Znalezienie odpowiedniego psychoterapeuty nie jest takim prostym zadaniem. Nie tylko szukasz psychoterapeuty, który jest ogólnie znany i uważany za dobrego, ale też zależy Ci aby znaleźć osobę, która udziela psychoterapii w nurcie, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Mało tego! nie tylko chodzi tu o nurt, ale też o specjalizację psychoterapeuty, która odpowiada Twojemu problemowi. W artykule dowiesz się jak szukać aby znaleźć.
Kim jest psychoterapeuta?
Psychoterapeuta zajmuje się zdrowiem psychicznym: jest specjalistą w leczeniu, rehabilitacji i profilaktyce zaburzeń psychicznych specyficznymi technikami i metodami psychoterapeutycznymi w oparciu o relację terapeutyczną.
Aby zostać psychoterapeutą należy ukończyć studia wyższe z medycyny lub psychologii, a następnie profesjonalne szkolenie podyplomowe z psychoterapii trwające min. 4 lata. Co ciekawe, w trakcie szkolenia przyszły psychoterapeuta przechodzi własną psychoterapię, dzięki czemu ma szansę lepiej zrozumieć procesy zachodzące w relacjach terapeutycznych z pacjentami.
Psychoterapeuta musi spełnić wymogi formalne i przepracować konkretną liczbę godzin lub lat z pacjentami pod stałą superwizją (w czasie szkolenia podyplomowego), aby uzyskać certyfikat. Nierzadko terapeuci specjalizują się w konkretnej dziedzinie: leczeniu zaburzeń osobowości, uzależnień, problemów rodzinnych. Można także spotkać terapeutów grupowych czy dziecięcych.
Psychoterapeuta a psycholog
Do podstawowych różnic między psychoterapeutą a psychologiem należą ukończone studia oraz sposób, w jaki konkretny specjalista może pomóc. Podczas gdy przyszli psychoterapeuci kształcą się na studiach psychologicznych lub medycznych, a następnie kontynuują naukę poszerzając wiedzę w konkretnej dziedzinie, psychologami są po prostu absolwenci 5-letnich studiów psychologicznych. Do psychologa warto się wybrać w przypadku potrzeby porozmawiania z kimś o codziennych problemach celem otrzymania psychologicznego wsparcia. Psychoterapeuci zajmują się bardziej zawiłymi sytuacjami i zaburzeniami.Psychoterapeuta jest upoważniony do prowadzenia psychoterapii – jednej z metod leczenia zaburzeń ludzkiej psychiki. Rodzaj i przebieg psychoterapii może być różny, w zależności od dolegliwości i stopnia ich nasilenia u pacjenta. Psychoterapia jest prowadzona poprzez spotkania pacjenta z psychoterapeutą oraz pracę indywidualną osoby z dolegliwościami. Ponieważ terapia opiera się jednak w głównej mierze na rozmowie z terapeutą, warto wiedzieć, jak wybrać psychoterapeutę, jakimi cechami powinien się wyróżniać i gdzie takowego znaleźć.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze psychoterapeuty?
Jak wybrać odpowiedniego psychoterapeutę? Istotne są 4 wytyczne, o których warto pamiętać, by wybrać kompetentnego specjalistę.
1. Wykształcenie
Według Ministerstwa Zdrowia, psychoterapeuta musi mieć wykształcenie wyższe magisterskie na jednym z następujących kierunków: medycyna, psychologia, pielęgniarstwo, pedagogika, resocjalizacja lub socjologia. Dodatkowo musi ukończyć szkolenie podyplomowe w zakresie psychoterapii i posiadać certyfikat psychoterapeuty. Jak zweryfikować psychoterapeutę? Przed umówieniem się na wizytę, warto skontrolować wykształcenie psychoterapeuty, np. na stronie internetowej gabinetu.
Psychoterapeuta to nie synonim psychologa - to dodatkowe 4 lata studiów.
2. Doświadczenie zawodowe
Warto sprawdzić, z jakimi pacjentami miał wcześniej do czynienia terapeuta i w jakich dziedzinach zdrowia psychicznego pracował. Przykładowo, psychoterapeuta, który ma za sobą przynajmniej kilkumiesięczną pracę z dziećmi, będzie wiedział, jak podejść do najmłodszych potrzebujących pomocy. Zdobyte dzięki pracy doświadczenie pozwala na skuteczniejszą pracę terapeuty z kolejnymi potrzebującymi.
3. Specjalizacja
Ta kwestia wiąże się z doświadczeniem zawodowym. Dostępni są psychoterapeuci dzieci, młodzieży, rodzin czy par. Terapeuta skupiający się w jednym zakresie zdrowia psychicznego może skuteczniej pomóc w wyjściu z danych zaburzeń. Nie każde podejście terapeutyczne jest najlepsze dla danej nieprawidłowości, dlatego warto sprawdzić wcześniej, jaki psychoterapeuta będzie w stanie najtrafniej odpowiedzieć na dane zaburzenie.
4. Nurt psychoterapii - jaki wybrać
Każdy psychoterapeuta musiał ukończyć 4-letnią szkołę w wybranym przez siebie nurcie psychoterapii. Nurtów tych jest bardzo wiele i w różnym stopniu sprawdzają się one dla różnych typów zaburzeń lub problemów. Przykładowo nurt psychoanalityczny najbardziej sprawdza się przy zaburzeniach odżywiania, ale przy depresji już warto stosować nurt poznawczo-behawioralny. Zatem przy wyborze psychoterapeuty najlepiej ustalić z jakim problemem się boryka a następnie dobrać do niego nurt. Przy tym zaś może się przydać pomoc psychiatry lub psychologa klinicznego, którzy mają uprawnienia do stawiania diagnoz.
Różne szkoły psychoterapeutyczne nadają się do różnych problemów5. Bezpośrednie spotkanie
Potwierdzenie kwalifikacji, doświadczenia i specjalizacji nie gwarantuje, jaki psychoterapeuta jest naprawdę i czy w 100% będzie w stanie pomóc konkretnym zaburzeniom pacjenta. Nie każdy specjalista odnajdzie wspólny język z pacjentem i na odwrót. Jak zweryfikować psychoterapeutę w takiej sytuacji? Warto umówić się na pierwsze spotkanie i przekonać się, jakie emocje będą mu towarzyszyć. Jeśli pacjent nie czuje się komfortowo i bezpiecznie, niewykluczone że warto poszukać innego terapeuty.
Psychoterapia jak wybrać?
O potrzebie terapii dobrze jest porozmawiać z zaufaną osobą (przyjacielem czy kimś z rodziny), która spojrzy obiektywnie na sytuację i pomoże w ocenie, do jakiego specjalisty należy się udać.
Po czym poznać dobrego psychoterapeutę?
Oprócz wymogów formalnych, ważne są cechy charakteru psychoterapeuty i sposób jego podejścia do pacjenta. Dzięki temu potrzebujący pomocy odczuwa wsparcie i swobodę w opowiadaniu o swoich utrapieniach i problemach. Po czym poznać dobrego psychoterapeutę? Najlepszą ocenę wydaje sam pacjent: jeśli czuje się uważnie słuchany, szanowany, ma poczucie, że może powiedzieć wszystko, to jest w dobrych rękach. Dobry psychoterapeuta jasno określa cel terapii, pamięta istotne wątki i za każdym razem odnosi się do wcześniejszych spotkań. Stara się jak najlepiej zrozumieć wartości i światopogląd pacjenta, a kiedy coś jest niejasne – dopytuje.
Jak wybrać odpowiedniego psychoterapeutę? To, czy dany terapeuta okazał się słuszną decyzją, pokazują także pierwsze efekty wizyt. Jeśli pacjent otrzymuje wystarczającą dawkę wsparcia, aby być w stanie sukcesywnie mierzyć się z trudnościami i stopniowo czuje się coraz lepiej, to jest właśnie wynik udanej psychoterapii i wyboru dobrego specjalisty.
Psychoterapia jak wybrać i jak przebiega pierwsza wizyta?
Wiedząc już, na co zwrócić uwagę przy wyborze psychoterapeuty, warto pokrótce przyjrzeć się samemu przebiegowi początków terapii.
Pierwsza wizyta u specjalisty to zazwyczaj wstępna konsultacja, poznanie się i przyjrzenie sprawie, która sprowadza pacjenta do psychoterapeuty. Specjalista wysłuchuje swojego rozmówcy, aby dokładnie wybadać jego problem, zaburzenie i wstępnie wyznaczyć metodę leczenia. Nierzadko potrzebnych jest więcej konsultacji, aby dobrać odpowiednie środki i ustalić przebieg psychoterapii. Już na pierwszych wizytach warto zwrócić uwagę, po czym poznać dobrego psychoterapeutę i zdecydować o kontynuacji wizyt.
Należy pamiętać, że u każdego psychoterapeuty przebieg pierwszego spotkania może być inny i nie weryfikuje to skuteczności terapii.
Gdzie znaleźć dobrego psychoterapeutę?
Aby mieć pewność co do kompetencji psychoterapeuty, warto skorzystać ze sprawdzonych źródeł. Bazę wykwalifikowanych specjalistów znajdziesz w MindMatch. Jak wybrać psychoterapeutę? Skorzystaj z Chatu MindMatch, który dopasuje najlepszych psychoterapeutów do Twoich potrzeb.
FAQ - często zadawane pytania
Jaki nurt psychoterapii wybrać?
Najlepiej skonsultować nurt psychoterapii z psychoterapeutą, jako że nurt psychoterapii powinno się wybierać w zależności od typu problemu. Na przykład, dla osób z zaburzeniami odżywiania najczęściej poleca się nurt psychodynamiczny lub psychoanalityczny. Przy zaburzeniach lękowych i depresji z kolei najbardziej się sprawdza nurt poznawczo-behawioralny, a w kryzysach rodzinnych nurt systemowy. Skonsultuj się z psychoterapeutą, aby dowiedzieć się, który nurt będzie dla Ciebie najlepszy.
Na co zwrocic uwage przy wyborze psychoterapeuty?
Przy wyborze psychoterapeuty przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego kwalifikacje. Należy sprawdzić, czy psychoterapeuta na pewno ukończył 4-letnie studia podyplomowe z psychoterapii oraz w jakim nurcie ukończył szkołę psychoterapeutyczną. Psychoterapeuta to nie jest synonim psychologa - to dodatkowe 4 lata studiów lub praktyki w danym nurcie psychoterapii. Nurtów jest wiele, każdy z nich nadaje się do trochę innych typów problemów - na przykład nurt poznawczo-behawioralny (CBT) pomaga przede wszystkim przy depresji i ADHD. Dlatego aby dobrze wybrać psychoterapeutę, należy przede wszystkim przeanalizować jego wykształcenie i poznać swoje potrzeby.
Po czym poznać dobrego psychoterapeutę?
Dobrego psychoterapeutę można poznać przede wszystkim po jego kwalifikacjach (powinien mieć ukończoną 4-letnią szkołę psychoterapii) oraz sposobie w który rozmawia z pacjentem. Powinieneś czuć się bezpiecznie z terapeutą, czuć że jesteś słuchany/a, nieoceniany/a, widziany/a w całości jako człowiek oraz że terapeuta jest skoncentrowany na Tobie i Twoich problemach.