Psychologia sportu, czyli jak osiągnąć szczytową formę i sukces?

Psychologia sportu: jak umysł wpływa na osiągnięcia?

2023-10-22 (ostatnia aktualizacja: 2024-02-14)
Uprawiasz sport zawodowo i masz wysokie ambicje, ale czasem masz wrażenie, że już więcej nie jesteś w stanie z siebie wycisnąć? Psycholog sportowy pomaga Ci znaleźć w sobie motywację do dalszego działania. Tłumaczymy na czym polega jego praca.

Psychologia sportu: Czym jest psychologia sportu?

Wraz ze wzrostem popularności aktywności fizycznych, miejsc do odbywania treningów i różnych jego rodzajów, pojawiają się nowe formy wspierania sportowców. Jedną z nich jest psychologia sportu, choć to pojęcie jest znacznie szersze.

Psychologia sportu to badanie, wyjaśnianie i opisywanie związków psychologicznych występujących w sporcie. Wskutek tego tworzone są metody i techniki, które wykorzystują praktycy w pracy ze sportowcami, aby ci osiągali jeszcze lepsze wyniki przy stosowaniu odpowiednich taktyk. Ma to na celu także wspieranie odporności psychicznej i wdrażanie zdrowych nawyków w codziennym funkcjonowaniu.

Psychologia sportu: Czym zajmuje się psycholog sportowy?

Najprościej mówiąc, głównym celem psychologa sportowego jest uczynienie dobrego sportowca jeszcze lepszym. Błędnym jest myślenie, że psycholog sportowy pomaga tylko zawodnikom będącym w kryzysach. Cała psychologia sportu opiera się na wspieraniu w byciu coraz lepszym sportowcem oraz zdobywaniu kolejnych osiągnięć, a także wspieraniu jego zdrowia psychicznego.

Czym zajmuje się psycholog sportowy? Pomaga on w:

  1. budowaniu i wzmacnianiu pewności siebie,
  2. doskonaleniu umiejętności radzenia sobie ze stresem,
  3. poprawnym wyznaczaniu celów,
  4. pobudzaniu motywacji do działania,
  5. rozwinięciu umiejętności komunikacji z innymi zawodnikami,
  6. ćwiczeniu koncentracji,
  7. pracy nad wewnętrznymi przekonaniami.

Jak więc widać, to, czym zajmuje się psycholog sportowy, to najważniejsze kwestie, nad którymi pracuje się w sporcie. Dobrego sportowca cechuje pewność siebie, chęć rozwoju i opanowanie. Zawodnik, aby osiągać sukces w sporcie, musi znajdować w sobie motywacje do działania i prawidłowo wyznaczać cele, do których dąży.

Psychologia sportu: Jak wygląda praca z psychologiem sportu?

Na początku trzeba zaznaczyć, że praca z psychologiem sportu nie jest terapią, choć wielu psychologów nierzadko sięga po metody terapeutyczne. Przebieg pracy sportowca z psychologiem może odbywać się w różnych formach – w zależności m.in. od preferencji obydwu stron. Cel spotkań zostaje określony już na pierwszych konsultacjach, aby jak najlepiej dobrać sposoby pracy. Oprócz regularnych, indywidualnych spotkań z psychologiem, sportowiec otrzymuje konkretne zadania i ćwiczenia do wykonania, które mają na celu usprawnienie koncentracji czy radzenie sobie ze stresem.

Psychologia sportu strategie i techniki stosowane przez specjalistę to m.in.: opanowanie technik relaksacyjnych i skupiających uwagę, treningu wyobrażeniowego uwzględniającego specyfikę danej dyscypliny sportu, a także zaplanowanie przygotowania technicznego, taktycznego i mentalnego do konkretnych zawodów.

Znajdź psychologa sportu, który Ci pomoże!

Znajdziemy Ci psychologa sportu, który ma doświadczenie w Twojej dziedzinie!

Psychologowie sportu doświadczeni w treningu znanych sportowców oraz sportowców na początku ścieżki.
Psychologowie sportu działający w wielu dziedzinach sportu.
Psychologowie sportu w sensownych cenach!
Granice fizyczne są w Twojej głowie!
psychologia sportu Znajdź psychologa sportu!

Psychologia sportu: Od czego zacząć spotkania z psychologiem?

Pracę z psychologiem sportu rozpoczyna się opowiedzeniem o życiu sportowca, jego dokonaniach i ewentualnych trudnościach, jak i o tym, co przychodzi mu z łatwością. Dobry psycholog sportowy stara się jak najlepiej poznać osobę, która się do niego zgłosiła, po czym stawia diagnozę i najlepszy możliwy do osiągnięcia cel. Aby do niego dojść, opracowuje program konkretnych działań i planuje monitoring osiągnięć.

Współpraca z psychologiem sportu zazwyczaj jest długotrwała. Czas potrzebny na opanowanie nowej umiejętności jest zależny od indywidualnego przypadku. Niekiedy potrzebne jest zastosowanie innych metod lub modyfikacja pierwotnie obranego celu.

Psychologia sportu: Dlaczego warto korzystać z usług psychologa sportowego?

Praca z psychologiem sportu przynosi wiele korzyści, o których zapewniają sami zawodnicy korzystający z tej możliwości. Odpowiednie przygotowanie mentalne niezwykle pozytywnie wpływa na uprawianie sportu, uczestnictwo w zawodach, meczach i innych pojedynkach.

Dostępne w obszarze psychologia sportu strategie i techniki skupiają się na rozwoju i doskonaleniu umiejętności, a nie na korygowaniu defektów. Ich systematyczne praktykowanie kształtuje i utrwala cechy psychiczne, pomaga w regulowaniu emocji i uwagi, obniżeniu lęku i zmniejszeniu stresu. W tym wszystkim niezwykle cenna jest pomoc psychologa sportu.

Psychologia sportu - co to i dlaczego warto?Psycholog sportu może Ci pomóc ustawić swoje oczekiwania i motywację tak, aby osiągnąć sukces.

Wiele mówi się o tym, że płaszczyzna psychiczna jest najbardziej zaniedbaną sferą życia. A to właśnie mentalne przygotowanie, odpowiednie nastawienie i wyćwiczenie konkretnych umiejętności jest kluczowe w osiąganiu coraz lepszych efektów w sporcie. Z tych powodów warto korzystać ze wsparcia psychologa sportowego.

Psychologia sportu: Psycholog sportowy cena

Koszty sesji różnią się w zależności od lokalizacji czy sposobu prowadzenia sesji (stacjonarnie lub online). Każdy psycholog sportowy ustala indywidualnie swoje stawki. Psycholog sportowy cena to średnio 150-200 zł za konsultację i ok. 200 zł za każde kolejne spotkanie.

Psychologia sportu: W których dyscyplinach sportowych ważne jest wsparcie psychologa?

Wsparcie psychologiczne zawodników przydaje się w każdej dyscyplinie sportowej. W rozgrywkach drużynowych – siatkówka czy piłka nożna – ważne jest zarówno trenowanie przyjęć, podań, ataków, ale także przygotowanie mentalne. Brak umiejętności skutecznej komunikacji z pozostałymi graczami może skutkować źle rozegranym meczem i w konsekwencji przegraną. Może także powodować konflikty w zespole. Dobry psycholog sportowy pracuje ze sportowcem nad jego kontrolą pobudzenia, wewnętrznymi przekonaniami i umiejętnością współpracy w zespole, co prowadzi do widocznych efektów gry, wyższych osiągnięć, zdrowej atmosfery w zespole, a w rezultacie także do utrwalenia tych cech i psychicznych umiejętności u zawodnika.

Również w dyscyplinach indywidualnych, jak kolarstwo, gimnastyka, łyżwiarstwo, lekkoatletyka, niezwykle przydatne są umiejętności wypracowane dzięki spotkaniom z psychologiem sportu. Odnajdywanie wewnętrznej motywacji i umiejętność koncentracji to kluczowe składowe do stawania się coraz lepszym sportowcem ze zdrowym, świeżym umysłem.

Pewność siebie u zawodnika bardzo ważna jest także w sportach walki. Dobry psycholog sportowy doradzi, w jaki sposób można budować tę cechę – np. na bazie własnych pozytywnych doświadczeń (mogą nimi być dobrze wykonany trening, prawidłowo odbyta walka). Nierzadko zawodnicy skupiają się na porażkach lub tym, czego jeszcze nie potrafią. To nie wzmacnia pewności siebie. Stąd też psychologia sportu pomaga we wspieraniu i wykorzystywaniu mocnych stron przy jednoczesnym zachęcaniu do rozwoju umiejętności słabszych.

Psychologia sportu: Dobry psycholog sportowy to jaki?

Dobrego psychologa sportu cechuje odpowiednie wykształcenie, doświadczenie w pracy, adekwatne podejście do sportowca, znajomość najnowszych badań i metod pracy oraz nieustanny rozwój. Specjalista w zakresie psychologia sportu strategie i techniki ma opanowane w stopniu co najmniej bardzo dobrym, a w pracy z zawodnikiem stawia na różnorodność, aby jak najtrafniej dopasować metody współpracy do postawionych celów.

Dobry psycholog sportowy wspiera rozwój umiejętności psychologicznych u sportowca, które wpływają na jego funkcjonowanie nie tylko w czasie zawodów, ale również podczas przygotowania do treningów, po odniesieniu sukcesu oraz porażki, jak i w codziennym życiu. Co więcej, udziela on konsultacji osobom wspierającym zawodnika: jego rodzinie, dzieciom, trenerowi, a także rodzicom, jeśli mówimy o sportowcu małoletnim.

Do najczęściej poruszanych kwestii, nad którymi pracuje dobry psycholog sportowy, są umiejętność radzenia sobie ze stresem, wzmacnianie pewności siebie, rozładowywanie napięcia emocjonalnego oraz zwiększanie umiejętności skupiania uwagi.

Psychologia sportu: Gdzie znaleźć dobrego psychologa sportu?

Na MindMatch.pl można znaleźć dobrego psychologa sportu. Przykładowo, bardzo polecamy Panią psycholog sportową Malwinę Fituch, która pracuje zarówno z indywidualnymi sportowcami jak i całymi drużynami. Całą swoją pracę (i serce) poświęca treningowi umysłu i motywacji sportowców. Przygotowuje pacjentów to wszelkich wyzwań, które spotykają na swojej ścieżce sportowca.

Psychologia sportu: Psycholog sportowy dla dzieci: czy warto?

Dzieci, które rozpoczynają przygodę ze sportem, bardzo często są nastawione na zwycięstwo i trudno im znieść porażkę. Mają prawo nie znać sposobów radzenia sobie ze stresem, a ich samoocena może gwałtownie wzrastać lub spadać, w zależności od aktualnych osiągnięć. W trosce o prawidłowe podejście do sportu i zdrowie psychiczne najmłodszych, warto pomyśleć nad dodatkowym wsparciem specjalisty. Psycholog sportowy dla dzieci wyjaśni, dlaczego warto z dystansem podchodzić do rozgrywek i zawodów, nauczy traktować sport jak zabawę i pasję, a nie jako zaciętą rywalizację. Prócz tego, dobry psycholog sportowy dla dzieci wspiera małoletnich sportowców w rozwijaniu umiejętności radzenia sobie ze stresem, kształtowaniu pewności siebie, kontrolowaniu emocji i współpracy w grupie. Podpowie również, jak pokonywać własne ograniczenia i być konsekwentnym w dążeniu do celu.

To nierzadko trudne zadanie dla rodziców, choć niewątpliwie powinni być oni oparciem dla swoich pociech wkraczających w świat sportu. Często dodatkowa pomoc w postaci psychologa sportowego okazuje się nieoceniona w budowaniu odporności psychicznej u dziecka, co z pewnością przyda się także w życiu dorosłym – nie tylko w sporcie.


FAQ - często zadawane pytania

Czym zajmuje się psycholog sportu?

Psycholog sportu zajmuje się opracowywaniem metod i technik mających służyć poprawie wyników przez sportowców. Głównie skupia się na budowie motywacji do ćwiczeń.

Ile kosztuje wizyta u psychologa sportowego?

Wizyta u psychologa sportowego kosztuje zazwyczaj od 150 zł do 350 zł za 50 minut terapii.

Kto może zostac psychologiem sportu?

Psychologiem sportu może zostać osoba, która ukończyła studia podyplomowe z psychologii sportu. Nie ma regulacji dotyczących osób które mogą studiować taki kierunek, ale na ogół są to osoby po psychologii, lub medycynie.

Czy artykuł był dla Ciebie pomocny? Twoja opinia pomoże nam ulepszyć nasze treści
Co moglibyśmy poprawić? (opcjonalnie)
zdjęcie Andrzej Stępień autora postu o czym zajmuje się psycholog sportowy
Andrzej Stępień
Logopeda
Pracuję z dziećmi i dorosłymi głównie nad wadami wymowy i zaburzeniami płynności (jąkanie), ale pomagałem też poradzić sobie z afazją i dyzartrią. Pracuję w zawodzie od 2005 roku.

Znajdź psychologa sportu dla Ciebie!

Znajdziemy Ci psychologa sportu, który specjalizuje się w Twojej dziedzinie!
Znajdź psychologa sportu!
Czytaj więcej:

X
Daj nam szansę pomóc Ci w znalezieniu najlepszego terapeuty
Opisz Twoją sytuację w minimum 60 znakach, a my pomożemy Ci znaleźć terapeutę dopasowanego do Twojego problemu
Już ponad 1250 osób skorzystało z naszej pomocy