Konsultacja u dietetyka – kto powinien się na nią zgłosić? Poradnik
Kim jest dietetyk, komu pomaga, jak wygląda pierwsza wizyta?
2024-02-16 (ostatnia aktualizacja: 2024-02-28)
Masz za sobą bolesne i wyniszczające diety z gazetki Bravo? A może właśnie chcesz przytyć, ale nie możesz? Z pomocą przyjdzie Ci dietetyk. Tłumaczymy co daje praca z dietetykiem, na czym polega i gdzie znaleźć dietetyka.
Dietetyk to specjalista ds. żywienia, który posiada wiedzę i umiejętności związane z oceną i doradzaniem w zakresie prawidłowego planowania i przyjmowania posiłków. Dietetycy pomagają w osiąganiu i utrzymywaniu zdrowej wagi, poprawie stanu zdrowia oraz radzeniu sobie z różnymi problemami zdrowotnymi poprzez odpowiednie zbilansowanie diety. Wskutek tego dietetycy prowadzą profilaktykę różnych chorób; zajmują się również edukowaniem w zakresie prawidłowego żywienia wśród różnych grup społecznych, jak i podczas indywidualnych spotkań.
Kto to jest dietetyk – czy jest lekarzem? O ile dietetyka stanowi bliski związek z obszarem nauk medycznych, to sam dietetyk nie jest lekarzem, chyba że posiada wykształcenie w tych dwóch kierunkach.
Kim jest dietetyk kliniczny?
Jednym z obszarów specjalizacji dietetyków jest dietetyka kliniczna. Kto to jest dietetyk kliniczny? Skupia się on na pomocy osobom z różnego rodzaju schorzeniami zdrowotnymi. Opracowuje indywidualny plan żywienia dostosowany do potrzeb pacjenta, jakimi mogą być choroby alergiczne, układu pokarmowego, układu krążenia, choroby nerek, cukrzyca oraz inne schorzenia, które wymagają wprowadzenia i stosowania odpowiedniej diety. Ponadto, dietetyk kliniczny często współpracuje z kobietami w ciąży, przez wzgląd na ważną rolę odżywiania, która wpływa na zdrowie zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka.
Czym się różni dietetyk od psychodietetyka?
Jeszcze innym obszarem pracy dietetyków jest psychodietetyka. Wykwalifikowany psychodietetyk łączy w swojej pracy wiedzę z zakresu dietetyki oraz obszaru psychologii, co odróżnia go od dietetyka. Dzięki temu jest w stanie skutecznie pracować z pacjentami dotkniętymi zaburzeniami odżywiania, takimi jak bulimia, anoreksja czy kompulsywne jedzenie.
Nierzadko, to, co jemy, jest efektem kondycji psychicznej, stresu czy też otaczającego środowiska. Zaburzenia odżywiania często wynikają też ze zmęczenia, presji społeczeństwa oraz negatywnych emocji. Warto wiedzieć, że za skuteczną i trwałą zmianę nawyków żywieniowych odpowiadają mechanizmy – to właśnie z nimi uczy pracować psychodietetyk.
Czy jest jeszcze coś, czym się różni dietetyk od psychodietetyka? Warto wiedzieć, że psychodietetyk podejmuje holistyczne podejście do analizy przyczyn zaburzeń oraz chorób wynikających z nieprawidłowego odżywiania. Jego celem jest znajdowanie podstawowych powodów problemów, praca nad nimi oraz zmiana podejścia pacjenta. Jednakże pierwszeństwo mają aspekty psychologiczne, a kwestie żywieniowe poruszane są jako drugie.
Czy na NFZ można iść do dietetyka?
Dietetycy pracują zarówno w obszarze Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i w ramach konsultacji w prywatnych gabinetach, a także szpitalach i przychodniach. Trzeba jednak wiedzieć, że wizyty u dietetyka na NFZ są dostępne dla pacjentów, którzy potrzebują specjalistycznej opieki żywieniowej z powodu chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, astma czy nadciśnienie tętnicze.
Pacjenci dotknięci którymkolwiek z wymienionych schorzeń mogą być skierowani przez lekarza rodzinnego do dietetyka w ramach indywidualnego planu opieki medycznej.
Dobry dietetyk Warszawa – gdzie go znaleźć? Warto zajrzeć do Bazy dietetyków i bazy psychodietetyków na naszej platformie, wskazać pożądaną lokalizację i nurt oraz zarejestrować się na wizytę.
Co na pierwszej wizycie u dietetyka?
Myśl o pierwszej wizycie u dietetyka może być powodem do stresu, dlatego warto wiedzieć, czego się na niej spodziewać.
Podczas pierwszego spotkania z dietetykiem przeprowadza się wywiad dotyczący stylu życia pacjenta, jego nawyków żywieniowych oraz celów, jakie chce osiągnąć poprzez zmiany w diecie. Pacjent zostaje poproszony o udzielenie informacji dotyczących swojego stanu zdrowia, istniejących schorzeń, alergii i nietolerancji pokarmowych, jak również historię chorób w rodzinie, co pozwala określić ryzyko ich dziedziczności. Pytania mogą dotyczyć także reakcji organizmu po spożyciu różnych produktów oraz ewentualnych przebytych operacji. Pacjent może się również spodziewać pytań dotyczących typu wykonywanej pracy oraz regularności i rodzaju podejmowanych aktywności fizycznych. Wszystko po to, by ustalić optymalną i zrównoważoną dietę.
W czasie pierwszej konsultacji warto mieć przy sobie aktualne wyniki badań diagnostycznych, najlepiej wykonanych nie dalej niż pół roku wcześniej. Dobrze jest również przygotować listę przyjmowanych leków, aby nie zapomnieć o przekazaniu informacji o żadnym z nich.
Jak wygląda pomiar i analiza składu masy ciała?
Często pierwsza wizyta obejmuje również pomiar i analizę składu masy ciała pacjenta. Pomiary dotyczą:
wzrostu,
wagi,
obwodu ciała: pod biustem (u kobiet), w talii, biodrach i udach.
Niekiedy dietetyk może dodatkowo zmierzyć ciśnienie tętnicze.
Co ważne, przy ocenie składu ciała bierze się pod uwagę indywidualne cechy, jak płeć, wiek oraz rozkład tkanki tłuszczowej w organizmie. Jest to kluczowe dla dokładnej analizy nadwagi i otyłości.
Warto pamiętać, że ostateczna decyzja o wykonaniu takiego pomiaru zależy od praktyki danego dietetyka, stąd analiza składu masy ciała nie musi odbywać się na pierwszej wizycie.
Ile zajmuje pierwsza wizyta?
Pierwsza konsultacja zazwyczaj trwa 30-60 minut. Jeśli dokonywany jest pomiar i analiza składu masy ciała, może to zająć do 90 minut. Warto zarezerwować sobie wystarczająco dużo czasu, aby móc spokojnie opowiedzieć o swoich potrzebach, uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania i wątpliwości. Pełne zrozumienie i komfort podczas wizyty to klucz do skutecznej pracy dietetyka z pacjentem.
Dietetyk cena – ile może wynieść?
Stawki za pierwsze konsultacje u dietetyka wahają się od 100 do 300 zł, w zależności od tego, co obejmuje pierwsza wizyta. Niekiedy pomiar i analiza składu masy ciała jest wliczona w koszt, innym razem trzeba doliczyć dodatkową opłatę. Konsultacje kontrolne są z reguły nieco tańsze.
Dietetyk cena – w jej skład wchodzi również rozpisanie jadłospisu. Indywidualne opracowanie planu żywieniowego wiąże się ze średnią opłatą 300 zł. Kwota będzie się różnić w zależności od tego, czy dieta zostanie rozpisana np. na 7 czy 14 dni.
Nieco niższych opłat z reguły wymaga dietetyk online. Wybierając taką formę, oszczędza się również na dojazdach do gabinetu.
Dietetyk dziecięcy – czy małoletni też mogą otrzymać pomoc?
Dietetyk dziecięcy to wykwalifikowany specjalista, który posiada wiedzę zarówno z zakresu dietetyki, jak i pediatrii. Jego zadaniem jest monitorowanie i ocena sposobu odżywiania dziecka, a także zapewnienie mu odpowiednio zbilansowanej diety, tak by wspierała jego zdrowy rozwój fizyczny i umysłowy. Dietetyk dziecięcy pracuje nie tylko z dzieckiem, ale także z jego opiekunami, aby całej rodzinie zapewnić zdrowy sposób odżywiania. Pomaga dzieciom z różnymi problemami żywieniowymi, jak alergie, nietolerancje pokarmowe, zaburzenia odżywiania czy choroby przewlekłe, dostosowując ich dietę do specyficznych potrzeb zdrowotnych.
Dietetyk dziecięcy a wiek małego pacjenta
W zależności od wieku dziecka, praca dietetyka będzie się różnić. Jeśli rodzice przychodzą do dietetyka z niemowlęciem, specjalista dzieli się wiedzą o karmieniu piersią i mleku modyfikowanym, udziela wskazówek o tym, jak rozwój malca wpływa na umiejętności związane z jedzeniem oraz jak rozszerzać jego dietę.
Jeśli pacjentem jest kilkulatek, praca dietetyka skupia się nie tylko wokół rozpisywania zdrowych posiłków, ale również na wsparciu rodziców, rozmowie z nimi i proponowaniu różnych strategii i rozwiązań jedzeniowych, które zaakceptuje dziecko. Dietetyk podpowiada również, jak uczyć wprowadzania do diety nowych smaków.
W przypadku dzieci w wieku szkolnym oraz młodzieży dietetyk dziecięcy więcej uwagi poświęca rozmowie z młodym pacjentem, uświadamiając go w kwestii zdrowej żywności, konsekwencji złych nawyków oraz zachęcając go do podejmowania różnych działań zdrowotnych.
Czy dietetyk online także może pomóc?
W dobie Internetu, wiele spraw przeniosło się do świata wirtualnego – dotyczy to również konsultacji dietetycznych. Sporo osób decyduje się na spotkania z dietetykiem online z różnych powodów, w tym wygodę, dostępność oraz możliwość oszczędzenia czasu i kosztów związanych z podróżą do tradycyjnego gabinetu dietetycznego.
Dietetyk online może oferować szereg usług, jak:
konsultacje zdalne – poprzez wideorozmowy, czaty tekstowe lub rozmowy telefoniczne;
jadłospis dietetyk online – wraz z analizą dziennika żywieniowego;
wsparcie i motywacja – dzięki regularnemu kontaktowi;
monitorowanie postępów.
Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach, zwłaszcza wymagających fizycznej diagnostyki, jedynym wyjściem jest bezpośrednia wizyty u dietetyka. Jednak dla wielu osób, zwłaszcza tych z ograniczonym dostępem do tradycyjnych usług zdrowotnych, ułożony jadłospis dietetyk online to cenne źródło wsparcia i pomocy w dbaniu o zdrowie.
Dobry dietetyk Warszawa, inne miasto, a także online to opcja możliwa do znalezienia dzięki bazie terapeutów w MindMatch. Zadbaj o swoje zdrowie i zgłoś się już teraz do specjalisty żywieniowego!
Czy artykuł był dla Ciebie pomocny?Twoja opinia pomoże nam ulepszyć nasze treści
Co moglibyśmy poprawić? (opcjonalnie)
Piotr Kowalczyk
Psycholog
Doświadczenie w psychologii zdobywałem w Niemczech (5 lat) i w Polsce (22 lata). Chcę dobrze poznać pacjenta - skupiamy się na tym aby dotrzeć do jego problemów w sposób, który nie wyrządzi mu/jej szkody.
Znajdź dobrego dietetyka
Na MindMatch znajdziesz najlepszych dietetyków i psychodietetyków