagoga jest wsparcie rozwoju emocjonalnego, społecznego, intelektualnego i moralnego dziecka oraz tworzenie środowiska edukacyjnego sprzyjającego zdobywaniu wiedzy i nabywaniu umiejętności w poczuciu komfortu i bezpieczeństwa.
Kwalifikacje pedagoga
Aby pracować jako pedagog, konieczne jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia (wyższego magisterskiego) oraz specjalizacji w dziedzinie pedagogiki lub pedagogiki specjalnej. Ponadto, doświadczenie oraz umiejętności komunikacyjne są ważne dla skutecznego wykonywania pracy.
Czym zajmuje się pedagog? Z jakimi problemami warto się zwrócić?
Wiedząc, kto to jest pedagog, warto zaznaczyć, że ten specjalista jest otwarty na różnorodne problemy dzieci i młodzieży, którym może pomóc dzięki swoim kwalifikacjom, doświadczeniu, znajomości rozmaitych metod i technik pracy. Tym, czym zajmuje się pedagog, jest wsparcie i rozwiązywanie trudności, które mogą wpływać na funkcjonowanie dziecka w szkole, jak i poza nią.
Niektóre z najczęstszych problemów, z którymi dzieci i młodzież zwracają się do pedagoga, dotyczą:
samopoczucia emocjonalnego i psychologicznego, jak stres, lęk czy przejawy depresji;
trudności w nauce, problemów z koncentracją, czytaniem czy pisaniem;
relacji z rówieśnikami, rodzeństwem, nauczycielami czy rodzicami;
radzenia sobie z emocjami: agresją, gniewem czy złością;
adaptacji, przystosowania się do nowego środowiska szkolnego czy zmian życiowych.
Powyższe symptomy i zachowania powinny być sygnałem do tego, kiedy z dzieckiem zwrócić się do pedagoga. Pedagog może być pierwszym ogniwem w dalszej pracy nad problemami dziecka. To oznacza, że jeśli będzie to konieczne i sytuacja szczególnie zaniepokoi pedagoga, może on zasugerować opiekunom dziecka zgłoszenie się na psychoterapię, do psychologa lub innego specjalisty.
Kim jest pedagog szkolny?
Pedagog szkolny specjalizuje się w pracy z uczniami w środowisku szkolnym lub przedszkolnym, a także innych placówkach oświatowych. Jego zadaniem jest wspieranie uczniów w osiąganiu sukcesów edukacyjnych, rozwijaniu kompetencji społecznych oraz radzeniu sobie z trudnościami szkolnymi i życiowymi. Kim jest pedagog szkolny w stosunku do rodziców czy opiekunów? Także z nimi podejmuje on współpracę, włączając innych specjalistów. Wszystko po to, aby stworzyć optymalne warunki rozwoju dla ucznia.
Zazwyczaj pedagog szkolny ma własny gabinet/salę, gdzie przeprowadza indywidualne rozmowy z uczniem, jak i grupowe spotkania z dziećmi bądź rodzicami.
Jakie zajęcia prowadzi pedagog szkolny?
Pedagog szkolny może prowadzić różnorodne działania, których celem jest wsparcie rozwoju uczniów oraz promowanie zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Czym zajmuje się pedagog w szkole? Niektóre z zajęć, jakie może podejmować, to:
indywidualne konsultacje i rozmowy z uczniami dotyczące problemów szkolnych i życiowych;
warsztaty i grupy wsparcia dla uczniów dotkniętych trudnościami emocjonalnymi czy problemami w relacjach;
współpraca z nauczycielami w celu opracowania strategii wsparcia dla uczniów z trudnościami w nauce;
organizacja działań profilaktycznych i edukacyjnych w obszarze zdrowia psychicznego i radzenia sobie ze stresem;
współpraca z rodzicami w celu wsparcia ich w roli wychowawczej i edukacyjnej.
W sytuacjach kryzysowych pedagog może, a nawet powinien działać interwencyjnie i mediacyjnie.
Pedagog a pedagog specjalny – czy są jakieś różnice?
Kto to jest pedagog specjalny? Z teoretycznego punktu widzenia, pedagog specjalny zajmuje się uczniami wykazującymi zaawansowane potrzeby i trudności edukacyjne, a nawet pewne obszary niepełnosprawności. Stąd pedagogiem specjalnym zostają osoby, które ukończą jednolite studia magisterskie na kierunku pedagogika specjalna z konkretną specjalizacją lub dodatkowymi studiami, np. surdopedagogika (nauka i wsparcie głuchych lub niedosłyszących), oligofrenopedagogika (rozwój osób z niepełnosprawnością intelektualną) czy edukacja i terapia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Kiedy z dzieckiem zwrócić się do pedagoga specjalnego? Warto to zrobić, zauważając u niego trudności w nauce czy nawiązywaniu relacji z rówieśnikami, które mogą mieć związek z niepełnosprawnością, jaka mu towarzyszy.
Od 1 września 2022 r. w każdej szkole i w każdym przedszkolu, gdzie uczęszcza więcej niż 50 dzieci, musi pracować pedagog specjalny. Nawet jeśli dziecko boryka się z trudnościami, które nie wynikają z niepełnosprawności, pedagog specjalny udziela wsparcia w ramach swoich obowiązków, gdyż zakres jego działań dotyczy wszystkich uczniów, którzy potrzebują pomocy, a nie tylko tych posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
Czy pedagog to psycholog?
Zarówno pedagog, jak i psycholog zajmują się problemami emocjonalnymi i edukacyjnymi. Istnieją jednak pewne różnice między tymi zawodami.
Podstawowym zadaniem psychologa szkolnego jest udzielanie wsparcia psychologicznego i pedagogicznego uczniom, we współpracy z pedagogami. Pomoc psychologiczna może być niezbędna, jeśli osoba – zarówno dziecko, jak i dorosły – odczuwa u siebie obniżony nastrój, gorsze samopoczucie, ma kłopoty z samooceną, doświadczyła jakiejś kryzysowej sytuacji, szuka pomocy w rozwiązaniu konfliktu bądź pragnie lepiej zrozumieć swoje emocje.
Psycholog posiada wyższe wykształcenie w dziedzinie psychologii, podczas gdy pedagog ma wykształcenie pedagogiczne.
Te dwa zawody różni także zakres działania. Psycholog najczęściej zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych i emocjonalnych, podczas gdy pedagog skupia się na wsparciu edukacyjnym i społecznym oraz promocji zdrowia psychicznego.
Czy pedagog to psycholog, a psycholog to pedagog? Zarówno psycholog może być pedagogiem, jak i pedagog może być psychologiem, jeśli ukończy odpowiednie studia i szkolenia.
Najlepszy pedagog - jak znaleźć dobrego pedagoga dla dziecka
W bazie pedagogów MindMatch.pl mamy wielu bardzodobrych pedagogów, którzy prowadzą swoją praktykę z pasją i dzieci ich uwielbiają. Na przykład Paulina Felińska z Kalisza prowadzi bardzo angażujące zajęcia z Treningu Umiejętności Społecznych i konsultacje dla rodziców (również online). Anna Cybula z Krakowa prowadzi "Pogotowie Pedagogiczne" z którym uczy dzieci efektywnego uczenia się, ortografii i koncentracji. Iwona Ośkiewicz-Pytlik (z Łukowa i online) jest też oligofrenopedagogiem, czyli ma przygotowanie do pomocy dzieciom z niepełnosprawnościami.
Pedagog to może być dla Ciebie takie przedłużenie swojej opieki. Trochę niania, ale bardziej nauczyciel.
FAQ - często zadawane pytania
Czy z 3 latkiem można iść do psychologa?
Jeśli istnieją pewne obawy dotyczące rozwoju, zachowania, lub jeśli rodzice mają trudności w radzeniu sobie z określonymi sytuacjami u dziecka, wizyta u psychologa jest zalecana. Psycholog może pomóc w zrozumieniu i radzeniu sobie z różnymi wyzwaniami rozwojowymi, problemami emocjonalnymi lub zachowaniami, które mogą występować u małego dziecka. Wobec tego, na pytanie: Czy z 3 latkiem można iść do psychologa? Odpowiedź brzmi Tak.Istnieją specjalne formy terapii dostosowane do potrzeb małych dzieci, takie jak terapia poprzez gry i zabawy, czy terapia oparta na relacjach, które mogą być skuteczne w wspieraniu ich zdrowego rozwoju. Ważne, aby rodzice skonsultowali się z lekarzem pediatrą lub specjalistą w dziedzinie dziecięcej psychologii, aby uzyskać poradę i wskazówki dotyczące podjęcia dalszych kroków.
Czy artykuł był dla Ciebie pomocny?Twoja opinia pomoże nam ulepszyć nasze treści
Co moglibyśmy poprawić? (opcjonalnie)
Piotr Kowalczyk
Psycholog
Doświadczenie w psychologii zdobywałem w Niemczech (5 lat) i w Polsce (22 lata). Chcę dobrze poznać pacjenta - skupiamy się na tym aby dotrzeć do jego problemów w sposób, który nie wyrządzi mu/jej szkody.
Znajdź pedagoga dla swojego dziecka
Pedagog pomoże Ci nauczyć dziecko rzeczy, których Ty nie potrafisz