Nieprzespane noce, zmiany apetytu i motywacji: jak depresja atakuje studenckie życie?

Depresja na studiach - objawy, przyczyny, leczenie. Jak sobie z nią poradzić?

2023-01-08 (ostatnia aktualizacja: 2023-07-11)
Depresja na studiach to zjawisko, które dotyka coraz więcej młodych ludzi. Wymagające zajęcia, brak czasu i trudności z odnalezieniem się w nowym środowisku mogą prowadzić do poczucia bezradności i osamotnienia. Nieleczona depresja może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i samopoczucia, dlatego ważne jest, aby podjąć odpowiednie działania.

Skąd się bierze depresja na studiach i jakie ma objawy?

Depresja, która najczęściej dosięga nas po raz pierwszy na studiach ma swoje korzenie znacząco wcześniej. Wiele uczniów szkół średnich ma plany zajęć bardziej wymagające niż menedżerowie spółek giełdowych. Zaczynają dzień o 6 rano i kończą po godzinie 22. Są niewyspani i nie mają czasu, aby opanować podstawowe umiejętności potrzebne do samodzielnego życia, takie jak pranie, gotowanie, chodzenie do pracy i zarabianie pieniędzy i zarządzanie pieniędzmi -  jednocześnie starając się znaleźć odpowiedź na pytanie "Kim jestem?".

Te braki pogłębiają się, gdy młodzi dorośli idą na studia i muszą zmierzyć się z problemami w relacjach, wymagającymi zaliczeniami, szukaniem źródeł zarobku i dla niektórych - po raz pierwszy mieszkaniem z daleka od rodziców. Nie mogą już w każdej z tych sfer życia być najlepszymi.

Objawy depresji na studiach

Objawy depresji na studiach mogą się różnić w zależności od osoby, ale oto kilka typowych objawów:

  • Brak energii i motywacji: osoba z depresją może mieć trudności z wyjściem z łóżka, z motywacją do podjęcia aktywności lub z regularnych chodzeniem na zajęcia.
  • Trudności z koncentracją i pamięcią: osoba z depresją może mieć trudności z koncentracją i zapamiętywaniem informacji. Może to bardzo negatywnie wpłynąć na jej oceny.
  • Brak zainteresowania rzeczami, które kiedyś sprawiały przyjemność: osoba z depresją może tracić zainteresowanie rzeczami, które kiedyś sprawiały jej radość, takimi jak hobby czy spotkania z przyjaciółmi. Może rzadziej pojawiać się na imprezach, zaprzestanie aktywności w projektach i kołach studenckich.
  • Zmiany w apetycie i wadze: osoba z depresją może mieć zmiany w apetycie, co może prowadzić do wzrostu lub spadku masy ciała.
  • Trudności z zaśnięciem lub nadmierne spanie: osoba z depresją może mieć trudności z zaśnięciem lub przesypiać dużo więcej niż zwykle.
  • Poczucie winy lub brak wartości: student z depresją może mieć poczucie winy lub braku wartości, niezdolność do cieszenia się z rzeczy, które kiedyś sprawiały przyjemność. Z jednej strony niższa motywacja powstrzymuje studentów od nauki, z drugiej strony będą oni się czuć winni że się nie uczą.
  • Myśli o śmierci lub samobójstwie: osoba z depresją może mieć myśli o śmierci lub samobójstwie. Jeśli zauważysz u siebie takie myśli, natychmiast skontaktuj się z odpowiednimi służbami, takimi jak lekarz lub linia pomocy psychologicznej.

Depresja na studiach - objawyDepresja to nie tylko smutek. To też brak energii i motywacji, który pociąga za sobą niechęć do studenckich obowiązków.

Ile studentów cierpi na depresję?

Niektóre badania w Polsce wskazały że około 20% studentów cierpi na łagodną depresję, a 6% na depresję umiarkowaną i głęboką. Badanie Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w 2021 wskazało, że 37% studentów amerykańskich cierpiało na jakąś formę depresji.

Depresja na studiach: kto jest najbardziej na nią narażony?

Oto kilka sytuacji lub czynników ryzyka, które mogą prowadzić do epizodu depresji lub lęku u studentów:

  • Rozstanie z partnerem
  • Przemoc seksualna
  • Trudności w relacjach z rówieśnikami
  • Trudności w zrozumieniu swojej tożsamości seksualnej
  • Używanie narkotyków lub alkoholu
  • Rodzinna historia depresji
  • Trudne wydarzenia życiowe
  • Porównywanie swoich wyników akademickich, sportowych lub społecznych do swoich rówieśników
  • Obawy przed zawiedzeniem rodziców ze względu na oceny lub wybór ścieżki kariery

Depresja: Mają ją również osoby, których byśmy o to nie podejrzewali. Powyżej sławne osoby, które popełniły lub próbowały popełnić samobójstwo (od lewej): Kate Spade, Owen Wilson, Alexander McQueen, Kurt Cobain, Robin Williams, Marylin Monroe, Vincent Van Gogh, Jim Carrey, Virginia Wolff. Depresja może dotknąć każdego - niezależnie od statusu społecznego, czy pozornego humoru. Powyżej znane osoby, które popełniły samobójstwo lub zmagają się z ciężką depresją.

Znajdź najlepszego terapeutę depresji dla siebie!

Dopasujemy Ci najskuteczniejszego terapeutę od studenckiej depresji!

Rozwiąż test diagnostyczny i dowiedz się co stoi za Twoim samopoczuciem.
Dopasujemy Ci psychologów, który najlepiej się sprawdził dla osób podobnych do Ciebie.
Wybierzesz tego, którego styl rozmowy do Ciebie przemówi!
Szybciej poradzisz sobie z studencką depresją!
depresja na studiach Zdiagnozuj się i znajdź terapeutę!

Depresja na studiach: Przyczyny

Przyczyny depresji u studentów zazwyczaj są związane ze stresem i presją w formie ciągłych zaliczeń. Jest to też samotność i trudność w adaptacji. Często pomijanym, ale równie istotnym jest też lęk przed trudnościami w znalezieniu pracy i osiągnięciu celów życiowych.

  • Problemy emocjonalne i osobiste: niektórzy studenci mogą mieć trudności z radzeniem sobie z emocjami lub z przeżywaniem trudnych doświadczeń, takich jak rozstania, śmierć bliskiej osoby lub konflikty rodzinne.
  • Stres: studenci często doświadczają dużego stresu związanego z osiągnięciem sukcesu akademickiego, znalezieniem pracy po ukończeniu studiów lub z radzeniem sobie z wymaganiami finansowymi.
  • Problemy związane z adaptacją do nowego środowiska: niektórzy studenci mogą mieć trudności z dostosowaniem się do nowego środowiska akademickiego lub miejsca zamieszkania.
  • Brak wsparcia i tęsknota: studenci, którzy czują się samotni lub nie mają odpowiedniego wsparcia emocjonalnego od przyjaciół lub rodziny, mogą być bardziej podatni na depresję. W szczególności dotyka to studentów wyjeżdżających za granicę - im dalej wyjadą tym rzadziej wracają do domu. Jeśli trafili na kierunek na którym jest mniej międzynarodowych studentów, to też będzie im trudniej zawierać nowe przyjaźnie.
  • Lęk przed zbliżającym się dorosłym życiem: po ukończeniu studiów studenci mają tuż przed sobą stresujące wybory życiowe. Znalezienie pracy, dziewczyny lub chłopaka - to są oczekiwania stawiane przed 23-latkami, którzy często jeszcze mentalnie są w liceum.

Czym może skutkować depresja na studiach?

Depresja ma bardzo negatywny wpływ na motywację, która jest bardzo ważna na studiach. Osoby chore na depresje mają mniejszą ochotę do naukie, widzą mniej sensu w przygotowaniu do egzaminów i nie mają siły do zawierania bliższych relacji.:

  • Problemy z nauką: depresja może utrudniać skupienie i koncentrację, co może prowadzić do trudności z nauką i niższymi ocenami.
  • Trudności z relacjami z innymi ludźmi: depresja może prowadzić do trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu bliskich relacji z innymi ludźmi.
  • Problemy zdrowotne: depresja może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, cukrzyca lub choroby układu pokarmowego.
  • Problemy finansowe: depresja może prowadzić do trudności z zarządzaniem finansami i związanych z tym problemów, takich jak brak pieniędzy lub zadłużenie.
  • Problemy z używkami: niektórzy ludzie z depresją mogą sięgać po używki, takie jak alkohol lub narkotyki, co może prowadzić do dodatkowych problemów zdrowotnych i emocjonalnych.

Jak sobie radzić z depresją na studiach i jak jej zapobiegać?

Istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc. Pamiętaj, jednak, że każda inna metoda niż profesjonalna pomoc, zazwyczaj dobrze działa jako prewencja depresji, ale niekoniecznie jest w stanie trwale zażegnać już występujący problem - raczej załagodzić.

  • Znajdź wsparcie: rozmowa z bliską osobą, taką jak przyjaciel lub członek rodziny, może być bardzo pomocna. Możesz także skorzystać z pomocy profesjonalnego terapeuty lub psychiatry.
  • Dbaj o siebie: zadbaj o swoje zdrowie fizyczne i emocjonalne, odpowiednio się odżywiając, uprawiając ćwiczenia fizyczne i odpoczywając.
  • Ustalaj realistyczne cele: nie nakładaj na siebie zbyt dużej presji i ustalaj realistyczne cele, które są osiągalne.
  • Ciesz się małymi rzeczami: Korzystaj z przyjemnych stron studiów, które są dla Ciebie dostępne - koła naukowe, czy tanie bilety do muzeum. Jeśli są to zagraniczne studia - podróżuj i odkrywaj. Przypomnij sobie po co poszedłeś na te studia
  • Nie unikaj obowiązków: chociaż może być trudno, staraj się nie unikać obowiązków i zajęć związanych z nauką, ponieważ może to pogorszyć twoją sytuację.
  • Znajdź sposób na relaks: znajdź sposób na relaks i odprężenie, taki jak medytacja, czytanie książek lub uprawianie hobby.
  • Pamiętaj o swoich mocnych stronach: skupiaj się na swoich mocnych stronach i pamiętaj o swoich osiągnięciach, a nie tylko o porażkach.
  • Skorzystaj z dostępnych zasobów: wiele szkół i uczelni oferuje różne rodzaje wsparcia dla studentów, takie jak grupy wsparcia, spotkania z doradcami czy sesje z terapeutami.
  • Znajdź właściwego dla siebie terapeutę: aby poradzić sobie z depresją potrzebujesz terapeuty, który Cię dobrze zrozumie. Poszukaj terapeuty na MindMatch - rozwiąż test diagnostyczny, a my dopasujemy Ci terapeutę, który dobrze się sprawdził dla osób podobnych do Ciebie.

Depresja na studiach leczenie - różne rodzaje terapii Ze studencką depresją można sobie poradzić jednym z wielu typów psychoterapii. Dobry psychoterapeuta dobierze dobry typ terapii do Ciebie.


75% studentów cierpiących na depresję lub zaburzenia lękowe wzbrania się przed pójściem na terapię. Większość z nich uważa, że ich problem nie jest wystarczająco istotny, nie mają pieniędzy lub czasu na terapię. Jeśli czujesz się ciągle źle, rozwiąż test diagnostyczny i dowiedz się jak bardzo prawdopodobne jest, że masz depresję. Następnie dopasowujemy Tobie psychologów, którzy najlepiej sprawdzili się dla osób podobnych do Ciebie. Dzięki temu, że nasz algorytm pozwala na znalezienie psychologów, którzy są dobrzy dla Ciebie mimo że nie są bardzo znani - masz szansę na znalezienie dobrego psychologa w dobrej cenie.


FAQ - często zadawane pytania

Jak poradzić sobie psychicznie na studiach?

Rozłóż sobie naukę do wszystkich przedmiotów w czasie - zostawienie wszystkiego na ostatnią chwilę może Cię przytłoczyć przed egzaminami, bardzo stresować i wepchnąć Cię w poczucie beznadziei: nie ogarnę tego na czas. Pamiętaj że studia się kończą i są raczej na pewno ostatnim trudnym elementem Twojego życia. Wiedz też, że drugie terminy to nic strasznego - jeśli czujesz się przytłoczony to możesz nawet specjalnie nie przyjść na egzamin i uczyć się do niego przez miesiąc zamiast dwóch tygodni. Nie bierz wszystkiego do siebie i zluzuj łydkę - to że nie poszły Ci kolokwia nie znaczy, że jesteś beznadziejny tylko wyczerpany lub konkretnie ten przedmiot Cię nie interesuje. Zostaw sobie czas na odpoczynek i nagradzaj się za każde, nawet małe sukcesy. Postaraj się zdobyć znajomych na studiach - ale jeśli ich nie znajdziesz lub nie czujesz, że masz na ro ochotę to się też tym nie stresuj. Śpij i utrzymuj rutynę wstawania i jedzenia. Jeśli Twoje złe samopoczucie trwa i nie poprawia się - koniecznie umów się do terapeuty. Skorzystaj z naszej platformy, aby sobie dobrać odpowiedniego i w Twoim studenckim budżecie :)

Czy 1 rok medycyny jest trudny?

Pierwszy rok medycyny to najtrudniejszy okres dla przyszłych lekarzy. Później jest z górki :). Przez nadmierny stres studenci 1 roku medycyny często wpadają w depresją i zaburzenia lękowe, ale jest to efekt złego rozłożenia programu nauki. Jeśli teraz przeżywasz kryzys emocjonalny z powodu kolosów następujących jeden za drugim, pamiętaj że to tylko chwilowe i umów się do terapeuty, jeśli potrzebujesz wylać swoje smutki i obawy. Terapeutę, który Cię zrozumię znajdziesz w dobrej cenie na naszej platformie.

Jak pomóc studentowi w depresji?

To co pomoże studentowi w depresji to przede wszystkim rozmowa. Na pytanie jak się czujesz najprawdopodobniej zbywająco odpowie ok albo dobrze, więc jeśli Twoją intencją jest naprawdę mu/jej pomóc - rozpocznij rozmowę od delikatnego zauważyłem/am, że ostatnio trochę przycichłeś albo macie strasznie dużo pracy, jak bardzo trudno Ci nadążyć za studiami?. Następnie wysłuchaj studenta bez wtrącania swoich ocen i zaproponuj wizytę u terapeuty. Wiemy, że to brzmi jak oczywista oczywistość, ale ludziom (zwłaszcza młodym mężczyznom) często wydaje się, że wizyta u psychologa lub psychiatry jest zawstydzająca. Im mocniej to zasugerujesz - tym większą szansę masz im realnie pomóc. Jeśli nie wiesz jakiego psychiatrę lub psychologa polecić - zaproponuj skorzystanie z naszej strony - za darmo dopasowujemy psychologów i psychiatrów do indwidualnego problemu danej osoby. Możesz też polecić studentowi te dwa numery: Centrum Wsparcia dla Osób w stanie Kryzysu Psychicznego – 800 70 2222 lub Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111.

Jakie są objawy depresji?

Długo utrzymujący się smutek, utrata zainteresowania wszystkim (w tym byłymi hobby) i poczucie wyczerpania to jedne z wielu symptomów, które mogą wskazywać na depresję. U studentów też często się to wiąże z pogorszeniem ocen, opuszczaniem zajęć i wycofaniem z życia społecznego. Aby sprawdzić, czy Twoje objawy mogą wskazywać na depresję, wykonaj nasz test diagnostyczny.

zdjęcie Anna Wójcik autora postu o depresja
Anna Wójcik
Psycholog
W 2018 roku skończyłam studia psychologiczne. Koncentruję się na terapii behawioralnej i rodzinnej. To co mnie przede wszystkim interesuje to człowiek i jego motywy. W życiu przede wszystkim chcę być szczęśliwa.

Najlepszy terapia depresji dla Ciebie!

Rozwiąż test diagnostyczny, a my dopasujemy najlepszego specjalistę w leczeniu studenckiej depresji!
Zdiagnozuj się!
Czytaj więcej: