Socjoterapia

Czym jest socjoterapia?

2023-07-22
W artykule znajdziesz jakie są sposoby definiowania socjoterapii, elementy procesu socjoterapeutycznego, cele i zasady socjoterapeutyczne, rodzaje socjoterapii oraz diagnoza w socjoterapii.

Wstęp

Socjoterapia jest istotnym pojęciem w świecie społecznym. Początkowo termin "socjoterapia" odnosił się wyłącznie do lecznictwa psychiatrycznego. Coraz więcej ludzi zaczyna respektować taką formę terapii. Jednak mimo wszystko, wymaga ona szerokiej popularyzacji. Wiele osób jeszcze nie odkryło, czym tak naprawdę ona jest i gdzie znajduje swoje miejsce. Mylne jest stwierdzenie, że socjoterapia jest tylko i wyłącznie przeznaczona dla dzieci i młodzieży. Dorośli również mają problemy związane z akceptacją, nawiązywaniem prawidłowych relacji z innymi ludźmi, czy własną emocjonalnością. Socjoterapia pozwala na udzielenie pomocy pod kątem psychologicznym. Pomaga przezwyciężyć nie tylko zaburzenia emocjonalne, ale również zachowania. Podejmuje ona tematykę wieloaspektową. Wiąże się z pomocą w szerokim rozumieniu. Ukierunkowana jest na wiele dziedzin nauki, które wzajemnie oddziałują na siebie. Jednak interpretacja tej definicji wzbudza wiele wątpliwości. Częsta niewiedza związana z taką formą pomocy, uniemożliwia ludziom czerpanie satysfakcji z życia codziennego.

1. Sposoby definiowania socjoterapii

Socjoterapia jako forma pomocy, dopiero niedawno uzyskała nowe znaczenie w świetle psychologicznym. Interpretowana jest ona w różnym znaczeniu. Wiedza pedagogiczna rozumuje kwestię związaną z socjoterapią, spoglądając na nią z perspektywy zaburzeń, które są nieakceptowane w społeczności oraz odbiegają od powszechnie stosowanych norm.

Socjoterapia bazuje na rozumowaniu, interpretowaniu oraz nabywaniu potrzebnych umiejętności do tego, aby w odpowiednio móc rozwiązać konflikt, radzić sobie ze swoimi emocjami oraz je rozumieć, dlaczego w danej sytuacji reaguje się w określony sposób. Warto również dodać, że socjoterapia może przybierać, w zależności od sytuacji różnej formy. To chory jest punktem wyjściowym do tego, aby określić, w jaki sposób będzie się ona odbywać i czego dotyczyć. On jest głównym obiektem zainteresowań i całej pracy. To wokół niego nastąpi praca, gdzie jej następstwa będą zauważalne w postępowaniu wobec siebie i otoczenia.


2. Rodzaje socjoterapii

Socjoterapia jest jedną z form pomocy, która obejmuje obszar psychopedagogiczny. W każdej definicji, dotyczącej socjoterapii, występuje pomoc. Jest ona integralnym punktem w tym pojęciu. Pomoc jest interpretowana jako działanie ukierunkowane do drugiej osoby bądź grupy. Ma za zadanie między innymi udzielenie wsparcia pod względem psychicznym, materialnym, czy usługowym. Można wyszczególnić między innymi pomoc w formie:

  1.  Informacyjnej: to w jaki sposób można działać w danej sprawie
  2.  Działań bezpośrednich: podejmowanie w danej chwili określonego postępowania 
  3. Nauki i treningu: zmiana nawyków postępowania oraz ich korygowanie 
  4. Zmiany systemów 
  5. Obrony interesów 
  6. Zapoznania z oddźwiękiem,
  7.  Doradzania

Socjoterapia powinna pokazywać pacjentowi, w jaki sposób ma dowartościować samego siebie i żyć w zgodzie nie tylko z innymi, ale przede wszystkim samym ze sobą. Terapia daje szanse do rozpoczęcia nowego etapu życia wolnego od stresu, negatywnych emocji i trudnych przeżyć. Pokazuje, że wszystko co czyni pacjent ma sens i daje życiu wartość.

3. Diagnoza w socjoterapii

Diagnoza w socjoterapii polega na zebraniu wszystkich niezbędnych informacji na temat osoby, której potrzebuje pomocy specjalistycznej oraz opracowanie takiego programu korygującego, który umożliwi w jak największym stopniu skorygowania zachowań, które mogą działać w sposób destrukcyjny dla samej osoby. Każda z osób badanych powinna zostać zdiagnozowana w indywidualny sposób. Nikt bowiem nie jest taki sam. Każdego problem powinien być oceniany w jedyny, niepowtarzalny sposób, który jest przypisany tylko i wyłącznie do jednej osoby. Pacjent powinien czuć, że jest zrozumiany i akceptowany, co jest zapisane przy udzielaniu profesjonalnej pomocy psychologiczno- pedagogicznej w pracy socjoterapeuty.

zdjęcie Patrycja Machno autora postu o
Patrycja Machno
Medycyna
Studiuję medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Moją pasją i przyszłą specjalnością jest psychiatria. Interesuję się przede wszystkim prewencją samobójstw.

Autor tektu: Julia Turkiewicz

Autorką tego tekstu jest socjoterapeutka Julia Turkiewicz. Kliknij poniżej aby umówić się z nią na konsultację.
Umów się na konsultację!
Czytaj więcej: