Statystyki samobójstw w województwie świętokrzyskim w 2023 roku

Statystyki samobójstw 2023 w Polsce: Województwo Świętokrzyskie

2024-01-24
Dzięki danym udostępnionym nam przez Wojewódzką Komendę Policji w Kielcach, udostępniamy statystyki na temat samobójstw w województwie świętokrzyskim od stycznia 2023 do grudnia 2023.

W 2023 roku w województwie świętokrzyskim aż 565 osób próbowało popełniłnić samobójstwo. Spośród nich, 192 prób zostało zakończonych śmiercią. Daje to 45 prób samobójczych na 100 000 mieszkańców, oraz 15 śmierci w wyniku samobójstwa na 100 000 mieszkańców.

Samobójstwa Polska 2023: świętokrzyskie

Dużo więcej mężczyzn niż kobiet popełniło samobójstwa w świętokrzyskim w 2023 roku

Nie ma dużej różnicy między liczbą niezakończonych śmiercią prób samobójczych mężczyzn, a kobiet. Jednak jest bardzo duża różnica w liczbie śmiertelnych prób samobójczych.

Samobójstwa 2023 Polska: kultura macho

Różnice w liczbie samobójstw zakończonych śmiercią między mężczyznami a kobietami mogą wynikać z kilku czynników, które są często obserwowane w badaniach na temat samobójstw. 

  1. Metody samobójcze: Mężczyźni często wybierają bardziej śmiertelne metody samobójcze, takie jak użycie broni palnej, powieszenie się czy skoki z wysokości, co prowadzi do wyższego wskaźnika śmiertelności. Kobiety częściej stosują metody, które dają większą szansę na przeżycie, jak przedawkowanie leków.
  2. Wołanie o pomoc, czy poddanie się?: Badania wskazują, że mężczyźni mogą podejmować próby samobójcze z mocniejszą intencją śmierci, podczas gdy kobiety częściej podejmują próby jako formę wołania o pomoc lub wyrazu cierpienia.
  3. Wpływ kulturowy i społeczny: W niektórych kulturach i społecznościach na mężczyznach ciąży większa presja, by radzić sobie z problemami w izolacji, co może prowadzić do bardziej radykalnych decyzji, gdy czują się przytłoczeni. Kobiety częściej szukają pomocy i korzystają z opieki zdrowia psychicznego, co może prowadzić do wcześniejszego rozpoznawania i leczenia problemów zdrowia psychicznego.

depresja memy depresja dyskryminacja mężczyzn chłopaki nie płacząJeśli jesteś mężczyzną i to czytasz - pamiętaj, że pójście na psychoterapię to oznaka siły

Młodsi popełniają najwięcej prób samobójczych, ale to 50-latkowie umierają

Najwięcej prób samobójczych w województwie świętokrzyskim wykonały osoby w wieku 13-18 lat, ale całe szczęście bardzo niewiele z nich umarło (dwie osoby). Najwięcej samobójstw zakończonych śmiercią popełniły osoby w wieku 30-34 lata (aż 59).

Samobójstwa Polska 2023: Rozkład wiekowy

Nie daje to jednak odpowiedzi jak często osoby w różnych grupach wiekowych popełniały samobójstwa. W tym celu trzeba porównać liczbę samobójstw w każdej grupie wiekowej do ich populacji. Grupa wiekowa 55-59 jest trochę mniejsza, zatem ostatecznie widzimy, że najwięcej samobójstw zakończonych śmiercią  zostało popełnionych właśnie w tej grupie.

Samobójstwa Polska 2023: Świętokrzyskie

Najbardziej depresyjny miesiąc roku w świętokrzyskim w 2023

Najwięcej prób samobójczych popełniono w lutym w województwie świętokrzyskim - aż 68. Jednak najwięcej prób samobójczych zakończonych śmiercią nastąpiło w grudniu - aż 20.

Samobójstwa Polska 2023: świętokrzyskie, miesiące
zdjęcie Zofia Smoleń autora postu o
Zofia Smoleń
Statystyk
Ukończyłam studia statystyczne w Szkole Głównej Handlowej i studiuję Data Science na Ecole Polytechnique w Paryżu. Interesuję się pierwszą pomocą dla osób w kryzysie zdrowia psychicznego. W wolnym czasie podróżuję.

Znajdź specjalistę od Twojego problemu!

Zdiagnozuj się, a my znajdziemy Ci terapeutę, który specjalizuje się w Twoim problemie!
Zdiagnozuj się!
Czytaj więcej: