Wiele osób idąc na psychoterapię oczekuje szybkich efektów. Psychoterapia jednak jest procesem i potrafi długo trwać zanim pojawią się efekty - ale też nigdy nie wiadomo czy już powinny jakieś być, tylko psychoterapeuta jest nieodpowiedni.
Co to jest psychoterapia?
Psychoterapią określa się metody leczenia zaburzeń na tle psychicznym. Może być indywidualna, grupowa, rodzinna, dziecięca czy dla par. Zawsze ma indywidualny przebieg w zależności od problemów i zaburzeń oraz stopnia ich nasilenia.
Kto prowadzi psychoterapię?
Prowadzącym psychoterapię jest psychoterapeuta. To specjalista z wyższym wykształceniem psychologicznym lub medycznym, który ukończył odpowiednie szkolenia i zdobył certyfikat. Tylko kompetentny, wykwalifikowany psychoterapeuta może poprowadzić efektywną terapię.
Jak przebiega psychoterapia?
Psychoterapię można opisać w 3 etapach. Pierwszym są konsultacje i bliższe przyjrzenie się zaburzeniom pacjenta. Wówczas psychoterapeuta dobiera odpowiednie metody leczenia, ustala przebieg i częstotliwość spotkań oraz cel terapii. Pierwsze wizyty to dobry czas na wspólne zastanowienie się, czy wybrano odpowiedniego psychoterapeutę i jaki rodzaj terapii będzie najodpowiedniejszy. Zastanawiający się, czy psychoterapia działa po pierwszym spotkaniu, powinni więc wziąć pod uwagę, że terapeuta może potrzebować nawet 3 spotkań, aby trafnie dobrać strategię leczenia i wyznaczyć cel wizyt.
Kolejnym etapem psychoterapii jest systematyczna praca pacjenta i terapeuty. Psychoterapeuci wykorzystują różne metody leczenia, choć najczęściej wybieranym narzędziem jest rozmowa. W czasie sesji specjalista omawia także różne strategie radzenia sobie z danymi problemami. To, czy psychoterapia pomaga, zależy od zaangażowania pacjenta i jego zaufania do terapeuty.
Ostatni krok w psychoterapii to podsumowanie wspólnej pracy, gdy widać istotną poprawę u pacjenta. To weryfikacja tego, czy psychoterapia jest skuteczna i jakie konkretne rezultaty przynosi. Ostatni etap terapii to zazwyczaj kilka spotkań kończących, w czasie których psychoterapeuta omawia ze swym rozmówcą metody, które warto dalej stosować, aby zapobiec nawrotom zaburzeń.
Po jakim czasie widać efekty psychoterapii?
Wielu zastanawia się, czy psychoterapia działa oraz jak długo trzeba czekać na pierwsze i ostateczne efekty. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czas trwania terapii zależny jest od trudności, z jakimi boryka się dana osoba, i zawsze ma charakter indywidualny. Przykładowo, po śmierci bliskiej osoba jednym pogodzenie się ze stratą zajmuje kilka tygodni, inni potrzebują kilku miesięcy, a nawet lat. Wskutek tego wyróżniamy psychoterapię krótkoterminową (trwającą zazwyczaj od 2 do 6 miesięcy), średnioterminową (zajmującą 0,5-1 rok) oraz długoterminową (mogącą trwać nawet kilka lat; raczej nie wyznacza się tutaj terminu zakończenia terapii).
Psychoterapeuta na podstawie pierwszych konsultacji jest w stanie wstępnie ocenić, na jak długo potrzebna jest terapia i kiedy będzie można zaobserwować jej pierwsze skutki.
Psychoterapia to długi proces, zależny od problemu z którym się zmagasz i potrzeb.Po jakim czasie widać efekty psychoterapii? To, czy psychoterapia coś daje, pokazują niektóre rezultaty pojawiające się już po pierwszych wizytach. Często jest to skutek wyrzucenia z siebie dręczących myśli i trudności, z którymi zmaga się dana osoba, podczas rozmowy z terapeutą. Warto pamiętać, że nie zawsze pacjentowi od razu towarzyszy takie poczucie. Niektóre efekty psychoterapii ujawniają się przy końcu sesji, a nawet dopiero po jej zakończeniu.
Od czego zależy skuteczność psychoterapii?
To, po jakim czasie widać efekty psychoterapii, zależy nie tylko od założeń terapeuty, ale w równej mierze także od pacjenta. Jego otwartość, zaangażowanie i włączanie się w proces przeżywania psychoterapii przynosi w odpowiednim czasie oczekiwane efekty. Niezwykle ważna jest także szczerość i odpowiedzialność – zatajenie istotnych informacji przed terapeutą może nie tylko wydłużyć czas psychoterapii, co nie przynieść żadnych zasadniczych zmian.
To, od czego zależy skuteczność psychoterapii, to również dyscyplina. Regularne uczestniczenie w sesjach oraz stosowanie się do zaleceń terapeuty jest odpowiedzią na pytanie: czy psychoterapia jest skuteczna i kiedy można mówić o efektywności.
Jak już wspomnieliśmy, dostępni są psychoterapeuci zajmujący się dziećmi, młodzieżą, rodzinami czy partnerami. Tym, od czego zależy skuteczność psychoterapii, jest również poprawny wybór terapeuty. Warto rozważyć wybór psychoterapeuty, którego wiedza i doświadczenie będą dostosowane do konkretnych problemów osoby chcącej skorzystać z terapii.
Kto powinien skorzystać z psychoterapii?
Wskazaniami do podjęcia psychoterapii są stany lękowe, obniżony nastrój, poczucie pustki i bezsensu, utrata satysfakcji do życia i motywacji do działania czy drażliwość. Z psychoterapii powinni skorzystać odczuwający wypalenie zawodowe lub trudności w środowisku pracy, a także mający problem w relacjach partnerskich. Terapia u psychoterapeuty zalecana jest również osobom z doświadczeniem traumatycznych wydarzeń, jakimi mógł być udział w wypadku czy śmierć bliskiej osoby.
Czy psychoterapia pomaga również dzieciom?
W dzisiejszym świecie szkoła, środowisko rówieśnicze, a nawet relacje rodzinne mogą nakładać dużo stresu na dzieci. Mierzą się one z licznymi wyzwaniami i trudnościami, a ponieważ ich układ nerwowy nie jest jeszcze do końca rozwinięty, wiele sytuacji przeżywają podwójnie. Dlatego warto zatroszczyć się o najmłodszych i w razie potrzeby zgłosić do specjalisty celem zyskania pomocy.
To, czy psychoterapia jest skuteczna, będzie zależało nie tylko od dziecka, ale także od rodziców bądź opiekunów – to na ich barkach spoczywa wybór odpowiedniego terapeuty zajmującego się dziećmi i młodzieżą. Czy psychoterapia coś daje dziecku? Przede wszystkim uczy się ono, jak radzić sobie z codziennymi wyzwaniami w najlepszy możliwy sposób. Dzięki psychoterapii dziecko może wyrzucić z siebie kumulujące się w nim emocje i poznać techniki radzenia sobie z nimi.
Jak znaleźć psychoterapeutę i umówić się na wizytę?
W internecie nietrudno znaleźć psychoterapeutów o różnych specjalizacjach i doświadczeniach. Warto jednak być ostrożnym i korzystać wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Takim jest MindMatch. Dzięki wyszukiwarce możesz znaleźć terapeutę w dowolnej lokalizacji, zarówno stacjonarnie jak i online. Użyj czatu MindMatch, aby oszacować dopasowanie do konkretnych specjalistów w zakresie zdrowia psychicznego.
FAQ - często zadawane pytania
Czy psychoterapia może zaszkodzić?
Źle przeprowadzona psychoterapia może poważnie zaszkodzić. Może pogłębić nałóg, doprowadzić do złych wyborów w sferze kariery czy rodziny, oraz przede wszystkim zrazić do psychoterapii. Dlatego tak ważne jest aby upewnić się, że psychoterapeuta ma odpowiednie kwalifikacje.