Statystyki samobójstw w kujawsko-pomorskim w 2023 roku

Statystyki samobójstw 2023 w Polsce: Kujawsko Pomorskie

2024-01-26 (ostatnia aktualizacja: 2024-01-27)
Dzięki uprzejmości Wojewódzkiej Komendy Policji w Bydgoszczy, dzielimy się danymi na temat samobójstw w Polsce w Kujawsko-Pomorskim w 2023 roku.

W 2023 roku w kujawsko-pomorskim odbyło się 537 prób samobójczych, w tym 266 śmiertelnych. Daje to 27 prób samobójczych na 100 000 mieszkańców, w tym 13 śmiertelnych.

Samobójstwa 2023 Polska: Kujawsko-Pomorskie

Mężczyźni popełnili 6 razy więcej samobójstw niż kobiety.

Nie ma dużej różnicy między liczbą nieudanych prób samobójczych u mężczyzn, a u kobiet, ale istnieje bardzo istotna różnica w liczbie śmiertelnych samobójstw. Aż 233 mężczyzn umarło w 2023 w kujawsko-pomorskim, podczas gdy "tylko" 38 kobiet. Jest to aż 6 razy więcej samobójstw mężczyzn.

Samobójstwa Polska 2023: Kujawsko-Pomorskie - podział na płeć

Te zatrważające statystyki są pradziwe praktycznie dla całego świata. Oto najczęściej podejrzewane przyczyny:

  1. Metody samobójcze: Mężczyźni częściej wybierają bardziej śmiertelne metody samobójcze, takie jak użycie broni palnej lub powieszenie. Kobiety częściej wybierają metody, które są mniej natychmiastowo śmiertelne, jak na przykład przedawkowanie leków. Metody wybrane przez mężczyzn często pozostawiają mniej czasu na interwencję i są bardziej skuteczne.
  2. Gotowość do szukania pomocy: Mężczyźni mogą być mniej skłonni do szukania pomocy lub rozmowy o swoich problemach emocjonalnych i psychicznych. Częściowo może to być spowodowane społecznymi normami dotyczącymi męskości i oczekiwaniami, że mężczyźni będą "silni" i nie będą okazywać emocji. To może prowadzić do opóźnienia w szukaniu pomocy profesjonalnej.
  3. Substancje odurzające: Mężczyźni częściej niż kobiety używają alkoholu i innych substancji, co może zwiększać ryzyko impulsywnych zachowań samobójczych.

W jakim wieku najczęściej popełniano samobójstwa?

Najwięcej prób samobójczych popełniali nastolatkowie. Całe szczęście zdecydowana większość tych prób nie zakończyła się śmiercią. Grupą wiekową, która najwięcej popełniła samobójstw były osoby w średnim wieku - a dokładnie 40-44 lata.

Samobójstwa Polska 2023: Liczba samobójstw - grupy wiekowe

Podobne wnioski można wyciągnąć na temat częstości popełnianych samobójstw i prób samobójczych. Najczęściej próby samobójcze popełniają nastolatkowie, ale śmierttelne samobójstwa dotykają osoby w każdym wieku w w podobnej ilości.


Samobójstwa Polska 2023: Kujawsko-Pomorskie częstotliwość

Najbardziej depresyjny miesiąc 2023 w kujawsko-pomorskim


Najwięcej samobójstw w kujawsko-pomorskim popełniono w lipcu - aż 35 spośród 57 prób samobójczych.

Samobójstwa Polska 2023: Kujawsko-Pomorskie - miesiące

zdjęcie Zofia Smoleń autora postu o
Zofia Smoleń
Statystyk
Ukończyłam studia statystyczne w Szkole Głównej Handlowej i studiuję Data Science na Ecole Polytechnique w Paryżu. Interesuję się pierwszą pomocą dla osób w kryzysie zdrowia psychicznego. W wolnym czasie podróżuję.

Samobójstwa Polska 2023 [Raport]

Przeczytaj raport dotyczący samobójstw w całej Polsce w 2023
Przeczytaj raport
Czytaj więcej: